تمام مسیرهای ورودی سیلاب شمال استان تحت کنترل است، 540 میلیارد خسارت سیل اخیر در جنوب استان

به گزارش مرجع مقالات، خبرنگاران/سیستان و بلوچستان استاندار سیستان و بلوچستان گفت: افزایش سیلاب غیرقابل کنترل افغانستان به منطقه سیستان محتمل است به همین سبب تمام مسیرهای ورودی آب تحت کنترل و دستگاه های دولتی و خصوصی پای کار هستند.

تمام مسیرهای ورودی سیلاب شمال استان تحت کنترل است، 540 میلیارد خسارت سیل اخیر در جنوب استان

احمدعلی موهبتی در نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران سیستان و بلوچستان گفت: تمامی دستگاه ها باید با یک نگاه جامع به سیلاب و دشتمال ورودی از افغانستان توجه کنند و تصمیم ها متناسب و براساس اولویت ها انجام شود.

وی شرح داد: پیش بینی می شود سیلاب دشتمال از جانب افغانستان افزایش یابد که نیاز است دستگاه های دست اندرکار بویژه فرمانداری ها، دهیاری ها و مردم ساکن در شهرستانهای شمالی استان آمادگی لازم را داشته باشند.

استاندار سیستان وبلوچستان اظهار داشت: بهتر است تست هایی در مسیرهای پرخطر با همکاری دستگاه های مربوطه و فرمانداری ها انجام و چنانچه اشکالاتی وجود داشت بر طرف شود.

رییس ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در مواقع نیاز از ظرفیت های محلی نیز باید استفاده شود شرح داد: اطلاع رسانی درست و به موقع نقش مهمی در خنثی کردن حوادث و جلب انگیزه و همکاری مردم خواهد داشت.

موهبتی خاطر نشان کرد: سیستان و بلوچستان در سال زراعی جدید 160 میلی متر بارندگی را تجربه کرد در صورتی که این میزان بارندگی در مدت مشابه سال گذشته 78 میلی متر بوده است.

وی به میزان بارندگی در 13 روز اول فرودین ماه جاری اشاره کرد و افزود: 28 میلی متر بارندگی در سیستان و بلوچستان داشتیم که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 6 میلی متر بود.

استاندار گفت: امسال به سال زراعی مناسبی را در این استان تجربه خواهیم کرد.

موهبتی همچنین به میزان خسارت وارد شده سیل اخیر در جنوب سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: 540 میلیارد تومان خسارت در سیل اخیر به حوزه جنوب سیستان و بلوچستان وارد شده است.

وی ادامه داد: این استان اکنون با چهار بحران و خطر سیل سیستان، کرونا، زنگ گندم و حمله ملخ ها روبرو است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری سیستان وبلوچستان نیز در این نشست اظهار داشت: از زمان اوج بحران در جنوب استان نگرانی در مورد شمال استان نیز مدنظر بود.

منصور بیجار ادامه داد: از همان ابتدا هماهنگی های لازم برای سیلاب غیر قابل کنترل از سمت افغانستان انجام و تمام دستگاه های مربوطه در کنار هم به مدیریت، کنترل و انجام اقدامات لازم برای مهار این آب در منطقه سیستان پرداختند.

وی اظهار داشت: تا این لحظه هیچ گونه خسارت و خطری در منطقه وجود نداشته و اوضاع کنترل شده و تمام وقت در حال رصد است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری سیستان وبلوچستان هم در این نشست گفت: اوضاع کاملا کنترل شده است و جای نگرانی وجود ندارد.

عباس ارجمندی اظهار داشت: درحوزه لایروبی انهار و مسیرهای ورودی آب کارهای مناسب اجرا شده و تداوم دارد.

وی ادامه داد: تمام دستگاه های دولتی و خصوصی پای کار هستند تا به یاری خداوند شاهد هیچ گونه خسارت در منطقه سیستان نباشیم.

سرپرست شرکت سهامی آب منطقه ای سیستان وبلوچستان در ادامه این نشست گفت: امسال پوشش برف و بارندگی در کشور افغانستان باعث ورود سیلاب غیر قابل کنترل به منطقه سیستان شده است.

محمد دلمرادی اظهار داشت: این سیلاب از چند هفته قبل شروع و تا هفته های آینده تداوم خواهد داشت.

وی شرح داد: تا به امروز شکستگی و خسارتی اعلام نشده و امیدوار هستیم با همکاری تمام دستگاهای دولتی و خصوصی شاهد خسارت در این منطقه نباشیم.

فرمانداران شهرستان های پنجگانه منطقه سیستان نیز به صورت ویدیو کنفرانسی در این نشست حضور داشتند و به ارائه برنامه ها و پیشنهادات خود پرداختند.

فرماندار شهرستان زابل در این نشست گفت: شرایط درحال حاضر کاملا کنترل شده است و رصد شبانه روزی منطقه در دستور کار قرار گرفته است.

غلامرضا گنجی اظهار داشت: لایروبی انهار و مسیرهای ورودی آب، تقویت دایک ها و دریچه ها خروجی آب اجرا شده است.

فرماندار شهرستان زهک نیز گفت: پنج جلسه مدیریت بحران انجام و شرایط کاملا کنترل شده است.

غلامرضا اربابی ادامه داد: حضور شبانه روزی و رصد مداوم در دستور کار است و به صورت کشیک های مداوم انجام می شود.

وی اظهار داشت: تمام تجهیزات دولتی و خصوصی پای کار هستند و بحمد الله تا کنون مسئله ای در منطقه ایجاد نشده است.

راشکی مدیرعامل جمعیت هلال احمر نیز گزارشی از اقدامات اجرا شده در جنوب استان و آمادگی نیروهای این نهاد در شمال استان ارائه کرد و گفت: انبارهای این نهاد در شمال استان از اقلام مورد نیاز امدادی تکمیل شده و در صورت بروز حادثه مسئله ای در این رابطه وجود ندارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 902

به "تمام مسیرهای ورودی سیلاب شمال استان تحت کنترل است، 540 میلیارد خسارت سیل اخیر در جنوب استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمام مسیرهای ورودی سیلاب شمال استان تحت کنترل است، 540 میلیارد خسارت سیل اخیر در جنوب استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید