آغاز عملیات آبنگاری چند پرتوی مولتی بیم در حوضچه بندر شهید رجایی

به گزارش مرجع مقالات، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان از آغاز عملیات آبنگاری(هیدروگرافی) چند پرتوی مولتی بیم در حوضچه بندر شهید رجایی از هفته پایانی اردیبهشت ماه جاری خبر داد.

آغاز عملیات آبنگاری چند پرتوی مولتی بیم در حوضچه بندر شهید رجایی

به گزارش خبرنگاران هرمزگان،مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان از آغاز عملیات آبنگاری(هیدروگرافی) چند پرتوی مولتی بیم در حوضچه بندر شهید رجایی از هفته پایانی اردیبهشت ماه جاری خبر داد.

علیرضا محمدی کرجی ران با بیان جزییاتی در این ارتباط گفت: محدوده اجرای عملیات هیدروگرافی در مرحله اول، حوضچه و اسکله های مجتمع بندر شهید رجایی است.

وی مدت زمان مورد نیاز جهت اجرای عملیات را 15 روز شامل آماده سازی، مونتاژ و نصب دستگاه ها بر روی شناور و انجام عملیات هیدروگرافی پیش بینی کرد و اضافه نمود: شرایط جوی و تردد کشتی و شناورها، ممکن است این مدت زمان را افزایش دهد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان اظهار کرد: در این عملیات، 5 نفر از مهندسان هیدروگراف مشغول به کار هستند و تجهیزات مورد استفاده آنها شامل اکوساندر، ترانسدیوسر، موشن سنسور ، GPS، هدینگ، لپ تاپ و .... است.

به گفته کرجی ران، آب نگاری یا هیدروگرافی علم اندازه گیری مشخصات فیزیکی آب ها و نواحی پیرامونی و توصیف شرایط آب های قابل دریانوردی است.

وی هدف از این عملیات را مشخص موقعیت و مشخص عمق محدوده مورد نظر، و همچنین مشاهدات دوره ای جهت رسوب گذاری و لای نشسته شده جهت کشتیرانی ایمن در نواحی ساحلی و بنادر گفت.

شایان ذکر است، مرسوم ترین روش های هیدروگرافی در ایران با استفاده از دستگاه های سینگل بیم و مولتی بیم هستند؛ در روش نخست، برای اندازه گیری یک عمق، یک پرتو ارسال شده، زمان رفت و برگشت آن محاسبه شده و عمق آن به دست می آید.

مولتی بیم (Multi Beam) یکی از فناوری های نوین هیدروگرافی در زمینه برداشت داده های عمق یابی است که باعث تولید و تهیه نقشه های هیدروگرافی دقیق تر و با جزییات بیشتر در زمان کمتر می گردد.

در این روش، اشعه های صوتی در شعاع مشخصی (به عنوان نمونه در عملیات فعلی بندر شهید رجایی 120 درجه شامل 60 درجه چپ و 60 درجه راست)به کف دریا فرستاده شده و پس از برخورد به کف دریا، به دستگاه ترانسدیوسر برمی گردد.

مزیت این روش جمع آوری اطلاعات بستر دریا، به صورت پیوسته و دقیق است که فرایندی نسبتا گران و هزینه بر است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 تیر 1400 بروزرسانی: 17 تیر 1400 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1677

به "آغاز عملیات آبنگاری چند پرتوی مولتی بیم در حوضچه بندر شهید رجایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز عملیات آبنگاری چند پرتوی مولتی بیم در حوضچه بندر شهید رجایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید