نقش ژنتیک در ابتلا به نوع شدید کرونا

به گزارش مرجع مقالات، پژوهشگران در آنالیز خود دریافتند که ژن موسوم به TLR7 می تواند نقش مهمی در بروز واکنش ایمنی نسبت به کروناویروس ایفا نماید. این کشف، پیامد های مهمی برای درک بهتر کووید-19 و ارائه درمان های احتمالی آن به همراه خواهد داشت.

نقش ژنتیک در ابتلا به نوع شدید کرونا

پژوهشگران هلندی در آنالیز جدید خود کوشش کردند تا نقش ژنتیک را در ابتلا به کووید-19 و پیامد های شدید آن آنالیز نمایند. آنالیز های اخیر نشان می دهند که کروناویروس، نشانه های حادی به همراه دارد و می تواند به بروز بیماری های مزمن در بیماران مسن منجر گردد.

هنگاکی که پژوهشگران مرکز پزشکی دانشگاه رادبود (Radboud University Medical Center) هلند، به برادران جوانی برخوردند که به کووید- 19 مبتلا شده بودند و به ونتیلاتور احتیاج داشتند، دریافتند که عوامل ژنتیکی می توانند نقش مهمی در مصالحه با سیستم ایمنی داشته باشند.

پژوهشگران در آنالیز خود دریافتند که ژن موسوم به TLR7 می تواند نقش مهمی در بروز واکنش ایمنی نسبت به کروناویروس ایفا نماید. این کشف، پیامد های مهمی برای درک بهتر کووید-19 و ارائه درمان های احتمالی آن به همراه خواهد داشت.

این دو برادر مبتلا به کروناویروس که در بخش مراقبت های ویژه بستری شده بودند، شرایط وخیمی داشتند و از ونتیلاتور استفاده می کردند. یکی از دو برادر به خاطر پیامد های ناشی از عفونت از جهان رفت و دیگری بهبود یافت. از آنجا که پیامد های شدید بیماری معمولا در بیماران مسن تر دیده می شوند، پزشکان تصمیم گرفتند دلیل شدت پیامد های بیماری را در این دو برادر آنالیز نمایند.

عوامل ژنتیکی

الکساندر هویشن (Alexander Hoischen)، متخصص ژنتیک دانشگاه رادبود گفت: در چنین مواردی معمولا توجه پزشکان به سرعت به نقش عوامل ژنتیکی معطوف می گردد. بیمار شدن در اثر عفونت، همواره یک بازی دو نفره میان ویروس و سیستم ایمنی بدن انسان است.

ابتلای همزمان دو برادر به یک بیماری شدید، می تواند تصادفی باشد، اما امکان دارد که یک مشکل موروثی در سیستم ایمنی، نقش مهمی در این میان بازی کند. ما در پژوهش خود، این احتمال را آنالیز نموده ایم.

کروموزوم- ایکس

پژوهشگران در این پروژه، همه ژن های دو برادر را مورد آنالیز قرار دادند و سپس به ادغام و ارزیابی داده ها پرداختند. کاس وان در مید (Cas van der Made)، از پژوهشگران این پروژه گفت: ما ژن هایی را که نقشی در سیستم ایمنی بر عهده دارند، مورد آنالیز قرار دادیم. ما می دانیم که چندین نوع از این ژن در کروموزوم- ایکس قرار دارند. هنگام آنالیز این دو برادر، نقصی در ژن آن ها مشاهده شد.

شناسایی ژن

پژوهشگران در این آنالیز، به سرعت جهش هایی را در ژن TLR7 مشاهده و ارزیابی کردند. چندین ژن وجود دارند که نقش مهمی در تشخیص پاتوژن هایی مانند باکتری ها و ویروس ها و همچنین فعال سازی سیستم ایمنی بازی می نمایند. هویشن ادامه داد: جهش در ژن TLR7 می تواند دلیل شدت بیماری در این دو برادر باشد.

فرانک وان دی ویردونک (Frank van de Veerdonk)، ایمنی شناس دانشگاه رادبود و از پژوهشگران این پروژه گفت: این کشف، بینش های بیشتری نسبت به پژوهش های پیشین ارائه نمی دهد، اما می تواند پیامد های مهمی برای درمان بیماران مبتلا به نوع شدید کووید- 19 در پی داشته باشد.

این پژوهش، در مجله JAMA به چاپ رسید.

منبع: فرادید
انتشار: 29 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1122

به "نقش ژنتیک در ابتلا به نوع شدید کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش ژنتیک در ابتلا به نوع شدید کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید