USB4 در برابر USB 3؛ بررسی 6 تفاوت کلیدی

به گزارش مرجع مقالات، در سال 1996 اولین نسخه USB معرفی شد و از آن زمان این استاندارد و پورت ها با تغییرات زیادی روبرو شده اند. محبوبیت این استاندارد به حدی افزایش پیدا کرده که تقریبا تمام گجت ها دارای یکی از پورت های مبتنی بر این استاندارد هستند. هر چند سال یک بار، نسخه نو از استاندارد USB معرفی می شود. ولی با توجه به اینکه پورت های مبتنی بر USB از نظر ظاهری با تغییر خاصی روبرو نمی شوند، بسیاری از کاربران فکر می کنند تمام پورت های USB ویژگی های یکسانی دارند. نوترین نسخه USB تحت عنوان USB4 ارائه شده و در این مطلب به تغییرات این نسخه نسبت به USB 3 می پردازیم.

USB4 در برابر USB 3؛ بررسی 6 تفاوت کلیدی

تغییرات کلیدی

همین ابتدا باید بگوییم که USB4 نام رسمی این نسخه است که البته برخی ترجیح می دهند نام آن را به صورت USB 4 بنویسند. این نسخه در سال 2019 معرفی شده و مبتنی بر مشخصات استاندارد تاندربولت 3 است که در همان سال به وسیله اینتل به یک استاندارد رایگان تبدیل شد. به علت همین رویکرد، تاندربولت 4 و USB4 در کل شباهت زیادی به یکدیگر دارند. این استاندارد، استفاده از پورت USB-C را اجباری کرده و مزایایی مانند سرعت انتقال داده بیشتر را ارائه می دهد.

در طرف مقابل با USB 3.0 روبرو هستیم که اولین بار در سال 2008 معرفی گشت و در سال 2013 با USB 3.1 و در سال 2017 با USB 3.2 روبرو شدیم. استاندارد USB 3 برای بسیاری از کاربران می تواند گیج کننده باشد و به همین علت توصیه می کنیم مطلب تفاوت های USB-C و USB 3 را مطالعه کنید.

نامUSB 4USB 3
نوع کانکتورUSB-CUSB-A، USB-B، USB Micro-B، USB-C
سرعت انتقال داده120 گیگابیت بر ثانیه5 گیگابیت بر ثانیه
حداقل سرعت شارژ7.5 وات3.0 وات
حداکثر سرعت شارژ240 وات240 وات (با استفاده از USB 3.2 و USB PD 3.1)
سازگاریسازگار با تمام نسل های USB قبلی و Thunderbolt 3سازگار با تمام نسل های USB قبلی
قیمت و عملکردقدرتمندتر و گران تر. عمدتاً برای کاربران حرفه ایمقرون به صرفه تر و در حال حاضر بیشتر در دسترس است

شرایط پشتیبانی از کانکتورها

USB4 اولین نسخه مهم از استاندارد USB است که به طور مشخص فقط از یک کانکتور، USB-C، پشتیبانی می کند. به همین علت برای بهره گیری از سرعت USB4، باید از کابل های دو سر USB-C استفاده کنید. اما استاندارد USB 3.2 چنین محدودیتی ندارد و برای آن لازم نیست صرفا از یک کانکتور استفاده کنید.

به طور مشخص، استاندارد USB 3.2 با چهار کانکتور SuperSpeed Type-A، SuperSpeed Type-B، USB 3.0 Micro-B و USB-C سازگار است. البته برای بهره گیری از نهایت سرعت استاندارد های USB 3.2 Gen 1 x 2 و Gen 2 x 2 باید از کابل دو سر USB-C استفاده کنید.

سرعت انتقال

مطابق انتظار، طبیعتا استاندارد USB4 سرعت بیشتری نسبت به نسخه قبلی خود ارائه می دهد. USB 3.2 Gen 2×2 سریع ترین نسخه از سری USB 3 است که حداکثر سرعت 20 گیگابیت در ثانیه را ارائه می دهد. این در حالی است که چنین سرعتی، حداقل سرعت استاندارد USB4 محسوب می گردد. به طور مشخص این استاندارد می تواند حداکثر سرعت 120 گیگابیت در ثانیه را برای انتقال داده ها در اختیار شما قرار دهد.

USB4 همچنین قابلیت تونل سازی داده ها را ارائه می دهد که به چندین پروتکل مربوط به انتقال داده و انتقال سیگنال های تصویر اجازه می دهد از پهنای باند موجود بهتر استفاده کنند. بنابراین USB4 برای انتقال داده های متنوع به طور همزمان، عملکرد بسیار بهتری دارد.

سرعت شارژ

نخستین نسخه استاندارد Power Delivery موسوم به USB PD 1.0 می توانست با استفاده از 6 پروفایل ثابت، حداکثر سرعت 100 وات را ارائه دهد. Power Delivery 2.0 قوانین منعطف تری برای انتقال انرژی داشت و نسخه USB PD 3.1، حداکثر سرعت انتقال انرژی را به 240 وات افزایش داد.

هر دو استاندارد USB4 و USB 3 از حداکثر سرعت 240 وات پشتیبانی می کنند که البته این مشخصه به کانکتور USB-C برمی گردد و ارتباط مستقیمی با خود این دو پروتکل ندارد. بنابراین برای بهره گیری از حداکثر توان شارژ دستگاه موردنظر، کافی است آن را به وسیله کابل دو سر USB-C به منبع انرژی با سرعت شارژ مناسب وصل کنید. اما بین این دو پروتکل، در مورد حداقل سرعت شارژ تفاوت وجود دارد. به طور مشخص USB 3.0 حداقل سرعت 3.0 وات را ارائه می دهد و USB4 از حداقل سرعت شارژ 7.5 وات پشتیبانی می کند. اما همانطور که گفتیم، حداکثر سرعت شارژ هر دو استاندارد 240 وات است.

سازگاری نسخه های قبلی

یکی از ویژگی های مهم استاندارد های USB، شرایط سازگاری آن ها با نسل های قبلی است. البته ما لزوما در مورد سازگاری کانکتورها صحبت نمی کنیم زیرا پورت های مختلف USB قرار نیست با یکدیگر سازگار باشند و بنابراین نمی توانید کانکتور USB-C را در پورت USB-A قرار دهید. اما به لطف سازگاری با نسخه های قدیمی، زمانی که دو پورت مبتنی بر استانداردهای مختلف به یکدیگر وصل می شوند، می توانند بین یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

بنابراین USB 3 و USB4 از نظر سازگاری با نسخه های قبلی، تفاوتی با هم ندارند و در این میان USB4 از تاندربولت 3 هم پشتیبانی می کند که البته عمدتا یک ویژگی اختیاری است.

سیستم نامگذاری

هرکدام از نسخه های استاندارد USB به غیر از نام اصلی، از یک نام تجاری هم بهره می برند. به عنوان مثال Full Speed نام تجاری اولین نسخه استاندارد USB بود و نسل دوم و سوم این استاندارد به ترتیب با نام تجاری High Speed و SuperSpeed معرفی گشتند. اما این روند برای کاربران گیج کننده بود و به همین علت روند دیگری برای USB4 اتخاذ شده است.

به طور مشخص، پورت ها و کابل های مبتنی بر USB4 حالا از نام USB XGbps استفاده می کنند که در این میان X به سرعت پورت یا کابل موردنظر اشاره دارد. در کنار این عدد، ممکن است سرعت شارژ مورد پشتیبانی هم قرار بگیرد.

قیمت در برابر عملکرد

قابلیت های پیشرفته USB4 به این معناست که کابل ها و دستگاه هایی که از این استاندارد پشتیبانی می کنند، قیمت بالاتری نسبت به نمونه های مبتنی بر USB 3 دارند. البته با افزایش محبوبیت USB4، قیمت این محصولات هم کاهش پیدا می کند. با این وجود، باید تاکید کنیم که USB4 اگرچه بسیاری از قابلیت های تاندربولت 4 را ارائه می دهد، اما نسبت به آن قیمت کمتری دارد و همین موضوع یکی از مزایای مهم USB4 محسوب می گردد.

از طرف دیگر، امکانات USB 3 همچنان برای بسیاری از کاربران کافی است و طبیعتا محبوبیت بیشتری هم دارد. کاربرانی که نمی خواهند برای این مشخصه هزینه زیادی متحمل شوند و قصد دارند از ویژگی هایی مانند سرعت بالای انتقال داده هم بهره ببرند، معمولا به سراغ USB 3 می روند. اما طبیعتا برای کاربران حرفه ای، ویژگی های USB4 اهمیت بسیار زیادی دارد و اگر شما هم می خواهید از مشخصه های این استاندارد استفاده کنید، باید هنگام خرید کامپیوتر یا گجت تازه به این موضوع توجه نشان دهید.

سخن پایانی

با وجود اینکه طبیعتا هر نسل USB مزایای قابل توجهی را نسبت به نسل قبلی خود ارائه می دهد، ولی با توجه به پیشرفت های به دست آمده، نمی توانیم اهمیت ویژگی های تازه USB4 را کتمان کنیم. اما در نهایت همانطور که گفتیم، ویژگی های استاندارد USB 3 برای بیشتر کاربران کافی است و اگر جزو کاربران حرفه ای هستید و امکانات تازه USB4 برای شما اهمیت زیادی دارد، پس احتمالا هزینه های مربوط به این مشخصه برای شما بالا نخواهد بود.

منبع: MakeUseOf

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 12 مهر 1402 بروزرسانی: 12 مهر 1402 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 2281

به "USB4 در برابر USB 3؛ بررسی 6 تفاوت کلیدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "USB4 در برابر USB 3؛ بررسی 6 تفاوت کلیدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید