دولت هزینه خصوصی سازی نادرست را به دولت بعدی منتقل نکند، اول، مشکل درآمدزایی پرسپولیس و استقلال را حل کنید

به گزارش مرجع مقالات، منتخب مجلس یازدهم با اشاره به این که سیاست دولت در راستای خصوصی سازی پرسپولیس و استقلال باید منجر به جدایی کامل آنها از دولت و افزایش کارآیی باشگاه ها گردد، گفت: تا مشکل درآمدزایی باشگاه ها حل نگردد، واگذاری این دو باشگاه امری بی فایده است.

دولت هزینه خصوصی سازی نادرست را به دولت بعدی منتقل نکند، اول، مشکل درآمدزایی پرسپولیس و استقلال را حل کنید

حسن شجاعی در تبادل نظر با خبرنگار مالی خبرنگاران با اشاره به این که طی سال های گذشته بارها و بارها شنیده شده که دولت ها قصد دارند سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را به بخش خصوصی واگذار نمایند، گفت: این وعده های بی عمل، حالا تا جایی پیش رفته که مردم دیگر به شعار خصوصی سازی باشگاه ها اعتماد ندارد.

نماینده ابهر، خرمدره و سلطانیه در مجلس یازدهم اضافه نمود: این در شرایطی است که پس از برگزاری 4 نوبت مزایده بدون پایان در سال های 93 و 94، دولت اقدام به خروج این دو باشگاه از لیست واگذاری ها در مرداد 1394 کرد. با وجود این در نیمه دوم سال 97 با خروج این دو باشگاه از گروه 3 واگذاری ها، دولت باز هم شعار خصوصی سازی سرخابی ها را سر داده که تا کنون در تحقق این شعار ناکام بوده است.

وی با اشاره به این که به تازگی وعده داده شده که سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تا شهریور 99 در فرابورس پذیرش و عرضه اولیه خواهد شد، توضیح داد: این که دولت بخواهد 5 یا 10 درصد این دو باشگاه را در بازار سهام بفروشد و از این محل برای خود کسب درآمد کند، و پس از آن باز هم مدیریت و مالکیت خود را ادامه دهد، نامش را نمی توان خصوصی سازی گذاشت.

شجاعی تاکید نمود: خصوصی سازی به این مفهوم است که دولت سیطره خود را از مدیریت و مالکیت بنگاه ها و باشگاه های ورزشی کنار بزند. بر این اساس تصریح می کنم که دولت علاوه بر فراهم آوردن سازوکار عرضه اولیه سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در فرابورس، باید برنامه زمانبندی معین را در مورد واگذاری بقیه سهام خود در این باشگاه ها ارائه دهد.

این نماینده مجلس گفت: البته پذیرش و فروش 5 تا 10 درصدی سهام این دو باشگاه و عرضه اولیه آنها در بازار سهام، با توجه به شرایط نامعین درآمدها و بدهی های این دو باشگاه کار آسانی نیست و امیدواریم باز هم وعده خصوصی سازی سرخابی ها به ناکامی منجر نگردد.

وی تاکید نمود: واگذاری و فروش صرف سهام باشگاه های ورزشی را نمی توان خصوصی سازی نامید و باید همراه با واگذاری آنها زیرساخت های درآمدزایی باشگاه ها در کشور نیز فراهم گردد. از این رو باید به دولت گوشزد کرد که با واگذاری بخشی از سهام این دو باشگاه پرطرفدار، آن هم بدون در نظر دریافت ادامه حیات آنها، سرنوشتی همچون باشگاه راه آهن را برای ورزش و فوتبال کشور رقم نزند و در ماه های پایانی عمر خود با این اقدام هزینه خصوصی سازی نادرست این دو باشگاه را به دولت بعدی منتقل نکند.

شجاعی اذعان داشت: بهبود شرایط ورزش کشور بویژه دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در گروه کنار رفتن دولت از مدیریت و مالکیت باشگاه ها است. از این رو علاوه بر طی شدن فرآیند خصوصی سازی در باشگاه ها به درست و شفاف ترین روش ممکن، باید بحث درآمدزایی باشگاه ها و اقتصاد ورزش نیز مورد توجه قرار گیرد.

نماینده ابهر، خرمدره و سلطانیه در مجلس یازدهم تاکید نمود: اگر قرار است شرایط درآمدزایی باشگاه ها تغییر نکند و صرفا واگذاری باشگاه ها انجام گردد، شک نکنید که سیاست خصوصی سازی در ورزش کشور نیز با شکست روبرو می گردد که نمونه بازر آن باشگاه فرهنگی و ورزشی راه آهن است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1041

به "دولت هزینه خصوصی سازی نادرست را به دولت بعدی منتقل نکند، اول، مشکل درآمدزایی پرسپولیس و استقلال را حل کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت هزینه خصوصی سازی نادرست را به دولت بعدی منتقل نکند، اول، مشکل درآمدزایی پرسپولیس و استقلال را حل کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید