سناتور آمریکایی: بذر افتضاح یمن را سعودی ها در دهه 80 کاشتند

به گزارش مرجع مقالات، کریس مورفی نماینده مردم ایالت کنتیکت در مجلس سنای آمریکا در یک رشته توییت ضمن انتقاد از مواضع سعودی در یمن به توانایی نظامی بالای انصارالله اذعان کرد.

سناتور آمریکایی: بذر افتضاح یمن را سعودی ها در دهه 80 کاشتند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یک سناتور دموکرات و عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در رشته توییتی درباره تحولات اخیر در رابطه با عملیات اخیر علیه تاسیسات نفتی آرامکو، درباره دیکته کردن دستور کار آمریکا در یمن از سوی عربستان سعودی هشدار داده است.

کریس مورفی کننده ایالت کنتیکت در سنای آمریکا در ابتدا به شدت از توییت رئیس جمهور آمریکا درباره حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی و آمادگی او برای شلیک انتقاد کرده است.

پیشتر دونالد ترامپ در توییتر نوشته بود: تامین نفت عربستان سعودی هدف حمله قرار گرفته است. دلیلی وجود دارد که باور کنیم مقصر را می شناسیم. آماده شلیک هستیم، اما اقدامات بعدی بستگی به راستی آزمایی دارد، اما منتظر می مانیم تا از پادشاهی سعودی بشنویم که آنها چه کسی را مقصر این حمله می دانند و تحت این شرایط به جلو پیش خواهیم رفت.

سناتور مورفی در رد این توییت نوشت: خیلی عجیب است که چطور سعودی ها این روزها دارند مواضع خودشان را به ما دیکته می کنند. ما با پادشاهی عربستان سعودی به خاطر وجود دلایلی خوب، ائتلاف نظامی دوجانبه نداریم و حالا هم نباید وانمود کنیم چنین ائتلافی داریم.

روز شنبه سخنگوی ارتش و کمیته های مردمی یمن در بیانیه ای اعلام کرد که یگان پهپادی یمن با 10 پهپاد پالایشگا ه های بقیق و خریص شرکت آرامکو در شرقیه سعودی را هدف قرار داد. به گفته سرتیپ یحیی سریع، این عملیات در چارچوب حق طبیعی و مشروع ما در پاسخگویی به جنایات ائتلاف متجاوز و محاصره پنج ساله یمن اجرا شده است (جزئیات بیشتر).

مورفی در یک رشته توییت با موضوع جنگ عربستان سعودی علیه یمن، به ریشه تاریخی این منازعه و دخالت های ادامه دار سعودی ها در مسائل یمن پرداخته است.

او از ادعای وزیر خارجه آمریکا درباره دست داشتن ایران در عملیات پهپادی به آرامکو و همچنین تاکید لیندسی گراهام سناتور جمهوری خواه بر لزوم حمله به پالایشگاه های ایران به شدت انتقاد کرده و نوشته است: من در چند توییت تلاش می کنم آنچه که امروز در یمن می گذرد را توضیح دهم تا شما اطلاعاتی در رد این ادعا که ما به دلیل حمله حوثی ها به عربستان سعودی باید ایران را بمباران کنیم، داشته باشید. موضوع پیچیده است اما شما باید از آن اطلاع داشته باشید.

عضو کنگره آمریکا سپس نوشت: تاریخ درگیری بین عربستان سعودی و یمن تقریبا به سال 1932 و زمان تاسیس عربستان سعودی بر می شود زمانی که پادشاهی جدید در یک جنگ اراضی یمن را گرفت و بین دو طرف در نتیجه اختلاف مرزی جنگ درگرفت. سعودی ها از آن زمان در حال تلاش برای تاثیرگذاری و نفوذ بر مسائل یمن بوده اند.

در توییت سوم او آمده است: حوثی ها یک گروه از قبایل شیعه در شمال یمن هستند که یک شکل تعیین از اسلام به نام زیدیه را دنبال می کنند. سعودی ها در دهه 1980 (میلادی) کارزاری را برای وارد کردن وهابیگری سُنی به مناطق حوثی ها شروع کرد.

به نوشته مورفی، به موازات تلاش های عربستان سعودی برای تقویت وهابیگری در شمال یمن به منظور پس زدن زیدیه، حوثی ها در برابر سعودی ها و دولت همپیمان ریاض در صنعا مقاومت کردند و مقاومتشان قوی و قوی تر شد.

سناتور آمریکایی افزود: در دهه اول سال 2000، دولت های مورد حمایت سعودی ها در یمن، 6 جنگ جداگانه علیه حوثی ها انجام دادند. (جورج) بوش (پسر) با اکثر این جنگ ها مخالفت کرد و اعتقاد داشت که کارزارها علیه حوثی ها بیشتر از آنکه نفع داشته باشد، زیان بار خواهد بود. همینطور هم شد چرا که حوثی ها شروع به روی آوردن به ایران به منظور دریافت کمک کردند.

از نظر سناتور ایالت کنتیکت، این جنگ های تحمیلی سبب تقویت توانمندی های نظامی حوثی ها شد و آنها در سال 2010 به آزموده ترین ارتش جنگی در یمن تبدیل شدند. آنها در سال 2015 عملیاتی پیروز در صنعا پایتخت یمن انجام دادند و عربستان سعودی و امارات متحده عربی یک جنگ تمام عیار علیه حوثی ها راه انداختند.

مورفی در ادامه مدعی شده که از شروع جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن (ششم فروردین 1394) تاکنون، هر دو طرف درگیر در این جنگ جنایت هایی مرتکب شده اند.

این قانونگذار آمریکایی با اشاره به شیوع انواع بیماری ها در یمن نوشت: شیوع وبا که در نتیجه نابودی تصفیه خانه های آب اجرا شده، بدترین شیوع ثبت شده در تاریخ جهان است. حوثی ها اجازه ورود غذا و دارو به مناطق مورد مناقشه را نمی دهند. سعودی ها روی بیمارستان ها و اتوبوس های مدارس بمب می ریزند. خلاصه کلام اینکه، این ترسناک ترین جنگ روی سیاره زمین است.

عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا معتقد است: با گذشت زمان، حوثی ها برای دریافت کمک، بیشتر و بیشتر به ایران رجوع کرده اند البته ایرانی ها با حوثی ها رابطه فرماندهی و کنترل ندارند اما هر روز که جنگ ادامه می یابد، نفوذشان روی آنها بیشتر می شود. شاید منشا پهپادهای حوثی ایران باشد.

مورفی در توییت دهم نوشت: به مرور زمان، یک بازی خطرناک تشدید رفتار تنش زا در پیش گرفته شده است. سعودی ها غیرنظامیان حوثی را می کُشند، سپس حوثی ها به داخل عربستان سعودی حمله می کنند. تازه ترین حمله به پالایشگاه سعودی به دنبال حمله (ائتلاف سعودی ) به زندان ذمار با بیش از 100 کشته انجام شد. (جزئیات بیشتر).

وی در توییت یازدهم و آخر این رشته توییت هایش نوشت: حرف آخر: خود سعودی ها بودند که بذرهای این وضعیت آشفته را کاشتند. آنها در دهه هشتاد (1980) و همچنین از طریق جنگ های دهه اول 2000، حوثی ها را به حاشیه راندند. آنها در جنگ 2015 افتضاح به بار آوردند.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 21 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 307

به "سناتور آمریکایی: بذر افتضاح یمن را سعودی ها در دهه 80 کاشتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سناتور آمریکایی: بذر افتضاح یمن را سعودی ها در دهه 80 کاشتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید