اولین موزه نفت ایران، عنوان ملی کم دارد

به گزارش مرجع مقالات، سحر وحدت- خراسان رضوی- خبرنگار:شهرستان سبزوار در ماجرای ملی شدن صنعت نفت اثرگذار بوده است. در مهرماه سال 1328، ابوالحسن حائری زاده نماینده وقت سبزوار در مجلس شورای اسلامی یکی از یاران دکتر مصدق بود که پس از افتتاح مجلس شانزدهم یکی از اعضای اقلیت هفت نفره جبهه ملی بود که پیگیر ملی کردن صنعت نفت شدند.

اولین موزه نفت ایران، عنوان ملی کم دارد

گذشته از این، شهرستان سبزوار به عنوان نخستین شهر دارای موزه صنعت نفت در کشور مطرح است. زمین این موزه در سال 1318 با عنوان صندلی پخش بنزین و فرآورده های نفتی در شهر سبزوار توسط شرکت نفت انگلیس و ایران خریداری و راه اندازی شد. در ابتدا با عنوان ساختمان شرکت ملی نفت انگلیس و ایران شناخته می شد، که پس از ملی شدن صنعت نفت در سال 1329 به ساختمان شرکت ملی نفت ایران تغییر نام داد. این موزه در سبزوار مورد بازدید قابل قبول شهروندان و مسافران قرار گرفته است و یکی از خواسته های مردم و مسئولان ثبت ملی این اثر است.

  • ثبت 210 شیء در موزه نفت سبزوار

موزه نفت سبزوار نخستین موزه صنعت نفت در ایران است که در سال های میانی دهه 1380 در این شهرستان راه اندازی شد. معاون منطقه ای شرکت پخش فرآورده های نفتی سبزوار می گوید: مرکزیت سبزوار در حوزه ذخیره سازی و پخش فرآورده های نفتی در بخش های وسیعی از شمال شرق کشور و شاهراه بودن این شهرستان در منطقه از جمله دلایل شکل گیری این موزه بوده است. به گفته رضا نیک نظر یکی از قدیمی ترین صندلی های پمپ بنزین در سال 1318 در سبزوار ایجاد شده است که قدمت آن به دوره اول پهلوی باز می گردد. درحال حاضر تنها 3 مورد از این پمپ بنزین ها در سطح کشور موجود است که یکی از آنها در شهرستان سبزوار است.

به گفته وی این موزه در جهت حفظ آثار و به تصویرکشیدن بخشی از زحمات کارکنان صنعت نفت انجام شد و اکنون شامل 2 بخش بیرونی و داخلی است. وی با بیان این که درحال حاضر 7 موزه نفت در سطح کشور وجود دارد، می افزاید: بیش از 210 قلم شیء در موزه نفت سبزوار شناسایی، ثبت و کدگذاری شده است که از جمله آنها می توان به لوازم ابزار دقیق، لوازم آزمایشگاهی، آتش نشانی، پالایشگاهی، پمپ های روغن و بنزین، ولو، موتورهای دیزلی و انواع پیمانه اشاره نمود.

به گفته نیک نظر، با هماهنگی مدیریت موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت کشور، قسمتی دیگر به فضا اضافه شده که درحال تجهیز است تا موزه کامل تر گردد. وی با بیان این که سالانه حدود 5 هزار نفر از نخستین موزه نفت کشور در سبزوار بازدید می نمایند، ادامه می دهد: با توجه به همکاری خوب شرکت نفت منطقه با ارگان ها و ادارات سطح شهرستان، به خصوص ارگان های آموزشی و پژوهشی، این مجموعه در ایام سال و به صورت رایگان میزبان دانشجویان، دانش آموزان و علاقه مندان است.

نیک نظر با اشاره به پیگیری های صورت گرفته برای ثبت ملی این مجموعه نیز می گوید: کارشناسان میراث فرهنگی تهران از این موزه بازدید نموده اند و نقشه برداری ها صورت گرفته و پیگیری ها برای ثبت ملی صورت گرفته است و این مهم در دست اقدام و به گفته کارشناسان در نوبت ثبت ملی است.

  • اقدامات برای معرفی موزه نفت سبزوار

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سبزوار می گوید: موزه نفت سبزوار در سال 1318 به عنوان صندلی عرضه فرآورده های نفتی تاسیس شد و تا سال 1374 از آن بهره برداری شد. به گفته سیدرضا حسینی با پیگیری های صورت گرفته توسط شرکت نفت، این صندلی به مساحت 500 متر مربع به عنوان نخستین موزه صنعت نفت ایران تاسیس شد.

وی با بیان این که مدیریت این موزه با شرکت نفت سبزوار است می افزاید: این موزه دارای یک بخش بیرونی شامل قطعات قدیمی مکانیکی و بخش درونی موزه شامل گالری عکس از شروع پیدایش نفت تاکنون و یک نمایشگاه کاریکاتور نفت است. وی با بیان این که اخیرا این موزه مورد تعمیر و مرمت قرار گرفته است، ادامه می دهد: مجوز موزه این اثر از سازمان میراث فرهنگی اخذ شده است و این سازمان برای یاری به این موزه، در بحث تهیه ماکت ها، بروشورها و کاتالوگ ها برای معرفی اقداماتی انجام می دهد و موزه نفت سبزوار آمار بازدید خوب و قابل قبولی دارد.

حسینی با اشاره به ثبت ملی این موزه نیز می گوید: میراث فرهنگی با ملی شدن این موزه موافق است، زیرا نمای بیرونی قدیمی است و ارزش ثبت دارد. پیگیری می کنیم که این اتفاق رخ دهد که تغییری در نمای بیرونی ساختمان آن حاصل نگردد. وی معتقد است مراحل کارشناسی طی می گردد و در نهایت اگر اثر قابل ثبت باشد به ثبت ملی خواهد رسید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 مرداد 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 173

به "اولین موزه نفت ایران، عنوان ملی کم دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین موزه نفت ایران، عنوان ملی کم دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید