مقام جمهوری خواه آمریکا: حمله به کنگره صحنه سازی بود خبرنگاران

به گزارش مرجع مقالات، با وجود شواهد بسیار محکم درباره حمله هواداران رئیس جمهور سابق آمریکا به ساختمان کنگره این کشور، یک مقام ارشد حزب جمهوری خواه، آن را از پیش طراحی شده و صحنه سازی از سوی دموکرات ها توصیف کرد.

مقام جمهوری خواه آمریکا: حمله به کنگره صحنه سازی بود خبرنگاران

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، مایک شرکی رهبر اکثریت جمهوری خواه مجلس سنای ایالتی میشیگان مدعی شد دموکرات ها حمله به کنگره را از پیش طراحی کرده بودند و هواداران رئیس جمهور سابق آمریکا در آن مشارکت نداشتند.

به نوشته پایگاه خبری هیل، شرکتی در کنفرانسی ویدئویی درباره حمله ششم ژانویه به کنگره آمریکا ادعا کرد: آن ها آدم های ترامپ نبودند. این قضیه از روز اول یک فریب کاری بود. تمام آن از قبل هماهنگ شده بود.

شرکی اضافه نمود: آن ها با اتوبوس های جداگانه رفتند. تمام آن را فردی ترتیب داد که پولش را تأمین کرده بود. البته من آنجا نبودم. چرا نیروهای امنیتی بیشتری آنجا نبودند؟ مضحک است. تمام آن صحنه سازی بود.

اظهارات شرکی در حالی است که مقامات فدرال آمریکا پیش تر اعلام کرده اند هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد صدها فردی که با پرچم و پلاکارد هواداری از دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا به کنگره حمله کردند، در واقع عوامل چپ گرا یا وابسته به حزب دموکرات باشند.

دادستانی کالیفرنیا اخیراً اعلام کرده، پنج بمب لوله ای و 49 قبضه سلاح و مقادیر چشمگیری مهمات از یان بنجامین راجرز که گمان می رود از هواداران دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا باشد، کشف و ضبط شده است. همچنین از درون خودرو راجرز، برچسب گروه راست افراطی سه درصدی ها و یک کارت رجحان نژادی برای سفیدپوستان کشف شده است.

از سوی دیگر آنتونی چنسلی از چهره های جنجالی حمله اخیر به کنگره آمریکا اقرار کرده، فریب ترامپ را خورده و حاضر است در دادگاه علیه او شهادت دهد.

همچنین روزنامه ایندیپندنت دیروز (چهارشنبه) نوشت، جینا رایان دلال بدنام املاک در ایالت تگزاس که روز ششم ژانویه با هواپیمای جت شخصی به واشنگتن سفر کرده و در حمله به کنگره شرکت کرده بود، بابت همه چیز پشیمان است.

رایان درخصوص ادعای ترامپ درباره تقلب در انتخابات گفت: هیچ کدام از رفقای میهن پرست من، در دفاع از من نایستادند. فریب یک دورغ را خوردم و این شرم آور است.

او که با اتهامات متعددی روبرو است گفت، از ترامپ درخواست عفو کرده بود و این چیزی بود که استحقاقش را داشت.

این شهروند آمریکایی در ادامه گفت: اکنون من کاملاً یک فرد شرور هستم. من به خاطر حرف رئیس جمهورم به آنجا رفتم که گفت دزدی را متوقف کنید. اکنون می بینم همه آن ها برای هیچ بود. ما به خاطر خودخواهی او به آنجا رفتیم. ما به خاطر شخص او [به کنگره] رفتیم.

از سوی دیگر، استیسی پلاسکِت عضو دموکرات مجلس کنندگان آمریکا در جلسه دوم محاکمه رئیس جمهور سابق آمریکا در مجلس سنا شواهد و فیلم های متعددی را نشان داد که حاکی از پیروی عاملان حمله به کنگره از ترامپ بود (جزئیات بیشتر).

پلاسکت در این جلسه گفت عاملان حمله به کنگره از طرف ترامپ مأموریت داشتند مایک پنس معاون رئیس جمهور وقت و ریاست مجلس سنا و نانسی پلوسی رئیس مجلس کنندگان را به قتل برسانند.

ششم ژانویه (17 دی) کنگره آمریکا در حال شمارش آرای مجمع گزینندگان (الکترال کالج) برای تایید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر بود که بعد از اعتراض چند قانونگذار آمریکایی به نتیجه رأی گیری در ایالت آریزونا، ترامپ از هوادارانش خواست تظاهرات به اصطلاح مسالمت آمیز برگزار کنند. حامیان ترامپ اما در جمعیت بسیار گسترده به کنگره حمله کرده و بعد از درگیر شدن با نیروهای امنیتی، راه خود را به درون ساختمان و اتاق های مختلف آن باز کردند. در جریان این حمله، پنج نفر از جمله یک نیروی پلیس کشته شدند.

در پی آن، برخی قانونگذاران جمهوری خواه و دموکرات کنگره ترامپ را به تحریک هواداران خود برای حمله به کنگره در تاریخ ششم ژانویه متهم کردند و به همین دلیل طرح استیضاح وی را تا مجلس سنا پیش برده اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 فروردین 1400 بروزرسانی: 11 فروردین 1400 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1509

به "مقام جمهوری خواه آمریکا: حمله به کنگره صحنه سازی بود خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقام جمهوری خواه آمریکا: حمله به کنگره صحنه سازی بود خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید