زمان واریز مابه التفاوت حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اعلام شد

به گزارش مرجع مقالات، به گزارش خبرنگاران، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: واریز مابه التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان از 25 و 26 خردادماه شروع می گردد. معوقات فروردین و اردیبهشت هم طی دو ماه بعدی تسویه خواهد شد.

زمان واریز مابه التفاوت حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اعلام شد

بر اساس گزارش ایسنا، میرهاشم موسوی اظهار کرد: برای افزایش حقوق بازنشستگان، قانون داریم. طبق قانون باید اندازه افزایش حقوق را بر اساس مواد 96 و 111 قانون تامین اجتماعی به هیات دولت پیشنهاد دهیم.

ماده 96 افزایش مستمری بر هزینه های زندگی و ماده 111 بر اینکه حداقل مستمری نباید از حداقل دستمزد کارگری کمتر باشد، تاکید دارند. این دو ماده می خواهند سطح حداقلی معیشت با رویکرد عدالت برای بازنشستگان حفظ گردد.

اندازه درصد افزایش حقوق در هر سطح

موسوی اضافه نمود: ابلاغیه هیات وزیران دارای چند سطح افزایشی است. در اولین سطح، برای حداقلی بگیران و مستمری بگیران حداقلی بگیر و زیرحداقلی بگیر، 57.4 درصد افزایش در سال نو داریم. سطوح درآمدی پایین ممکن است افزایش بیشتری هم داشته باشند و بیش از 57.4 درصد باشد، زیرا در مصوبه دولت قید شده است که حداقل حقوق نباید از عدد پنج میلیون و 580 هزار تومان کمتر باشد.

وی شرح داد: عدد حداقل دستمزد را در سطوح درآمدی 57 درصد رشد می دهیم. این میزان را به علاوه بن مسکن و … در نظر می گیریم. هر چه قدر به عدد مذکور نرسید مابه التفاوت می دهیم به نحوی که به آن عدد پنج میلیون و 580 هزار تومان برسد. لذا هر چه قدر دریافتی کمتر باشد اندازه افزایش بیشتر خواهد بود.

عائله مندی و حق اولاد هم به این مبلغ اضافه نموده می گردد و برآورد ما این است که حقوق یک بازنشسته حداقلی بگیر با دو فرزند به حدود شش میلیون و 200 هزار تومان می رسد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: سطح بعدی مصوبه مربوط به بالاتر از حداقلی بگیران تا سقف 10 میلیون تومان حقوق است. حقوق این افراد 10 درصد رشد می یابد. به علاوه مبلغ ثابت 650 هزار تومان تحت عنوان یاری معیشت که برآورد ما این است حقوق افراد در این طبقه حدود 20 درصد رشد پیدا می نماید. آن مبلغ ثابت 650 هزار تومان تا سقف 10 میلیون تومان حقوق را پر می نماید.

میرهاشم موسوی اضافه نمود: برای سطح آخر و حقوق بگیران بالاتر از 10 میلیون تومان هم افزایش 10 درصدی در نظر گرفته شده است.

موسوی درباره زمان پرداخت معوقات گفت: پیاده سازی نرم افزاری احکام نو، فرایند پیچیده ای دارد و پیش بینی می کنیم چهارتا پنج روز زمان ببرد. بنای ما بر این است که چون پرداختی ما از بیستم هرماه بر اساس حروف الفبا آغاز می گردد، ما به روال عادی قبلی حقوق خرداد را می پردازیم.

برآورد ما این است که واریز اولین مابه التفاوت مربوط به خرداد را از 25 و 26 خرداد آغاز کنیم و برای فروردین و اردیبهشت هم طی دو ماه بعدی تسویه کنیم.

وی درباره توسعه پوشش بیمه همگانی گفت: امروز حدود 73 درصد جامعه از بیمه های اجتماعی بهره مند هستند که حدود 52 درصد برعهده تامین اجتماعی است. یکی از رویکردهای ما بر اساس اصل 29 قانون اساسی توسعه پوشش بیمه همگانی است.

به همین دلیل در شش ماه دوم سال گذشته حدود 700 هزار نفر را تحت پوشش بیمه درآوردیم که بخشی از آن در قالب بیمه فراگیر خانواده ایرانی انجام شد و این طرح را ادامه می دهیم.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 22 تیر 1401 بروزرسانی: 22 تیر 1401 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 2077

به "زمان واریز مابه التفاوت حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان واریز مابه التفاوت حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید