الجبیر: عربستان گزینه هایی متعدد برای پاسخ به حمله آرامکو دارد

به گزارش مرجع مقالات، فارس نوشت: وزیر مشاور دولت سعودی در امور خارجه، گفت که کشورش برای پاسخ به حمله ای که تأسیسات نفتی آرامکو را هدف گرفت، گزینه های متعدد دیپلماتیک، حقوقی و امنیتی دارد.

الجبیر: عربستان گزینه هایی متعدد برای پاسخ به حمله آرامکو دارد

عادل الجبیر وزیر امور خارجه سابق سعودی که هم اکنون عنوان وزیر مشاور دولت در امور خارجه را یدک می کشد، بار دیگر طی ساعات گذشته درباره حادثه آرامکو و اتهام به ایران مصاحبه کرد.

الجبیر که شنبه شب در مصاحبه با اسکای نیوز انگلیسی گفته بود که کشورش با بریتانیا در حال رایزنی جهت حمایت این کشور از ریاض است و اتهاماتی متوجه ایران کرد، این بار در گفت وگو با شبکه العربیه گفت: عربستان سعودی گزینه هایی متعدد برای پاسخ به حمله به آرامکو در اختیار دارد. ما گزینه های مناسب را در زمان مناسب برای پاسخ به حمله آرامکو به کار خواهیم گرفت.

وزیر امور خارجه سابق سعودی از گزینه های متعدد دیپلماتیک، حقوقی و امنیتی به نام گزینه های متعدد یاد کرد و گفت، حمله به آرامکو بی سابقه بود و ما آنچه باید بعد از تحقیقات اتخاذ شود، بررسی می کنیم.

گفت وگو با العربیه

حمله تلافی جویانه یمن به شرکت نفتی آرامکو بامداد شنبه 23 شهریورماه 1398 رخ داد. همان روز یحیی سریع سخنگوی ارتش و کمیته های مردمی یمن تأیید کرد، یگان پهپادی یمن با 10 پهپاد پالایشگاه های بقیق و خریص شرکت آرامکو در منطقه شرقیه عربستان سعودی را در چارچوب حق طبیعی و مآغاز در پاسخگویی به جنایات ائتلاف متجاوز و محاصره پنج ساله یمن هدف قرار داده است.

او از هماهنگی کشورش با آمریکا بعد از حمله به آرامکو خبر داد و ضمن بیان اینکه دولت ترامپ از طریق تحریم ها موضعی قوی علیه ایران گرفت مدعی شد که ایران از زمان انقلاب خمینی جنگ علیه عربستان سعودی را آغاز کرده و اگر دخالت مستقیم ایران در حمله آرامکو ثابت شود، باید عواقب آن را بپذیرد.

الجبیر در ادامه اتهام زنی به ایران، گفت رفتار ایران در قبال ما خصمانه و ضد عرف و قوانین بین الملل است و اضافه کرد: هیچ کس دنبال جنگ نیست و این گزینه، باید گزینه آخر باشد... ما در همه حوزه ها با آمریکا درباره ایران در ارتباط قوی، مستمر و هماهنگی هستیم. او گفت، انتظار دارد که کشورهای اروپایی نیز با ایران قاطعانه تر برخورد کنند و به عقیده او هر کاهشی در فشارهای اقتصادی ایران، این کشور را سرسخت تر می کند.

این وزیر سعودی بدون اشاره به جنگ کشورش علیه یمن که تاکنون بیش از صد هزار کشته از مردم این کشور بر جای گذاشته، ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرد و گفت، باید مکانیزمی برای تعامل با حمایت ایران از تروریسم باشد. ما نقاط غیرنظامی در یمن را هدف قرار نمی دهیم بلکه نقاط نظامی را. عربستان از زمان بحران یمن، بیش از چهارده میلیارد دلار در این کشور در حوزه های بشردوستانه هزینه کرده است.

پیش از این نیز الجبیر در گفت وگوی با اسکای نیوز انگلیس، درباره روابط ریاض با لندن نیز گفت، انگلیس هنگام وقوع امور امنیتی، از متحدان وفادار ما بوده است. ما در این زمینه با انگلیس در حال رایزنی هستیم.

الجبیر گفت، انگلیس موافقت کرده تا بخشی از توان دریایی خود را برای کمک به تامین امنیت دریایی به منطقه اعزام کند. کشورهای واقع در خلیج (فارس)، آمریکا، انگلیس و استرالیا اکنون برای محافظت از امنیت دریایی و جریان انرژی در حال ارائه کمک هستند.

این مقام ارشد سعودی در حالی مدعی شکل دریافت ائتلاف دریایی آمریکا در منطقه است که علی رغم تبلیغات گسترده آمریکا برای جلب حمایت کشورها جهت حضور در این ائتلاف تاکنون تنها انگلیس، بحرین، امارات، عربستان و استرالیا به آن پیوسته اند.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 آبان 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 358

به "الجبیر: عربستان گزینه هایی متعدد برای پاسخ به حمله آرامکو دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الجبیر: عربستان گزینه هایی متعدد برای پاسخ به حمله آرامکو دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید