درگیری های شدید ارمنستان و آذربایجان بر سر قره باغ

به گزارش مرجع مقالات، آذربایجان و ارمنستان چندین دهه است که بر سر منطقه ناگورنو قره باغ با یکدیگر اختلاف دارند؛ اختلافی که اواخر دهه هشتاد میلادی آتش یک مناقشه و جنگ ادامه دار میان دو کشور را شعله ور کرد.

درگیری های شدید ارمنستان و آذربایجان بر سر قره باغ

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان ارزان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

جمهوری آذربایجان روز یکشنبه 27 سپتامبر پس از هدف قرار دریافت و سرنگونی دو بالگرد نظامی اش در ارتفاعات قره باغ این منطقه را زیر آتش سنگین توپخانه و سامانه های موشکی خود قرار داد.

به گزارش یورونیوز، جدایی طلبان قره باغ که تحت حمایت ارمنستان هستند می گویند که در جریان درگیری با نیروهای نظامی آذربایجان خسارات سنگینی به آنها وارد نموده اند.

باکو اعلام نموده که نظامیان آذربایجان پس از حمله جدایی طلبان دست به تهاجمی متقابل زده اند و بسیاری از مواضع جدایی طلبان از جمله دوازده سکوی پدافند هوایی را هدف قرار داده اند.

مقامات نظامی آذربایجان همچنین گفته اند که تنها یک بالگرد ارتش این کشور در جریان حمله جدایی طلبان سرنگون شده است.

سخنگوی جدایی طلبان منطقه قره باغ روز یکشنبه در یک پیغام فیسبوکی بیان کرد: نیروهای آذربایجان صبح امروز کلیه خطوط تماس در منطقه را بمباران کردند. وی با درخواست از ساکنان این منطقه برای رفتن به پناه گاه ها توضیح داد که استپاناکرت، مرکز و پایتخت قره باغ نیز بمباران شده است.

هر دو طرف مناقشه از کشته شدن غیرنظامیان در جریان درگیری های صبح روز یکشنبه خبر داده اند. پیش تر بعضی خبرگزاری ها اعلام نموده بودند در جریان تبادل آتش میان دو طرف خسارات سنگینی به واحدهای مسکونی و تجاری در مناطق مرزی وارد شده است.

قره باغ با مرکزیت استپاناکرت، بدنبال جنگ و درگیری های باکو و ایروان در اواخر دهه 80 و اوایل دهه 90 میلادی، اعلام استقلال کرد. اغلب ساکنان قره باغ را که از حمایت تمام عیار ارمنستان برخوردار است ارمنی ها تشکلیل می دهند. قره باغ پیش از اعلام استقلال جزیی از خاک جمهوری آذربایجان بود.

آذربایجان و ارمنستان چندین دهه است که بر سر منطقه ناگورنو قره باغ با یکدیگر اختلاف دارند؛ اختلافی که اواخر دهه هشتاد میلادی آتش یک مناقشه و جنگ ادامه دار میان دو کشور را شعله ور کرد.

ارمنستان عضو یک پیمان امنیت منطقه ای موسوم به سازمان پیمان امنیت جمعی است که رهبری آنرا مسکو برعهده دارد. آذربایجان اما در این مناقشه حمایت کشور ترکیه را با خود دارد.

تصاویر منتشر شده توسط دولت آذربایجان با عنوان خسارت های حملات ارتش ارمنستان

منبع: عصر ایران
انتشار: 6 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1137

به "درگیری های شدید ارمنستان و آذربایجان بر سر قره باغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درگیری های شدید ارمنستان و آذربایجان بر سر قره باغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید