وقتی سنگ ها روایتگر تاریخ می شوند؛ نقش رستم سفر به دل تاریخ

به گزارش مرجع مقالات، تنها در فاصله چند کیلومتری از تخت جمشید باستانی و معروف خودمان، در روستای زنگی آباد واقع در شمال شهرستان مرودشت استان فارس، مکانی تاریخی هست که علیرغم اهمیتش، اتفاقا خیلی هم شناخته شده نیست!

وقتی سنگ ها روایتگر تاریخ می شوند؛ نقش رستم سفر به دل تاریخ

نقش رستم و کعبه زرتشت خانه همیشگی چهار پادشاه هخامنشی، خشایارشاه، داریوش، اردشیر اول و داریوش دوم است که می تواند مقصد بسیاری از تورهای گردشگری باشد. نقش رستم به گنجینه تاریخ مصور ایران باستان معروف شده است؛ چراکه آثار این دوره ها مربوط به 2000 سال پیش از میلاد تا 600 سال پس از میلاد است.

نقش رستم را چه کسی ساخت؟

موسس نقش رستم، داریوش اول است. او دستور داده بود هنگامی که فوت کرد، پیکرش را در دل کوه دفن نمایند؛ به همین دلیل در دل صخره دخمه ای ایجاد کردند تا پیکر داریوش در آن قرار داشته باشد. اما آرامگاه داریوش اول تنها یک آرامگاه نبود، بلکه در بالای در ورودی، نقش هایی وجود دارد که اطلاعات مهمی از دوران هخامنشیان و کشور ایران در آن موقع را ارایه می دهد. هر کدام از این چهار بنا با ظاهری مربعی، شبیه یکدیگر ساخته شده اند و تفاوت آن ها در کتیبه هایشان است. قدیمی ترین نقش موجود در نقش رستم مربوط به دوره عیلام است که نقش دو ایزد و ایزدبانو و شاه و ملکه را به تصویر کشیده بود، ولی بعدها در دورهٔ ساسانی، بهرام دوم بخش هایی از آن را پاک کرد و نقش خود و درباریانش را به جای آن تراشید .در بیرون آرامگاه ها هم نقش برجسته های زیبایی وجود دارد. در این نقش ها پادشاه به نشانه قدرت، کمان در دست دارد و روبه رویش اهورامزدا قرار گرفته است. در دو آتشدان، آتش مقدس می سوزد و نقش ماه در بالای این قاب، نماد فانی بودن دنیاست. همچنین در این نما، ستون هایی با سرستون های مشابه تخت جمشید دیده می گردد. اگر به پایین سکو نیز بنگریم، نمایندگان کشورهای مختلف را در حال حمل تخت پادشاهی مشاهده خواهیم کرد.

خصوصیات چهار آرامگاه

چهار مقبره صخره ای از شاهان هخامنشی شامل داریوش اول، خشایارشاه، اردشیر اول و داریوش دوم، در این منطقه باعث شده نقش رستم به صورت یک سایت گردشگری پذیرای مردم علاقمند به تاریخ باشد. با اینکه داریوش اول هخامنشی، دستور ساخت مقبره خود را در دل صخره ای کوه، به صورت یک گور دخمه داد؛ اما بعد از وی، سه شاه هخامنشی دیگر، سه مقبره کنار او برای خود ساختند. آرامگاه داریوش عظیم، در صخره ای به بلندای 60 متر کنده شده و کتیبه ای در این مزار، تعلق این آرامگاه را به داریوش یکم، ثابت می نماید. درون آرامگاه 9 گور وجود دارد، که احتمال می رود مربوط به خانواده و نزدیکان شاه باشد، اما هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه این آرامگاه ها متعلق به چه کسانی است، وجود ندارد. زیر آرامگاه، دو سنگ نگاره پیروزی بهرام دوم، نقش بسته است. آرامگاه خشایارشاه در فاصلهٔ 100 متری شرق و شمال شرقی آرامگاه داریوش عظیم قرار گرفته و تنها یک اتاقک دارد که درست روبه روی درگاه ورودی است و درون آن 3 گور وجود دارد. این قبرها بسیار ساده تر از قبرهای ساخته شده در آرامگاه داریوش عظیم هستند. آرامگاه اردشیر یکم، در فاصلهٔ 37 متری سمت چپ آرامگاه داریوش عظیم قرار گرفته است. در زیر آرامگاه اردشیر، سنگ نگاره نبرد هرمز دوم واقع شده است. درون آرامگاه مشابه آرامگاه داریوش است و سه اتاقک دارد، ولی تفاوت های آشکاری دیده می گردد. آرامگاه داریوش دوم در فاصلهٔ 33 متری سمت جنوب غربی آرامگاه اردشیر یکم قرار گرفته است. در قسمت پایین این آرامگاه، سنگ نگاره نبرد شاپور دوم، در دورهٔ ساسانیان واقع شده است، همچنین روبروی آن کعبه زرتشت قرار گرفته، که 45 متر از آن دورتر است. درون آرامگاه تقریبا مشابه آرامگاه اردشیر یکم است.

صفحه تراشیده نقش رستم نماد چیست؟

در قسمت عظیمی از کوه رستم، صفحه ای مستطیل شکل به طول 10 وعرض 5 متر با هدف کشیدن نقش ها تراشیده شده است. این صفحه زیبا با چنان دقتی تراشیده شده که هر شخصی از عهده آن برنمی آید و تنها پادشاه مشهور وتوانمند ایران باستان خسروپرویز است که این بنا را ایجاد نموده و شباهت زیادی به صفحه فرهاد در بیستون دارد. خسروپرویز قصد داشت در این قسمت، صحنه هایی از تاج گذاری و پیروزی اش بر رومیان را حک کند؛ ولی در اواخر دوران پادشاهی اش با شکست روبرو شد و صحنه ها ناتمام باقی ماند.

کعبه زرتشت؛ نامی اشتباهی

در برابر کوه نقش رستم، در قسمتی گود، ساختمان مکعبی شکل بسیار زیبایی واقع شده است که آن را کعبه زرتشت، پیامبر ایران باستان می نامند. این ساختمان هنرمندانه از قطعات عظیم سنگ، بنا شده است. مهارت و دقتی که در برش و حجاری سنگ های حجیم سفید و سیاه در آن به کار رفته، استادی هنرمندان و سبک معماری دوران هخامنشی را به خوبی نشان می دهد. سازه ای 4 گوش که در فاصله 46 متری و مقابل مقبره داریوش دوم قرار داشته و افرادی با قد بیشتر از 1,75 متر به سختی می توانند از در ورودی آن عبور نمایند. این بنا در دوران ساسانیان، بُن خانک نام داشت و نام کعبه زرتشت، در قرن 14 میلادی برای آن انتخاب شد؛ اما همان زمان هم نام اشتباهی به آن دادند!

بعد از حمله اعراب به ایران، آنها که فکر می کردند هر دینی باید برای خود مرکزیتی داشته باشد، نام این بنا را کعبه زرتشتیان گذاشتند. در حالی که کاربری این بنا، نگهداری کتاب اوستا و گنجینه درباری و بعضی کاربری های دیگر بوده از جمله اینکه بعضی از مورخان ذکر نموده اند؛ کتاب اوستا که بر 12000 پوست گاو نوشته شده بود، در این اتاق نگاهداری می شده است. گروهی دیگر بر این باورند که این اتاق آرامگاه بردیا، پسر کورش بوده که به وسیله برادرش کمبوجیه کشته شد. اخیراً نیز اظهار شده که این بنا رصدخانه بوده است.

راه دسترسی

با خواندن این مطالب اگر ترغیب شدید به نقش رستم بروید، باید بدانید بعد از رسیدن به شهر شیراز باید خودتان را به شهرستان مرودشت برسانید؛ یعنی چیزی حدود 60 کیلومتر از راستا جاده ای شیراز به مرودشت بروید تا به نقش رستم برسید. تابلوهایی که در راستا هستند، کار را برای پیدا کردن نقش رستم راحت نموده اند. از ترمینال شهید کاراندیش شیراز هم می توانید با مینی بوس یا تاکسی بین شهری به نقش رستم بروید. در برنامه ریزی بازدید از نقش رستم به این نکته توجه کنید که 30 دقیقه قبل از سرانجام ساعت بازدید دیگر بلیطی فروخته نمی گردد. بهتر است برای دریافت عکس های بهتر صبح زود به اینجا بروید. برای دوری از شلوغی محوطه هم می توانید صبح زود یا حوالی ساعت 2 بعدازظهر را انتخاب کنید.

در این زمینه بخوانید

گردش بر مدار 33 درجه؛ به طبس تاریخ کویر خوش آمدید!

اسراری از گورستان جن ها؛ سفری با تم وحشت!

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 11 دی 1399 بروزرسانی: 11 دی 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1337

به "وقتی سنگ ها روایتگر تاریخ می شوند؛ نقش رستم سفر به دل تاریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی سنگ ها روایتگر تاریخ می شوند؛ نقش رستم سفر به دل تاریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید