ثبت ملی بافت تاریخی شاهدیه

به گزارش مرجع مقالات، سیدمصطفی فاطمی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد از ثبت بافت تاریخی شاهدیه در فهرست آثار ملی خبر داد و گفت: بافت تاریخی شاهدیه به شماره 300 در تاریخ هشتم فروردین سال 1400 در فهرست آثار ملی ثبت شد.

ثبت ملی بافت تاریخی شاهدیه

وی در خصوص تاخیر در ثبت این بافت تاریخی و موکول شدن آن به سال جاری، شرح داد: با توجه به فراوانی تعداد پفراینده های میراث فرهنگی و تکمیل بودن سهمیه یزد در ثبت ملی آثار، بافت تاریخی شاهدیه با محدوده تدقیق شده و اعلام شده به میراث فرهنگی به عنوان محدوده واجد ارزش در سال جاری به ثبت رسید.

این مسئول با بیان این که هر گونه تغییر و ساخت وساز و اجرا طرح های شهری باید با مجوز اداره کل میراث فرهنگی انجام شود، گفت: قبل از هر ساخت و سازی در عرصه ثبت باید از اداره کل میراث فرهنگی مجوز اخذ شود در عین حال به زودی به مقامات استانی نیز این مقوله ابلاغ خواهد شد.

وی با اشاره به این که بافت تاریخی

شاهدیه از بافت های متفاوت کشور به شمار می رود، گفت: این بافت تاریخی به لحاظ معماری خاص به خصوص در ابرندآباد و مطبق بودن خانه های خشتی ایجاد شده بر روی تل رسی به علت آبیاری باغات و پایین رفتن آب قنات ایجاد شده و حایز اهمیت است.

وی در خصوص باغ های شاهدیه نیز شرح داد: باغ هایی در بخش پایینی این تل رسی قرار گرفته که حریم منظری و میراث کشاورزی منطقه به شمار می فرایند.

فاطمی راجع به دیگر بافت های ارزشمند یزد برای ثبت ملی نیز اعلام نمود: تا به امروز بافت های یزد، میبد، اردکان، ابرقو، مهریز و اسلامیه در فهرست آثار ملی ثبت شده و بافت های مروست، ترکان، عقدا تفت، هرابرجان سال جاری در فهرست آثار ملی ایران ثبت خواهند شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد به استعداد بافت های تاریخی استان یزد برای ثبت شدن در فهرست آثار جهانی یونسکو یاد کرد و گفت: سالانه یک پفراینده می تواند برای ثبت جهانی ارسال شود که در حال حاضر نیز 100 پفراینده پیش روی بافت تاریخی شاهدیه واقع شده است اما با پیگیری های لازم به دنبال ثبت جهانی این محدوده نیز خواهیم بود.

ایسنا نوشت، شهر شاهدیه یکی از شهرهای واقع در بخش مرکزی شهرستان یزد و از شما غربی تقریباً چسبیده به مرکز استان است.

منبع: گردشبان
انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 30 فروردین 1400 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1550

به "ثبت ملی بافت تاریخی شاهدیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت ملی بافت تاریخی شاهدیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید