شرط شکل گیری اقتصاد بدون نفت، دژپسند: فرهنگ نفتی فرهنگ رانتی، رخوت، سستی و تکیه بر دیگران است

به گزارش مرجع مقالات، خبرنگاران : وزیر اقتصاد و دارایی گفت: اگر قرار باشد اقتصاد بدون نفت شکل بگیرد و بانک ها هم به فلسفه ذاتی خود بازگردند، ناچار هستیم به ذات اصلی اقتصاد که همان بازار سرمایه است مراجعه کنیم.

شرط شکل گیری اقتصاد بدون نفت، دژپسند: فرهنگ نفتی فرهنگ رانتی، رخوت، سستی و تکیه بر دیگران است

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرآنلاین: فرهاد دژپسند امروز (چهارشنبه) در جلسه بررسی شرایط بازار سرمایه و راهکارهای بهبود بلندمدت که با حضور جمعی از فعالان بازار سرمایه برگزار شد، گفت: به طور عام تامین اقتصادی برای اقتصاد (دولت یا غیردولت) از طریق بودجه که متکی به نفت است یا از طریق منابع مردم که همان بانک می گردد شکل می گیرد.

وی با بیان اینکه نقش حضور بانک ها در کشور اجتناب ناپذیر است، اضافه نمود: قرار نیست بانک فقط برای شرایط خاص باشد، برخلاف دیگر کشورها که بانک ها دارای کارکردی خاص هستند، یکی از کارکردهای اصلی آن در ایران تامین اقتصادی اقتصاد است، به همین دلیل در اقتصادی مانند ایران بانکداری دولتی بیشتر مورد توجه است.

دژپسند گفت: نمی توان گفت بودجه دولت باید کم گردد زیرا ساختار قانون اساسی تکالیفی را برای دولت مقرر کرده که دولت باید با بودجه مناسبی تکالیف مربوطه را عهده دار گردد.

وزیر اقتصاد و دارایی اعلام نمود: زمانی بودجه با نفت تامین اقتصادی می شد اما اکنون باید از طریق اقتصادیات تامین گردد که این موضوع به اقتصاد کشور باز می گردد و باید از ظرفیت اقتصاد کشور استفاده گردد.

وی با بیان اینکه بازار پول کارکرد خاص خود را دارد، گفت: اگر قرار باشد اقتصاد بدون نفت شکل بگیرد و بانک ها هم به فلسفه ذاتی خود بازگردند، در این زمان ناچار هستیم به ذات اصلی اقتصاد کشور که همان بازار سرمایه است مراجعه کنیم.

دژپسند با اشاره به اینکه تقابل بین فرهنگ بازار سرمایه و فرهنگ نفتی اولین موضوعی است که باید در نظر گرفته گردد، اضافه نمود: فرهنگ نفتی فرهنگ رانتی، رخوت، سستی و تکیه بر دیگران است اما فرهنگ بازار سرمایه بدین گونه نیست بلکه فرهنگ عقلانیت، حسابگری، ریسک پذیری و مسئولیت پذیری بلندمدت نگری است.

وزیر اقتصاد و دارایی با اشاره به اینکه نگاه سرمایه گذار خرد زمانی که وارد بازار سرمایه می گردد به بازدهی است و به دنبال این است که این بازدهی در چه بازه زمانی به دست می آید، گفت: سرمایه گذار اگر درگیر بازدهی کوتاه مدت و سود روزانه پنج درصد شد باید انحرافی را در این بازار حس کرد.

وی گفت: گاهی در بازار گرفتار برخی حواشی مانند وجود بحران، شبه بحران و نوسان گیری می شویم، این موضوع ناشی از این است که هنوز فرهنگ بورس، قوام و استقرار لازم را پیدا نکرده است.

دژپسند با تاکید بر اینکه در بازار سرمایه فرهنگ، ساختار و ابزارهای لازم باید به گونه ای با یکدیگر هماهنگ شوند که احساس اعتماد از طریق پایداری پایه های بازار صورت بگیرد، اضافه نمود: باید وزش باد در این بازار را ضروری دانست و سهامداران نباید از این شرایط بازار ترس داشته باشد.

به گفته وزیر اقتصاد و دارایی، اگر قرار است بازار سرمایه جزو رکن اصلی و اجتناب ناپذیر اقتصاد ایران تلقی گردد باید از این قابلیت ها برخوردار باشد.

وی با بیان اینکه نباید نگران ورود گسترده مردم به این بازار باشیم، گفت: زمانی این بازار حدود 700 هزار نفر سهامدار داشت اما اکنون پنج میلیون و گاهی هم گفته می گردد هشت میلیون سهامدار در این بازار حضور دارد، در حالی نمی توان گفت این اعداد زیاد یا کم هستند.

دژپسند اعلام نمود: گاهی احساس می گردد حضور مستقیم سهامداران در این بازار نگران کننده است که دلیل آن ناشی از عدم شکل گیری ساختارها و زیرساختار بازار سرمایه متناسب با تعریف این بازار است.

وی با اشاره به اینکه یکی از ویژگی های اجتناب ناپذیر بازار سرمایه وجود انتخاب است و سهامدار باید قابلیت انتخاب نوع سرمایه گذاری در این بازار را داشته باشد، اضافه نمود: باید راهکارهای استحکام و استقرار بازار سرمایه توانمند، زاینده و پویا را ارائه داد.

دژپسند اعلام نمود: در یکی از جلساتی که امروز برگزار شد راجع به 15 پروژه ای بحث شد که وزارت راه پیشنهاد داده تا در زمینه تشکیل سهامی عام، صندوق پروژه و تامین اقتصادی از طریق اوراق این پروژه ها بررسی های لازم صورت گیرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 3 آبان 1399 بروزرسانی: 3 آبان 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1190

به "شرط شکل گیری اقتصاد بدون نفت، دژپسند: فرهنگ نفتی فرهنگ رانتی، رخوت، سستی و تکیه بر دیگران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرط شکل گیری اقتصاد بدون نفت، دژپسند: فرهنگ نفتی فرهنگ رانتی، رخوت، سستی و تکیه بر دیگران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید