سیدحسن خمینی: افکار بسته دخالتی در پیدایش انقلاب نداشتند

به گزارش مرجع مقالات، سید حسن خمینی در اجلاس تبیین اندیشه های امام خمینی در حوزه فرهنگ و هنر گفت: حضور در حرم امام و تجدید میثاق نمی تواند فقط ظاهری باشد و ای کاش این حضور همراه با بازخوانی بخشی از اندیشه های امام باشد.

سیدحسن خمینی: افکار بسته دخالتی در پیدایش انقلاب نداشتند

به گزارش جماران، یادگار امام با بیان اینکه امام یک هنرمند است، شرح داد: هنر امام به شاعری، خط و نقاشی نیست. اگر در تعریف هنر سخن بگوییم، هنر جمع کردن کثرات در یک وحدت است؛ لذا انقلاب یک هنر است و خالق این هنر امام بزرگوار ما بود. در انقلاب، خواسته های فردی از بین رفت و همه با هم شده بودند؛ و چه هنری بالاتر از آنچه که رخ داد؟!

وی با بیان اینکه ما شدن هویت ساز و هنر ساز است، اظهار کرد: در آن حجمِ همه با هم بودن ها، همه در هم گم می شوند، ولی وقتی قرار باشد منیّت از راه برسد، آن وقت کو ها با همند و تنهایند/همچو ما با همان تنهایان. هنر امام ایجاد سمفونی در یک جامعه به هم ریخته است. اگر کسی آمد و فضا را آرام کرد، منیّت ها گم می شود؛ البته در این فضا همه آن من ها بزرگتر هم می شوند.

سید حسن خمینی تأکید کرد: مشکل این است که از امام، فقط می گوییم؛ در حالی که باید عمل کنیم و، چون او شویم؛ گرفتار هزارتوی الفاظ و گفتار هستیم. امام خطیب توانایی نبود، اما مرحوم آقای مطهری در ابتدای یکی از کتاب ها می گوید صبح های پنجشنبه که امام اخلاق می گفت، تا یک هفته تحت تأثیر آن بودیم. چون سخن ایشان از دل برمی آمد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه انقلاب، انقلاب روشن اندیشان دینی بود و انقلاب متحجرین نبود، گفت: هرگونه مصادره انقلاب توسط اندیشه متحجری به بی راهه بردن و از بین بردن انقلاب است و موتور محرکه انقلاب را از بین می برد. رهبران انقلاب صاحبان اندیشه مصالحه با دنیای جدید، از منظر دینی بودند. افکار بسته ای که توان سازگاری با دنیای معاصر را ندارد، هیچ دخالتی در پیدایش انقلاب نداشته اند و دزدانه بر سر خوان انقلاب نشسته است.

یادگار امام اضافه کرد: انقلاب اندیشه ای است که پدید آورنده آن فرهنگی را بر دوش خود حمل می کند که این فرهنگ بین ارزش های دینی و ارزش های دنیای معاصر آشتی می دهد، اما به ناگاه می بینیم این مسأله به فراموشی سپرده می شود.

وی ببا بیان اینکه ستیز با استبداد سلطنتی ریشه در آزادی خواهی دارد، یادآور شد: کجا اندیشه متحجر ما در این جهت گام برداشته است؟! فرهنگ انقلاب استعمارستیز، آزادی خواه، استقلال طلب، عزت خواه و عزت طلب است. البته به نوعی همسان و هم خاستگاه با نفی استبداد است. اما کجا در اندیشه تحجرآمیز ما چنین نکته ای دیده می شود؟!

سید حسن خمینی اضافه کرد: تحجر به معنای ناتوانی در همراهی با دنیای معاصر است. باید بپذیریم آینده دینی ما از راه تلفیق آشتی جویانه فرهنگ دینی با دنیای معاصر است و الّا همواره یک گام عقب هستیم؛ در حالی که فقه امام می گوید یک گام جلو باشید و دنیایتان را بشناسید.

وی در پایان گفت: توجه به عنصر زمان و مکان در اجتهاد، فتوای فراموش شده امام است. امروز، دوران دوگانه یا در گذشته زندگی کنیم و یا از آن عبور کنیم تمام شده و راه سومی باز شده است. ما با اجتهاد در احکام گذشته راهی برای آینده باز می کنیم و یک گام جلوتر حرکت می کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1478

به "سیدحسن خمینی: افکار بسته دخالتی در پیدایش انقلاب نداشتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیدحسن خمینی: افکار بسته دخالتی در پیدایش انقلاب نداشتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید