چرا هواپیما باید در ارتفاع خیلی بالا پرواز کند؟

به گزارش مرجع مقالات، دلیل پرواز هواپیما در ارتفاع بالا

تا حالا از خودتان پرسیدید که چرا ارتفاع پرواز هواپیما باید 35,000 پا باشد. این عدد، عددی است که در اطلاعات پروازی برای بیشترین ارتفاعی که هواپیما در هر پرواز به آن می رسد، در نظر گرفته می شود.اما آیا تمام هواپیماها در همین ارتفاع پرواز می کنند؟ و اگر اینگونه است چرا؟ در ادامه با خبرنگاران همراه باشید تا بدانید چرا هواپیما در ارتفاع بالا پرواز می کند.

چرا هواپیما باید در ارتفاع خیلی بالا پرواز کند؟

چرا هواپیما ها در ارتفاع خیلی زیاد پرواز می کنند؟

یکی از دلایل اصلی که در پس ارتفاع زیاد هواپیما برای پرواز وجود دارد این است، که هر چه ارتفاع بیشتر شود هوا و چگالی آن کمتر و سبک تر می شود و طبیعتاً هواپیما راحت تر و سریع تر پرواز می کند، در نتیجه سوخت کمتر و هزینه پایین تری صرف می شود.

بهترین ارتفاع برای پرواز، بازه 35000 تا 42000 پا تعیین شده است. وقتی که بیش از حد ارتفاع داشته باشیم، اکسیژن موجود برای احتراق موتور ها بسیار پراکنده است-وقتی که ارتفاع بیش از حد پایین باشد مقاومت هوا و فشار آن بیشتر و با موتور ها درگیر است. ارتفاع بهینه برای هر هواپیما بسته به نوع آن فرق دارد؛هرچه هواپیما سنگین تر باشد در ارتفاع پایین تر و هرچه سبک تر در ارتفاع بالاتر پرواز می کند.

هواپیما ها چقدر اوج می گیرند؟

در حقیقت به صرفه و کارآمد ترین راه این است که تا هر جا که شد اوج بگیریم، وقتی که به فلات میرسیم یعنی همان ارتفاع 35000 پا،یا ارتفاع کروز، وقتی که وزن هواپیما کمتر می شود مصرف سوخت نیز به علت سبک شدن هوا پایین می آید.

یکی از خلبان ها با 30 مسال تجربه پرواز می گوید: هواپیمای کونکورد ارتفاع خود را بسیار زیاد کرد، چیزی بین 50000 تا 60000 پا، در ارتفاعی که هواپیمای دیگری نیود پس با سرعت کمتری به بالا رفتن ادامه داد.

و خلبانی دیگر می گوید یک قانون اصلی وجود دارد، هرچه بالا تر بهتر؛ چون در هوای سبک تر فشار کمتری به هواپیما اعمال می شود.

در ارتفاع بالا آب و هوا چطور است؟

پرواز در ارتفاع هزاران پا از سطح زمین به شما این فرصت را می دهد تا برای ساعاتی از هوای آلوده و فضای شلوغ شهر خود آسوده باشید و فقط از پنجره خود آسمان آبی ببینید و بعد از ساعاتی در مقصد خود فرود بیایید و استراحتی کنید.

تروپوسفر، که نزدیک لایه اتمسفری به زمین استپ جایگاه موجودات و پدیده های آسمان است و تقریبا تا ارتفاع 36000 پا قرار گرفته است که همان جاییست که ابر ها زیبا و خوش منظره هستند و البته در حال بارش و رعد و برق و هم چنین وزش باد.هواپیما ماندن در استراتسفر را ترجیح می دهد و این به معنی آشفتگی کمتر است.

اجتناب از ترافیک سنگین هوایی

همچنین پرواز در ارتفاع بالا کمک می کند که هواپیما از ترافیک هوایی دور بماند و از بالا هلی کوپتر ها و هواپیما های کوچک را مانند حشره و پرنده می بیند و با آن ها تداخلی نیز ندارد.

هواپیما های معمولی کابین های سازگار با فشار ندارند و معمولا ارتفاع خود را زیر 10000پا نگه می دارند.هر هواپیمای درجه بالایی از لایه اکسیژن خارج شده و بهتر به پرواز خود می تواند ادامه دهد.

اگر اتفاق ناگهانی و اورژانسی در ارتفاع زیاد بیفتد،چه می شود؟

اگر اتفاق ناگهانی و اضطراری برای یک هواپیما مثلا در ارتفاع 35000 پا بیفتد، برای مثال موتور هایش دچار اختلال شوند خلبان زمان بیشتری برای رهایی از این شرایط دارد تا اینکه در ارتفاع 10000 پا باشیم. شاید این حرف با مزه یا احمقانه به نظر برسد اما به یاد داشته باشید که هواپیما ها حتی اگر هر دو موتور خود را از دست داده باشند باز هم می توانند فرود بیایند.

در چنین ارتفاعی هوا چقدر سرد است؟

اگر دمایی که روی زمین 20 درجه سانتی گراد باشد، در ارتفاع 35000 پا، دمای هوا -57 درجه سانتی گراد است و هم چنین دمای هواپیما -54 درجه.

منبع: الی گشت
انتشار: 4 خرداد 1401 بروزرسانی: 4 خرداد 1401 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 2031

به "چرا هواپیما باید در ارتفاع خیلی بالا پرواز کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا هواپیما باید در ارتفاع خیلی بالا پرواز کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید