نمایشگری که می توان آن را مثل روزنامه چاپ کرد

به گزارش مرجع مقالات، به گزارش خبرنگاران به نقل از دیلی میل، دانشمندان یک ماده الکترونیکی بسیار نازک برای نمایشگرهای لمسی آینده ابداع نموده اند که می توان آن را داخل یک مجرا لوله و مانند روزنامه چاپ کرد.

نمایشگری که می توان آن را مثل روزنامه چاپ کرد

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی کاتالوگ حرفه ای از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

محققان استرالیایی دانشگاه RMIT این ماده را از اکسید قلع اینیدویم فراوری کردند. آنها همچنین از روش چاپ با فلز مایع استفاده کردند تا ماده مذکور را به یک ورقه (فیلم) دو بعدی تبدیل نمایند.

ماده مذکور نسبت به لمس حساس و 100 بار نازک تر از نمایشگرهای لمسی فعلی است که در موبایل ها و تبلت ها به کار می رود. این ماده چنان نرم است که می توان آن را به راحتی لوله کرد.

فراوری نمایندگان موبایل مانند سامسونگ و موتورلا به تازگی نمایشگرهای تاشوی خود را ابداع نموده اند که بدون ترک خوردن تا می گردد اما محققانRMIT ادعا می نمایند نمایشگر ابداعی آنها را حتی می توان پیچاند.

این محققان با استفاده از این ماده یک نمایشگر لمسی ساخته اند و قصد دارند با ثبت حق نشر اختراع آن، فرایند تجاری سازی فناوری مذکور را طی نمایند.

توربن دائنک محقق ارشد این پژوهش می گوید: ما ماده ای قدیمی را انتخاب و محتوای درون آن را تغییر دادیم تا یک نسخه جدید از آن را بسازیم که بسیار نازک و انعطاف پذیر است. می توان این نمایشگر را خم کرد و پیچاند. علاوه برآن فرایند فراوری این ماده بسیار ارزان تر و کارآمدتر از فرایندهای فعلی است.

این ورقه های بسیار نازک که ضخامت آنها چند نانومتر است، رسانای الکتریسیته و 2 بعدی هستند. به عبارت دیگر هر ورقه شامل یک لایه اتم و به همین دلیل بسیار نازک است. دائنک در این باره می گوید: از آنجا که ماده به حالت دو بعدی در می آید، شفاف خواهد بود و بنابراین نور از آن گذر می نماید. به این ترتیب موبایل هایی که نمایشگر آنها از چنین ماده ای ساخته شده باشد، انرژی کمتری مصرف می نمایند و در نتیجه عمر باتری دستگاه حدود 10 درصد افزایش می یابد.

برای فراوری این ماده آلیاژ ایندیوم قلع تا دمای 200 درجه سانتیگراد گرم و مایع شد. سپس روی یک سطح نهاده شد تا ورقه هایی از ایندیوم قلع با ضخامت چند نانومتر فراوری گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 632

به "نمایشگری که می توان آن را مثل روزنامه چاپ کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایشگری که می توان آن را مثل روزنامه چاپ کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید