قیمت خودرو آزاد نمی گردد

به گزارش مرجع مقالات، به گزارش خبرنگاران، سهیل معمارباشی، مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت درمورد قیمت گذاری خودرو به وسیله شورای رقابت اظهار کرد: اینکه چه نهادی قیمت گذاری کند خیلی مهم نیست بلکه مهم این است که خودروساز با زیان فراوری نکند؛ کسب وکاری که با زیان فراوری کند رو به اضمحلال می رود و صنعت خودروی کشور طی سه سال گذشته رو به اضمحلال رفته است.

قیمت خودرو آزاد نمی گردد

مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت اضافه کرد: بحث ما همیشه این بوده که قیمت گذاری محصولات خودروسازان به نحوی باشد که پوشش دهنده هزینه های منطقی و معقول صنعت خودرو باشد.

وی ادامه داد: این موضوع در پروژه اصلاح ساختار قیمت در زنجیره ارزش هم در دست پیگیری است؛ البته تمرکز فقط در صنعت خودرو نیست بلکه بر زنجیره همانند قطعه و … نیز است.

معمارباشی گفت: حتماً باید فرایندهای فراوری خودروسازان بازطراحی و روابط خودروساز با قطعه ساز آنالیز و اصلاح گردد به نحوی که قیمت تمام شده اعلامی برای خودرو، یک قیمت منطقی و قابل پذیرش برای مصرف کننده و نهادهای نظارتی باشد.

مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت اضافه کرد: اینکه شورای رقابت این کار را کند یا هر نهاد دیگری، بستگی به تصمیم نهادهای بالادستی دارد. ولی هدف کامل مشخص است و آن اینکه به طور کلی فرایند کنونی به هیچ عنوان نمی تواند ادامه داشته باشد.

در پی آزادسازی قیمت خودرو نیستیم

معمارباشی در خصوص اینکه آیا این مباحث مقدمه ای جهت آزادسازی قیمت خودرو است شرح داد: آزادسازی قیمت این است که قیمت خودرو در حاشیه بازار مشخص گردد؛ ما به هیچ وجه در پی آزادسازی قیمت خودرو و رفتن به حاشیه بازار نیستیم.

وی گفت: با توجه به آنالیز های اجرا شده در صورت اجرای کامل پکیج اصلاح صنعت خودرو همانند اصلاح ساختار قیمت، اصلاح ساختار مدیریتی - اقتصادی، توسعه صادرات صنعت خودرو و … ما مطمئن هستیم که می توانیم به افزایش فراوری، افزایش عرضه خودرو به بازار، کاهش کسری ها در فراوری خودروهای ناقص، اصلاح فرایند فراوری و روابط خودروساز با قطعه ساز یاری کنیم و در نهایت شرایط بازار را سامان دهیم.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 6 آذر 1400 بروزرسانی: 6 آذر 1400 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1862

به "قیمت خودرو آزاد نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت خودرو آزاد نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید