هوشمندترین شهرهای دنیا کدام شهرها هستند؟

به گزارش مرجع مقالات، شهرهای زیادی در سراسر دنیا وجود دارند که از نظر رشد فناوری در رتبه اول قرار دارند؛ شهرهایی که در تعیین کننده تکنولوژی در سایر نقاط دنیا هستند و بسیاری از اولین ها در دنیای تکنولوژی در این شهرها آغاز می شود.

هوشمندترین شهرهای دنیا کدام شهرها هستند؟

مفهوم فناوری، مفهومی است که امروز به زندگی ما عجین شده است و هرروز وابستگی ما به فناوری و ابزارهای مربوط به آن بیشتر می شود. اما شهرهایی در جهان وجود دارد که به عنوان هوشمندترین شهرهای جهان شناخته می شوند و بسیاری از اولین های فناوری در این شهرها رخ می دهد. در این مطلب به سراغ بررسی و شناخت هوشمندترین شهرهای جهان رفته ایم:

بر اساس بررسی ها و مطالعات، نیویورک هوشمندترین شهر جهان است. بسیاری از ابرقدرت های فنّاوری ازجمله اپل ابتدا از این شهر وارد جهان شده اند.

لندن در لیست هوشمندترین شهرهای جهان رتبه دوم را به دست آورده، این در حالی است که بعد از لندن بلافاصله نام پاریس دیده می شود. آسیا در رتبه چهارم قرار گرفته است و چهارمین شهر پیشرفته جهان، توکیو است. ریکیاویک مرکز ایسلند رتبه پنجم را به خود اختصاص داده است.

پس از ایسلند باز دو نام از آسیا را مشاهده می کنیم، سنگاپور و سئول به ترتیب در جایگاه ششم و هفتم قرار دارند. تورنتو شهر شماره هشت است، هنگ کنگ رتبه نهم را دارد و درنهایت آمستردام در جایگاه آخر و دهم واقع شده است.

اما منظور از شهر هوشمند چیست؟ چه فاکتورهایی یک شهر را هوشمند می کند؟ وقتی صحبت از هوشمندترین شهرهای جهان به میان می آید عوامل زیادی در این میان درگیر می شوند تا یک شهر به هوشمندترین شهر جهان تبدیل شود.

عواملی که در رتبه بندی هوشمندترین شهرهای جهان تأثیر دارند شامل جذب افراد و تبدیل شهر به مرکز، انسجام اجتماعی، اقتصاد، محیط، دولت، برنامه ریزی شهری، همکاری بین المللی، فناوری و حمل و نقل است.

پیشروی در هر یک از این زمینه ها به هرچه بهتر شدن شهر در زمینه فناوری تأثیر دارد. در حال حاضر نیویورک شهری است با اقتصاد توانا، لندن مرکزی از انسان های مختلف از تمام نژادها است و پاریس در زمینه بین الملل همکاری های قابل توجهی دارد. باید به این مسئله اشاره کرد که هر شهری قرار باشد در این لیست قرار بگیرد، باید در زمینه های یادشده نمره و اعتبار خوبی داشته باشد. شهرهای آمستردام و سئول در بسیاری از زمینه ها دارای استانداردهای خوبی هستند، ولی به هیچ وجه با شهرهای صدر جدول رقابت نمی کنند. شاخص های ذکرشده درواقع یک چشم انداز بلندمدت برای تبدیل شهرها به شهرهایی پیشرفته است که بسیاری از شهرها امروز در حال تلاش برای دستیابی به آن هستند.

یکی از فاکتورهایی که در شاخص های تعیین کننده شهر پیشرفته مهم است، حمل و نقل بود. شهری که حمل و نقل عمومی خوبی دارد، توریست بیشتری را جذب می کند و جذب توریست برابر است با جذب پول و سرمایه. پاریس یکی از شهرهایی است که سیستم حمل و نقل عمومی بسیار خوبی دارد و بسیاری از توریستان این شهر را برای حمل و نقل عمومی خوب آن انتخاب می کنند.

برخی آمارها نشان می دهد که شهرهایی مثل میلان، بارسلون، اسلو و مونیخ در تلاش هستند تا به لیست شهرهای پیشرفته جهان راه پیدا کنند و این توانایی را دارند تا در سال های بعد در این لیست قرار بگیرند.

در پی مهاجرت از ایران هستید؟ شرایط اخد ویزا را در خبرنگاران مشاهده کرده و سفر خود را از الان برنامه ریزی کنید. اگر هم به قصد سفر چند روزه می خواهید با تور خارجی سفر داشته باشید، می توانید آفر تور مورد نظر خود را با کمترین قیمت در خبرنگاران از فروشنده های معتبر تور تهیه نمایید.

منبع: کجارو / lonelyplanet
انتشار: 18 اسفند 1400 بروزرسانی: 18 اسفند 1400 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1970

به "هوشمندترین شهرهای دنیا کدام شهرها هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوشمندترین شهرهای دنیا کدام شهرها هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید