مرداب هسل ؛ جلوه های تماشایی از شگفتی های طبیعت

به گزارش مرجع مقالات، طبیعت ایران، چهره های بی شماری برای نمایش و جلوه گری دارد. از دریا و رود و آبشار گرفته تا کوه و دشت و جنگل، و هزاران نوع از جاذبه های طبیعی گوناگون را می توان در سرزمین پر نعمت مان پیدا کرد. اما در میان این همه، جاذبه های منحصر به فردی نیز وجود دارند که کمتر کسی آن ها را دیده یا از وجودشان مطلع است. جاذبه های خاصی که نظیر آن ها را ندیده ایم و ممکن است توصیف ها و شنیده ها از آن ها را نیز اغراق آمیز بدانیم. در قلب جنگل های مازندران ، در حوالی چالوس و مرزن آباد، مردابی واقع شده است که بسیار متفاوت و سحرآمیز به نظر می رسد. مرداب هسل ، در هر فصل، جلوه متفاوتی از خود به نمایش می گذارد و بازدید کنندگانش را غافلگیر می کند. در این مطلب از خبرنگاران می خواهیم به سراغ این جاذبه ی منحصر به فرد از طبیعت برویم و آن را به شما معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید.

مرداب هسل ؛ جلوه های تماشایی از شگفتی های طبیعت

مرداب چنان که از نامش پیداست، دریاچه ای با آب های راکد و بی حرکت است که هیچ رود یا جویباری به آن نمی ریزد. مرداب ها معمولا در دل جنگل ها جای گرفته اند و سطح رویشان با برگ ها و جلبک ها پوشانده می شود. شاید این ساده ترین تصویری است که می توان از یک مرداب معمولی توصیف کرد. اما توصیف مرداب هسل به این سادگی ها نیست. این مرداب در هر فصل، دارای زیبایی ها و چشم انداز های متفاوت و منحصر به فرد است. این مرداب شگفت انگیز همانند اثری هنرمندانه از نقاش چیره دست طبیعت خودنمایی می کند و محیطی آرام و رویایی را در اطراف خود به وجود آورده است. اما ببینیم دلیل این همه تحسین و زیبایی چیست.

طبیعت بینظیر مرداب هسل

مرداب هسل

این مرداب در میان جنگلی انبوه و زیبا واقع شده و با نزیک شدن به آن، چشم انداز ها زیبای اطراف چشم را خیره می کند. بر روی مرداب جلبک هایی وجود دارند که در بهار و تابستان به رنگ سبز دیده می شوند و مرداب را به شکل زمردی درخشان و گرانبها در می آورند. این جلبک ها به محض تمام شدن تابستان به تدریج به قرمز و نارنجی تغییر رنگ می دهند و ظاهر مرداب را گرم و آتشین می کنند. رنگ ها در هماهنگی کامل با محیط اطرافشان هستند و چشم انداز های سحرانگیز و جادویی را رقم می زنند. می توانید در گوشه ای دنج بنشینید، به صدای موجودات اطراف گوش بسپارید و تا می توانید به این نقاشی زیبای طبیعت خیره شوید.

نامهای گوناگون مرداب هسل

نام های گوناگون مرداب هسل

این مرداب به نام های کَنّیچال، کنّو چال، گَن اُچال، و مِهاز چال هم خوانده می شود. اما بیشتر معروفیت آن با نام هِسِل یا هَسَل است. از گویش های محلی مازندارن که در گذشته طبرستان خوانده می شد، گویش طبری کلارَستاقی است. در این گویش به هر آبگیر فصلی هَسَل می گویند. بعضی از بومی ها به این مرداب به خاطر نورانی بودنش مشعل یا مشل هم می گویند.

مرداب هسل کجاست؟

مرداب هسل کجاست؟

جاده چالوس برای همه ما جاده ای خاطره انگیز است؛ جهت دلربایی که ما را به دل سرسبزی های شمال می برد. اما در اطراف این جاده هم دیدنی های بی شماری وجود دارد که خیلی از ما به سادگی از آن ها عبور می کنیم. در 10 کیلومتری جنوب غربی چالوس و حوالی مرزن آباد، روستایی به نام سینوا وجود دارد که در نزدیکی آن جنگل زیبای مشعل که به جنگل فین و محمدآباد هم معروف است قرار گرفته. جنگلی که از جنوب به جنگل های سوته لار و کردشت و از شمال به گاوسرای قدیمی مشعل و از شرق به مشعل لات منتهی می شود. مرداب شگفت انگیز هسل همانند جواهری قرمز رنگ در میان درختان سرسبز این جنگل می درخشد.

ویژگیهای مرداب هسل

ویژگی های مرداب هسل

این مرداب بیضی شکل و عمق آن در نقاط مختلف متغیر است که در بعضی قسمت ها به 15 متر هم می رسد. بخشی از آب این مرداب از طریق چشمه های این تالاب تامین می شود و بارانی که از نیمه پاییز تا نیمه بهار می بارد، این آبگیر را پر می کند. در گذشته حجم آب این مرداب بیشتر بود. در حدود نیم قرن پیش، چندین خانواده دامدار در کنار این مرداب زندگی می کردند، اما امروزه این محل را ترک کرده و همین امر بکر بودن منطقه را تا حدی حفظ کرده است. در جهت پیاده روی به سوی مرداب درختان ممرز، انجیلی، راش، داغداغان ، آزاد، شمشاد و بعضی درختان میوه جنگلی مانند سیب ترش جنگلی، انگور جنگلی، انجیر، انار و انواعی از گیاهان دارویی مثل بابونه، فشکی واش، زِمِنج وجود دارند.

بهترین فصل سفر به مرداب

بهترین فصل سفر به مرداب

مرداب دیدنی هسل در هرفصلی جذابیت های خاص خود را دارد، اما در پاییز، ترکیب رنگ های آن چیز دیگری است. در واقع فصل سفر به هسل بستگی زیادی به این دارد که شما چه رنگی را بیشتر دوست داشته باشید. در بهار و تابستان پوشش سبز جلبک ها بر روی سطح مرداب، آن را به جواهری سبز رنگ در میان جنگل های منطقه تبدیل می کند. اما با فرارسیدن پاییز و زمستان، از سبزی جلبک ها کاسته شده و آن ها رنگ خود را به نارنجی و قرمز آجری تغییر می دهند. البته در فصل زمستان به دلیل سرمای هوا و بارندگی زیاد، بازدید از منطقه و مرداب مسائل خاص خود را خواهد داشت.

اقامت در مجاورت مرداب هسل

اقامت در مجاورت مرداب هسل

اگر می خواهید شب را در سکوت و آرامش مرداب به صبح برسانید، می توانید در فاصله ای مناسب از آن اقدام به کمپینگ کنید. برای برپایی کمپ بهتر است گروهی سفر کنید و امکانات و تجهیزات مناسب نظیر چادر، کیسه خواب، چراغ قوه، چاقو، آب و … به همراه داشته باشید. گفتنی است جنگل های این منطقه فاقد حیوانات درنده است و می توانید با خیالی آسوده شب را در کنار مرداب بگذرانید. اگر هم اهل کمپینگ نیستید، می توانید خانه های محلی در روستاهای اطراف مرزن آباد نظیر روستای طلاجو را، که از طریق افراد محلی اجاره داده می شود، انتخاب کنید.

جهت دسترسی به مرداب هسل

مرداب هسل

برای دیدنی مرداب زیبای هسل باید راه جاده چالوس را در پیش بگیرید. اگر از سمت تهران حرکت می کنید، تقریبا تا انتهای جاده برانید تا به 10 کیلومتری جنوب غربی شهرستان چالوس و 15 کیلومتری مرزن آباد برسید. بعد از پلیس راه، در سمت چپ تان وارد اولین فرعی خاکی شوید که جاده ای جنگلی است و به روستای سینوا می رسد.

در این جهت بعد از عبور از پل رودخانه و طی مسافتی حدودا 300 متری، به یک دوراهی می رسید که برای رسیدن به مرداب باید جهت سمت راست را انتخاب کنید. بعد از طی مسافتی کوتاه، به یک منطقه جنگلی به نام بانی می رسید. باید خودرو را همین جا پارک کنید و پیاده به سمت مرداب راه بیوفتید. اگر با راهنما همراه نیستید، سوال های تان را از محیط بانان ایستگاه محیط بانی که در همین محدوده قرار دارند، بپرسید.

اگر ماشین مناسب داشته باشید می توانید تا نزدیکی مرداب هم بروید. جهت پیاده رو دارای شیب ملایمی است و بدون مشکل خاصی می توان از آن عبور کرد. البته در طول جهت جنگلی، نیسان های محلی نیز وجود دارند که گردشگران را به سمت مرداب می برند که می توانید از آن ها استفاده کنید.

برای دیدنی زیبایی های مرداب هسل، نخستین روز های پاییز را از دست ندهید.

خب خبرنگاران ی عزیز، آیا دوست دارید در سفر بعدی خود به دیدن این مرداب بروید؟ به نظر شما کمپ کردن نزدیک مرداب چه خطراتی می تواند داشته باشد؟ اگر از مرداب هسل دیدن کرده اید، تجربه سفرتان را با دیگر خبرنگاران ی ها به اشتراک بگذارید.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور
انتشار: 13 مرداد 1401 بروزرسانی: 13 مرداد 1401 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 2098

به "مرداب هسل ؛ جلوه های تماشایی از شگفتی های طبیعت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرداب هسل ؛ جلوه های تماشایی از شگفتی های طبیعت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید