سامان دهی و بازسازی بخشی از محوطه باستانی تپه حسنلو نقده

به گزارش مرجع مقالات، مدیر پایگاه ملی حسنلو نقده از بازسازی و ساماندهی مجموعه پایگاه ملی محوطه تاریخی حسنلو اطلاع داد.

سامان دهی و بازسازی بخشی از محوطه باستانی تپه حسنلو نقده

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگاران و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان آذربایجان غربی، حسن شیری 15 تیر با اعلام این خبر گفت: عملیات بازسازی و ساماندهی مجموعه تاریخی حسنلو از اوایل تیر ماه امسال شروع شده است.

او توضیح داد: این عملیات در ادامه فرایند اقدامات قبلی با 500 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی سال 1398 در حال انجام است.

مدیر پایگاه ملی حسنلو نقده با اشاره به اقدامات صورت گرفته اعلام نمود: اجرای اندود حفاظتی از کاهگل بر روی بقایای معماری، از بین بردن پوشش گیاهی مزاحم، ساماندهی راستا بازدید شنی و روغن کاری راستا بازدید چوبی، بازسازی قسمت هایی از بقایای معماری آسیب دیده، ساماندهی تابلوهای معرفی داخل آثار و تقویت سیستم های روشنایی از مهم ترین کارهای بازسازیی است.

منطقه تاریخی حسنلو در 80 کیلومتری ارومیه و 9 کیلومتری شهرستان نقده قرار گرفته است که با قدمت 8هزار ساله یکی از مهم ترین سایت های باستانی ایران بوده که دارای شهرت جهانی است، جام زرین حسنلو یکی از مهم ترین آثار مکشوفه از این محوطه تاریخی است که قدمت 3هزار ساله دارد و هم اکنون در موزه ملی ایران باستان نگهداری می گردد.

پایگاه ملی حسنلو در سال 1344 به شماره 485 در فهرست آثار ملی ثبت و برای انجام فعالیت های علمی، فنی و پژوهشی به پایگاه ملی تبدیل شده است، این پایگاه یکی از آثار مهم گردشگری آذربایجان غربی به شمار می رود که گردشگران داخلی و خارجی زیادی سالانه از آن بازدید می نماید.

منبع: میراث آریا
انتشار: 17 تیر 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 980

به "سامان دهی و بازسازی بخشی از محوطه باستانی تپه حسنلو نقده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامان دهی و بازسازی بخشی از محوطه باستانی تپه حسنلو نقده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید