مجادله چندباره دولت و مجلس بر سر یارانه معیشتی

به گزارش مرجع مقالات، دولت و مجلس همچنان بر سر ماجرای یارانه معیشتی با هم بگو مگو می نمایند. مجلسیان دولت را متهم به رفتار دوگانه می نمایند که قصد ندارد یا نداشته به مردم یاری معیشتی کند و یاری هزینه صد هزار تومانی که قرار است پرداخت گردد، ربطی به مصوبه مجلس ندارد.

مجادله چندباره دولت و مجلس بر سر یارانه معیشتی

به گزارش شرق؛ اصولگرایان مجلس نشین می گویند دولت می خواهد مجلس را ناکارآمد جلوه دهد و دولت هم می گوید که بعضی بیرون گود نشسته، اما می خواهند خود را منجی مردم جا بزنند! دولت می گوید طرح ما موقتی و برای روز های کروناست، اما طرح مجلس دائمی است و حتی منبع مالی ای که در آن پیش بینی شده هم چندان قابل اتکا نیست.

بعید است که بگو مگوی دولت و مجلسیان تا سرانجام دولت یازدهم تمام گردد و البته پیش بینی می گردد با آمدن یک دولت تماما اصولگرا همه این اختلافات به سرعت فروکش کند؛ درحالی که مسائل همچنان سر جای خودش باقی است!

علی ربیعی، سخنگوی دولت، در نشست با خبرنگاران گفت: دولت هیچ اهمالی در زمینه سلامت و معیشت مردم ندارد. گاهی اظهاراتی می شنویم که گویی بعضی منجی هستند. دولت همیشه به دنبال راه چاره هایی برای افزایش قدرت خرید مردم و حمایت اجتماعی از مردم بوده است. در مقطعی شاهد بودیم عده ای با رفتار های خاص به نام یاری به مردم، چند برابر از جیب مردم کم کردند و در دراز مدت مردم آسیب دیدند. نمی گردد عده ای بیرون گود نشسته باشند و طرح یا حرف هایی بزنند که اجرای آن، مسائل عدیده ای پدید بیاورد.

ربیعی گفته که شبیه سازی آنچه در ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح شد با طرح مجلس، از بنیان اشتباه است و این برنامه در تعطیلات اول کرونا هم اجرا شد و در هر تعطیلات بلند مدت احتمالی دیگری نیز اجرا خواهد شد. مصوبه ستاد ملی کرونا معطوف به افرادی است که حقوق بگیر نیستند و درآمد ثابت ندارند. از طرفی این یک یارانه جدید نیست؛ بلکه یاریی برای جبران کاهش درآمد مشاغل ناشی از تعطیلات است.

این مصوبه برای چهار ماه و پیش بینی بار مالی آن حدود هشت هزار میلیارد تومان است. ربیعی در نقد مصوبه مجلس درباره یارانه کالا های اساسی که دولت را موظف به فروش سهام شرکت هایش در بورس برای تأمین مالی آن نموده است، گفت: درباره طرح مجلس نکات زیر قابل بیان است: بنا بر نظر کارشناسان سازمان برنامه و بودجه فقط برای سال 99، یعنی همین سال جاری، حدود 50 هزار میلیارد تومان بار مالی دارد. محل تأمین بودجه این طرح، فروش اموال دولت در بورس است. آنچه نظر مجلس محترم است، یک یارانه دائمی است.

سال جاری از فروش اموال دولتی منابع آن تأمین شد، بودجه سال بعد و سال های بعد از کدام محل تأمین می گردد؟ تعادل چند بودجه را به هم خواهد زد؟ هزینه این طرح را مردم در کجا باید پرداخت نمایند؟ یارانه باید هر ماه سر موعد مقرر پرداخت گردد، ولی در این طرح نحوه تأمین آن به، اما و اگر های زیادی وابسته است. حال اگر منابع تأمین نشد و این یارانه پرداخت نشد، چه کسی پاسخ گو است؟ براساس مصوبه مجلس، سهام های تعیین شده برای تأمین بودجه این طرح باید در بورس به فروش برسد و اساسا بورس ظرفیت نقد کردن این رقم در سه ماه را دارد؟ و آیا کارشناسان بورس این را تأیید می نمایند؟

از طرفی بورس در شرایط خاص واقع شده است، عرضه آبشاری سهام آن هم به گونه ای که در این مصوبه منظور شده، به پایداری بورس آسیب می رساند و امکان تحقق هم ندارد. چنانچه دولت به وزارت اقتصاد مجوز عرضه دارا سوم را داده است؛ ولی به تعبیر وزیر اقتصاد، به لحاظ رعایت شرایط بازار و برای حمایت از ذی نفعان بورس پیروز به عرضه نشده است. با احتیاط باید با بورس رفتار گردد. این اشکالات باید برطرف گردد. هر قانونی باید ضمانت اجرائی هم داشته باشد.

دولت کاری نکرد، مجلس ورود کرد

روز گذشته سید ناصر موسوی لارگانی، عضو کمیسیون مالی مجلس شورای اسلامی، گفته که دولت دوگانه رفتار می نماید: اگر دولت قصد یاری معیشتی به اقشار آسیب پذیر را داشت، باید خیلی زودتر از این ها لایحه اش را به مجلس می داد. در حال حاضر هم به علت اینکه شورای نگهبان طرح معیشتی مجلس را تأیید کرد و دولت در مقابل عمل اجرا شده نهاده شد، موضوع طرح یاری معیشتی صد هزار تومانی را مطرح کردند؛ بنابراین به نظر می رسد که ارائه چنین طرحی از روی دلسوزی برای مردم نبوده است.

باید ماه ها پیش خود دولت در این زمینه برنامه ریزی می کرد و لایحه ای را برای یاری معیشتی به مجلس می آورد؛ ولی دولت در این زمینه اقدامی نکرد و مجلس به این موضوع ورود پیدا کرد و در دو مرحله قانون را تصویب کرد. دولت می خواهد به نوعی مجلس را که عصاره فضائل ملت است، ناکارآمد جلوه دهد و اعلام کردند که این طرح به دلیل مشکل در تأمین اعتبار اجرا شدنی نیست و با آن مخالفت کردند.

متأسفانه در این چند ماه گذشته بعضی از هم وطنان با سختی امرار معاش کردند و در این مدت هم بار ها مجلس در این زمینه به دولت تذکر داده و روی این موضوع بحث شد. سؤالاتی هم که از وزیر اقتصاد و حتی خود رئیس جمهور شده بود، بیشتر درباره مسائل مالی و مسائل معیشتی مردم بود که به نوعی در دستور کار مجلس قرار نگرفت.

جبار کوچکی نژاد، نایب رئیس مجلس، سه روز پیش گفته بود: پس از مقاومت سه تا چهارماهه دولت در برابر این مصوبه (یارانه کالا های اساسی) که بهانه نبود بودجه برای اجرا نکردن آن مطرح می شد، سرانجام دولت تصمیم جدیدی اتخاذ نموده است و مقرر شده یارانه صدهزار تومانی به مردم ارائه دهد. دولت میخواهد با این اقدام، مصوبه مجلس را به حاشیه برده و مجلس را تضعیف کند.

به نام مجلس یا دولت؟

طرح حمایت معیشتی چالش چند روز پیش رئیس مجلس و رئیس جمهور هم بود. حسن روحانی روز شنبه گفت که دولت قرار است برای نزدیک به 30میلیون نفر تا سرانجام سال در هر ماه، صد هزار تومان بلاعوض اختصاص دهد و برای 10 میلیون خانوار نیز وام یک میلیون تومانی در نظر گرفته است. فردای آن روز محمدباقر قالیباف در مجلس گفت که ما نیز به دنبال طرح معیشت به عنوان راه چاره کوتاه مدت بودیم؛ اما بعضی در کشور به دنبال این بودند که برچسب سیاسی بزنند. منظور قالیباف طرح مجلس برای تأمین کالا های اساسی از سوی دولت بود که به گفته او مجلس کار را آغاز نموده؛ اما رئیس جمهور با دادن یارانه های جدید، این طرح را به نام خود زده است.

رئیس مجلس گفته بود: این واقعیت جامعه ماست که به دلیل انبوهی از ناکارآمدی ها به وضعی برسیم که برای مسائل روزمره مردم چاره اندیشی کنیم. خوشحالیم که دولت نیز به همین نتیجه رسیده است. امیدواریم که دولت با استفاده از فرصت قانون طرح حمایت معیشتی به یاری مردم بیاید. جلب حمایت دولت به یاری های مردمی هرچند دیر، اما نشانه خوبی است که مردم از آن استقبال می نمایند. مهم نیست این طرح قرار است به نام چه کسی به انجام برسد، مهم این است که هرچه زودتر اجرا گردد.

قالیباف گفته بود برای حل مسائل کشور باید به ریشه مسائل برسیم و نظام بوروکراسی، سوء مدیریت، فقر و تبعیض را از مهم ترین مسائل دانسته بود. او به عنوان راه چاره نیز گفته بود: ما برای حل مسائل ریشه ای به اصلاح ساختار بودجه، اصلاح نظام بانکی، طرح شفافیت و برطرف قوانین زاید می پردازیم و برای مسائل روزمره، نظارت بر بورس، مسکن و اجرای پروژه های نیمه تمام را در دستور کار قرار داده ایم.

منبع: فرارو
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1325

به "مجادله چندباره دولت و مجلس بر سر یارانه معیشتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجادله چندباره دولت و مجلس بر سر یارانه معیشتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید