عمیق ترین گودال آبی دنیا که انتهای آن هنوز کشف نشده است ، عکس

به گزارش مرجع مقالات، انتهای گودال آبی تام جا در مکزیک، هنوز کشف نشده ولی به نظر می رسد که این گودال احتمالاً به هزارتویی از غارهای زیرآبی متصل باشد. جالب اینجاست که موقعیت این گودال در نزدیکی دهانه چیکشولوب، محل برخورد دنباله داری واقع شده که 65 میلیون سال پیش، دایناسورها را منقرض کرد.

عمیق ترین گودال آبی دنیا که انتهای آن هنوز کشف نشده است ، عکس

به گزارش خبرنگاران ، گرچه اطلاعات انسان ها از سیاه چاله ها زیاد است؛ اما داستان گودال های آبی اسرارآمیز به نحو دیگری است؛ گودال آبی یا آب چال، در حقیقت فروچاله ای عمیق در زیر آب است که رنگ آبی تیره اش معمولاً با رنگ آب اطراف آن تفاوت دارد. اخیرا دانشمندان کشف نموده اند که حفره تام جا در اعماق آب، آن قدر عمیق است که گویا انتهایی برای آن متصور نیست.

بزرگ ترین فروچاله زیرآبی دنیا

به نقل از زومیت، گودال آبی تام جا در خلیج چتومال واقع در شبیه جزیره یوکاتان مکزیک، عمیق ترین فروچالهٔ زیرآبی شناخته شده در دنیا است که محققان هنوز پیروز به رسیدن به انتهای آن نشده اند ولی می دانیم که تا عمق حداقل 420 متر در زیر دریا امتداد یافته است. تام جا حالا عمیق ترین گودال آبی دنیا شناخته می گردد و جالب تر اینکه عمقش 146 متر بیشتر از آنی است که دانشمندان در سال 2021، در زمان کشفش ثبت نموده بودند. این فروچاله حدود 119 متر از گودال اژدهای 301 متری در دریای جنوبی چین، عمیق تر است.

عمق این گودال در حدی است که حتی صدایی که معمولاً به خوبی در آب حرکت می نماید، از انتهای آن به گوش نمی رسد و پژواک امواج آکوستیک با بسامد بالا را پیش از اینکه به عمقی بیش از 274 متر نفوذ نمایند، می بلعد. علت این اتفاق احتمالا وجود گردایان چگالی است، لایه ای که آب های با چگالی های مختلف را جدا می نماید و سیگنال های صوتی در این مرز، پراکنده می شوند.

در دسامبر سال 2023، گروه از محققان برای سنجش عمق گودال با کشتی به سمت این گودال سفر کردند. کشتی بر فراز فروچاله لنگر انداخت و دستگاهی را برای میزان گیری داده های فشار، دما، رسانایی و عمق آب به درون گودال فرستاد. وقتی همهٔ 500 متر کابل بیرون آمد، دستگاه هنوز به کف گودال نرسیده بود و بدین ترتیب دانشمندان نتوانستند کف گودال آبی را پیدا نمایند.

محققان شرح دادند: به روایت داده ها، گودال آبی تام جا، عمیق ترین گودال آبی شناخته شده دنیا است که انتهایش هنوز نامشخص است و به علت محدودیت ابزارها، تأیید حداکثر عمق گودال در طول سفرهای اکتشافی علمی سال 2021 نیز امکان پذیر نبود.

اتصال گودال آبی به شبکه ای پنهان

در عمق 400 متری گودال آبی، دستگاه داده های آنی تغییر شرایط آب را که به طور ناگهانی از نظر شوری و دما با شرایط دریای کارائیب همگرا شده بود، به سطح منتقل کرد و دانشمندان به این جمع بندی رسیدند که احتمالاً گودال با شبکه ای پنهانی از غارها و تونل های زیرآبی، به اقیانوس وسیع تر متصل می گردد.

در حال حاضر کاوش ها روی گودال های آبی در سراسر دنیا در جریان است و در بعضی موارد، زیست شناسان با شکل های کاملاً جدیدی از حیات روبه رو می شوند. آنالیز های بعدی برای معین حداکثر عمق تام جا و احتمال تشکیل سیستمی پیچیده از غارها و تونل های زیرآبی را انجام خواهد شد.

5454

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 26 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1403 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 2294

به "عمیق ترین گودال آبی دنیا که انتهای آن هنوز کشف نشده است ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمیق ترین گودال آبی دنیا که انتهای آن هنوز کشف نشده است ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید