لایحه اصلاح ضوابط مربوط به اجازه زوج در صدور گذرنامه زوجه روی میز دولت

به گزارش مرجع مقالات، معاونت امور زنان و خانواده رییس جمهوری لایحه اصلاح ضوابط مربوط به اجازه زوج در صدور گذرنامه زوجه را به هیات دولت ارائه نموده است.

لایحه اصلاح ضوابط مربوط به اجازه زوج در صدور گذرنامه زوجه روی میز دولت

معاونت امور زنان و خانواده رییس جمهوری لایحه اصلاح ضوابط مربوط به اجازه زوج در صدور گذرنامه زوجه را به هیات دولت ارائه نموده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت امور زنان و خانواده؛ باتوجه به مسائل ناشی از سوء استفاده زوج از حق قانونی خود درخصوص اعلام رضایت برای صدور گذرنامه زوجه و در نتیجه تهدید بنیان نهاد خانواده، معاونت امور زنان و خانواده رییس جمهوری لایحه اصلاح بند (3) ماده (18) قانون گذرنامه و الحاق پنج تبصره به مواد (18 و 19) آن را درخصوص اصلاح ضوابط مربوط به اجازه زوج در صدور گذرنامه زوجه به هیات دولت ارائه نموده است.

نهاد خانواده ابتدایی ترین، اساسی ترین و بنیادی ترین واحد جامعه محسوب می گردد، واحدی که فرد سیر اجتماعی شدن را در آن می پیماید، بایدها، نبایدها، هنجارها، مفاهیم و اصول ارزشی خاص اجتماع، فرهنگ و مذهب خود را در بطن آن می شنود و می بیند، می آموزد و در وجودش نهادینه می گردد.

بنابراین باتوجه به اهمیت این موضوع، نهاد خانواده و روابط زوجین و دیگر اعضای خانواده باید بر مبنای رفق و مدارا بنیان گذارده گردد موضوعی که در مشخص و تعریف سیاست ها، قوانین و مقررات مرتبط با حوزه حقوق خانواده باید مورد توجه قرار بگیرد.

لذا نظر به اهمیت این موضوع است که قانون اساسی در اصل دهم تصریح می دارد همه قوانین و مقررات و برنامه ریزی های مربوط باید در جهت آسان کردن تشکیل خانواده، پاسداری از قداست آن و استواری روابط خانوادگی باشد.

ولی با این وجود، گاهی مشاهده می کنیم که زوج با نوع و نحوه استیفاء حقوقی که قانون برای وی به عنوان شوهر پیش بینی نموده است محدودیت های غیرموجه را متوجه همسر (زوجه) می نماید، رفتاری که می تواند روابط محبت آمیز و برپایه وفق و مدارا و به تناوب آن، انسجام و قداست روابط خانوادگی و استواری آن را در معرض تهدید قرار دهد.

براساس بند (3) ماده (18) قانون گذرنامه، صدور گذرنامه برای زنان شوهردار منوط به موافقت کتبی شوهر است، موضوعی که موجب می گردد گاهی مردان از آن به عنوان ابزاری برای فشار بر زوجه استفاده نمایند تا وی را در ازای موافقت یا عدم موافقت با خروج وی از کشور، ملزم به انجام یا عدم انجام کاری کند یا از این حق قانونی با عنوان اهرمی برای ایذاء و آزار زوجه استفاده نمایند، مسئله ای که مغایر با هدف کلان قانونگذار در تکریم و حمایت از صندلی زن به عنوان همسر و صندلی زن به عنوان مادر است.

ضمن آنکه بر مبنای ماده (19) قانون گذرنامه، شوهر این اختیار قانونی را دارد تا بعد از اعلام رضایت به خروج زن از کشور و بعد از صدور و یا تمدید گذرنامه، از اجازه خود عدول نموده و مانع خروج زن از کشور گردد و به اینصورت و با سوء استفاده از حق قانونی خود، زن را در دور باطل گرفتار کند.

بنابراین و نظر به ضرورت انسداد هرنوع امکان سوء استفاده از این حق قانونی زوج، استیفای حقوق شرعی و قانونی زنان و تحکیم بنیان خانواده و استواری روابط خانوادگی، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به منظور برون رفت از مسائل قانونی پیش روی زنان متاهل در صدور گذرنامه و خروج از کشور، لایحه اصلاح بند (3) ماده (18) قانون گذرنامه و الحاق (5) تبصره به مواد (18 و 19) آن را درخصوص اصلاح ضوابط مربوط به اجازه زوج در صدور گذرنامه زوجه به هیات دولت ارائه نموده است.

برهمین اساس، این پیش نویس قانونی مراحل آنالیز خود را در کمیسیون لوایح هیات دولت طی می نماید.

منبع: ایرنا

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 14 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1400 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1573

به "لایحه اصلاح ضوابط مربوط به اجازه زوج در صدور گذرنامه زوجه روی میز دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لایحه اصلاح ضوابط مربوط به اجازه زوج در صدور گذرنامه زوجه روی میز دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید