خبرنگاران پنج هزار و 450 هکتار از اراضی مغان زیر کشت پنبه رفت

به گزارش مرجع مقالات، اردبیل - خبرنگاران - معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل بیان کرد: پنج هزار و 450 هکتار از اراضی دشت مغان در شمال استان اردبیل زیر کشت محصول پنبه رفته است.

خبرنگاران پنج هزار و 450 هکتار از اراضی مغان زیر کشت پنبه رفت

احمد شهریار روز سه شنبه در مصاحبه با خبرنگار خبرنگاران، تعداد زارعان پنبه کار استان را 750 نفر اظهار داشت و گفت: سال جاری به علت بازار مناسب، سطح زیر کشت پنبه در این استان نسبت به سال گذشته 60 درصد افزایش یافته است.

وی میانگین فراوری پنبه در هر هکتار از اراضی مغان را حدود چهار تن اعلام و پیش بینی کرد که در سال زراعی جاری، از این میزان سطح زیر کشت، 20 هزار تن محصول پنبه برداشت گردد.

شهریار با اشاره به اختصاص 100 تن کود فسفاته و 109 تن بذر برای کاشت محصول پنبه در مزارع دشت مغان بیان نمود: همه سطح زیر کشت پنبه استان در شهرستان پارس آباد و اصلاندوز برای جلوگیری از علف های هرز سمپاشی شده است.

معاون بهبود فراوریات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل خواهان بیمه مزارع و محصول کشت شده پنبه توسط زارعان و بهره برداران شد و گفت: برداشت پنبه در مهرماه شروع شده و تا اواخر پاییز ادامه می یابد.

پنبه از مهم ترین محصولات کشاورزی است که علاوه بر تامین مواد اولیه صنایع نساجی و روغن کشی، در اشتغال زایی نیز نقش مهمی ایفا می نماید و کمتر محصول کشاورزی از نظر قابلیت ایجاد ارزش افزوده و تنوع فرآورده با پنبه برابری می نماید.

اراضی زراعی دشت مغان در شهرستان پارس آباد و شهرستان تازه تاسیس اصلاندوز مهم ترین مناطق کشت پنبه در استان اردبیل بشمار می رود.

10 کارخانه پنبه کنی در منطقه وجود دارد که علاوه بر خرید تضمینی، محصول خریداری شده را پس از فرآوری و تصفیه اولیه و تبدیل کردن به محلوج، به بازارهای هدف و کارخانه های نساجی ارسال می نمایند.

کشت پنبه در منطقه مغان سابقه طولانی دارد و این زراعت در حفظ مرغوبیت خاک زراعی و کاهش جمعیت حشرات، کنترل آفات و بیماری ها نقش بسیار مهمی دارد.

1905/ 6016

منبع: ایرنا
انتشار: 10 مرداد 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 180

به "خبرنگاران پنج هزار و 450 هکتار از اراضی مغان زیر کشت پنبه رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پنج هزار و 450 هکتار از اراضی مغان زیر کشت پنبه رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید