شناسایی یک نانوبادی که ممکن است از کرونا جلوگیری کند

به گزارش مرجع مقالات، محققان موسسه کارولینسکا در سوئد یک آنتی بادی خنثی کننده کوچک که اصطلاحاً آن را نانوبادی نامیده اند، شناسایی کرده اند که توانایی جلوگیری از ورود کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 به سلول های انسانی را دارد.

شناسایی یک نانوبادی که ممکن است از کرونا جلوگیری کند

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، محققان بر این باورند که این نانوبادی ها می تواند به عنوان یک درمان ضدویروسی علیه کووید 19 به کار گرفته شود.

جرالد مک اینرنی، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: ما امیدواریم که این یافته های ما بتواند به ایجاد درمانی برای کووید 19 و بررسی بهتر این بیماری همه گیر منجر شود.

جستجو برای یافتن نانوبادی موثر که قطعاتی از آنتی بادی هایی است که به طور طبیعی در شترها وجود دارد و می تواند برای انسان سازگار باشد در ماه فوریه با تزریق پروتئین میخ مانند ویروس کرونا به گونه ای از لاما(آلپاکا) آغاز شد. پس از 60 روز، نمونه های خون آلپاکا پاسخ ایمنی شدیدی در برابر پروتئین مذکور نشان دادند. در مرحله بعدی، محققان توالی سلول های B آلپاکا، نوعی گلبول سفید بدنش را شبیه سازی، غنی سازی و تجزیه و تحلیل کردند تا مشخص شود کدام نانو بادی برای ارزیابی بیشتر مناسب است. آنها یک نانوبادی به نام Ty1(به نام آلپاکا تایسون نامگذاری کردند) را شناسایی کردند که با اتصال خود به بخشی از پروتئین مذکور که به گیرنده ACE2 متصل می شود و توسط کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 برای آلوده سازی سلول ها استفاده می شود، ویروس را خنثی می کند. این مانع لیز خوردن ویروس به درون سلول ها می شود و بنابراین از عفونت جلوگیری می کند.

لئو هانک، یکی از محققان این مطالعه گفت: با استفاده از میکروسکوپ الکترونی عبوری کریوژنیک

(cryo-EM) ما توانستیم بفهمیم که چگونه نانوبادی در یک اپیتوپ به پروتئین ویروسی که با محل اتصال ACE2 به گیرنده های سلولی همپوشانی می کند، متصل می شوند. نتایج مطالعه نشان داد که Ty1 می تواند به طور قوی به پروتئین کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 متصل شود و ویروس را خنثی کند.

نانوبادی ها مزایای متعددی نسبت به آنتی بادی های معمولی دارند و به عنوان کاندید درمانی خاص محسوب می شوند. اندازه آنها کمتر از یک دهم آنتی بادی های معمولی است و به طور معمول با هزینه کمتری تولید می شوند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 مهر 1399 بروزرسانی: 30 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1186

به "شناسایی یک نانوبادی که ممکن است از کرونا جلوگیری کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی یک نانوبادی که ممکن است از کرونا جلوگیری کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید