مصاحبه، سخنگوی طالبان: از مواضع خود در مذاکرات دوحه کوتاه نمی آییم، برای امتیازگیری نمی جنگیم

به گزارش مرجع مقالات، سخنگوی گروه طالبان با تاکید بر این که نظام کنونی در افغانستان فاسد است، گفت: از مواضع خود در مذاکرات دوحه کوتاه نخواهیم آمد و اجازه حاکم شدن نظام وارداتی غرب در این کشور را نیز نمی دهیم.

مصاحبه، سخنگوی طالبان: از مواضع خود در مذاکرات دوحه کوتاه نمی آییم، برای امتیازگیری نمی جنگیم

همراه ما باشید و با تور دوحه از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، در حالی که مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان در قطر با بن بست روبرو شده است، ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان اظهارداشت که طالبان همچنان بر مواضع خود اصرار دارد و اجازه برپایی نظام غربی در افغانستان را نمی دهد همچنین آتش بس نیز مشروط به اطمینان این گروه از حاصل شدن توافق است.

با توجه به چالش های اخیر افغانستان بویژه در فرایند مذاکرات صلح این کشور، خبرنگار دفتر منطقه ای خبرنگاران با ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان گفت وگو نموده است که در ادامه می خوانید:

موضع طالبان در مذاکرات معین است، خواست طالبان خواست تمام مردم افغانستان است و به همین لحاظ ما از مواضع خود در مذاکرات صلح عقب نیشینی نمی کنیم. جناح مقابل پافشاری دارد که سیستم وارداتی غرب در افغانستان پیاده گردد و ما را در یک نظام فاسد شریک سازد، اما این را نمی پذیریم، ما نظام اسلامی را می خواهیم. سیستم تشویقی کشورهای دیگر را نمی خواهیم، 40 سال می گردد که برای آوردن نظام اسلامی مبارزه می کنیم، مسئولیت شرعی و میهنی ماست که نظام اسلامی را حاکم کنیم.

طالبان چیزی را نمی خواهند که خلاف منافع ملی یا خلاف شرع اسلام باشد، موضوعاتی که ما در مذاکرات مطرح می کنیم، همه کشور به آن احتیاج دارد؛ در این نظام اسلامی نظم و امنیت و رسیدگی به حقوق شهفرایندان وجود دارد.

ما باید به حقوقی که اسلام داده قناعت کنیم، ما نظام اسلامی را نداریم که افراطی باشد. دین اسلام تمام تشریحات خود را دارد. ما علما و دانشمندان دینی را هم داریم که از آنها هدایت می گیریم و هرگز نمی خواهیم که تحت نام نظام اسلامی؛ فساد اخلاقی، قتل، سرقت و ناامنی و دیگر فسادها وجود داشته باشد.

قبل از این که مطمئن شویم بدون ادامه جنگ به توافقی می رسیم، آتش بس نخواهیم کرد همچنین آتش بس موقت نیز راه چاره نیست، شاید چنین اتفاقی مردم را در ابتدا امیدوار کند اما در صورت شروع دوباره جنگ، مردم را با ناامیدی روبرو خواهد نمود و این موضوع اثر بدی روی جامعه خواهد داشت.

ما برای دریافت امتیاز نمی جنگیم، جنگ ما روال عادی خود را دارد، افزایش خشونت یک صدمه است، در تمام جنگ ها حرکت نخست از سوی حکومت کابل بوده است که نیروهای عملیاتی خود را به مناطق تحت تسلط ما انتقال داده و باعث شدت جنگ شده است.

یکی حرف است و یکی عمل، من یک نمونه را برای روشن شدن موضوع مطرح می کنم، در ولایت تخار سرفرماندهی ارتش همراه با مشاوران آمریکایی، با طراحی عملیاتی در سه شهرستان جنگ را شروع کرد. ما مجبور شدیم منطقه را ترک کنیم و اجازه دادیم تا نیروهای دولتی نیز وارد منطقه شوند و پس از آن حملات خود را شروع کردیم که نیروهای دولتی تلفات دادند. این جنگ را حکومت شروع کرد و هم اکنون نیز در بسیاری از مناطق افغانستان جنگ را شروع نموده است.

طالبان خواهان ادامه یافتن مذاکره است تا به یک آتش بس دائمی و صلح برسیم که اگر اینگونه نگردد ما برای رسیدن به اهدافی که برای آن مبارزه کردیم کوشش خواهیم کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 آبان 1399 بروزرسانی: 21 آبان 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1231

به "مصاحبه، سخنگوی طالبان: از مواضع خود در مذاکرات دوحه کوتاه نمی آییم، برای امتیازگیری نمی جنگیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، سخنگوی طالبان: از مواضع خود در مذاکرات دوحه کوتاه نمی آییم، برای امتیازگیری نمی جنگیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید