ژاپن گزینه اعزام کشتی جنگی به تنگه هرمز را کنار گذاشت

به گزارش مرجع مقالات، علی رغم افزایش فشارهای واشنگتن بر کشورهای متحد خود برای مشارکت در طرح ائتلاف دریایی در آب های جنوب ایران، این بار خبر می رسد که ژاپن به دلیل روابط محبت آمیز با ایران، با حضور در این طرح آمریکایی مخالفت نموده است.

ژاپن گزینه اعزام کشتی جنگی به تنگه هرمز را کنار گذاشت

به گزارش گروه بین الملل مرجع مقالات، مقامات دولتی ژاپن می گویند که توکیو هیچ کشتی جنگی برای مشارکت در طرح ائتلاف دریایی آمریکا با هدف حفاظت از کشتی های تجاری و نفتکش ها در تنگه هرمز اعزام نمی کند زیرا از پاسخ ایران بیم دارد.

روزنامه ماینیچی - یکی از پرتیراژترین روزنامه های ژاپن - ضمن اعلام این خبر به نقل از چندین منبع دولتی که خواستند نامشان فاش نگردد، نوشت توکیو این تصمیم را به دلیل ملاحظاتی که درباره روابط محبت آمیز دیرینه با ایران دارد اتخاذ نموده و امیدوار است روش های دیگری را بتواند برای تامین امنیت منطقه پیدا کند.

این روزنامه با بیان اینکه دولت ژاپن موضوع اعزام نیروی نظامی این کشور موسوم به نیروهای دفاع از خود به آب های جنوب ایران را به درخواست دولت آمریکا آنالیز کرد، اضافه نمود که توکیو دو گزینه را در نظر گرفت: گشت های دریایی برای محافظت و اسکورت نفتکش های ژاپنی، اعزام هواپیماهای شناسایی و هشدار به منطقه.

ماینیچی درباره تصمیم دولت ژاپن به لغو اعزام کشتی جنگی به ائتلاف آمریکایی اینگونه شرح می دهد: [در این صورت] ژاپن نمی تواند از پاسخ ایران گریزی داشته باشد. اگر یک کشتی نیروی نظامی ژاپن مورد حمله قرار بگیرد، وضعیت به یک تقابل نظامی تمام عیار تبدیل می گردد. با در نظر دریافت چنین خطری، دولت ژاپن به این نتیجه رسید که بهتر است اعزام کشتی به تنگه هرمز و مناطق اطراف را کنار بگذارد.

یک منبع در وزارت خارجه ژاپن به این روزنامه گفت: مهمترین چیز این است که اجازه ندهیم راستا انتقال نفت خام به ژاپن، قطع گردد. اعزام کشتی باعث کاهش تنش ها نمی گردد بلکه پتانسیل افزایش آن را نیز دارد.

یک مقام دولتی دیگر نیز می گوید: اولویت ژاپن این است که از روابط محبت آمیز خود با ایران به عنوان برگ برنده ای برای تامین امنیت تنگه [هرمز ] استفاده کند.

این روزنامه ضمن اشاره به اینکه ژاپن گزینه اعزام کشتی و هواپیماهای شناسایی به مناطق دور از تنگه هرمز را رد ننموده، به نقل از یک مقام دولتی می افزاید: ایالات متحده نیز می داند که برای ژاپن سخت است در این ائتلاف مشارکت کند. پس [آمریکا] نیز در فکر راه های جایگزین برای ژاپن جهت یاری به کمبودهاست.

آمریکا طرح تشکیل یک ائتلاف دریایی برای محافظت از کشتیهای تجاری در خلیج فارس را از چند هفته پیش بیان کرد. بعضی از متحدان نزدیک این کشور از جمله آلمان، نروژ و کره جنوبی مشارکت در این طرح را رد نموده اند.

از طرفی، دولت انگلیس روز دوشنبه به کشورهای اروپایی پیشنهاد داده بود تا ناوگان دریایی با ماموریت حفاظت از کشتی های تجاری عبوری از تنگه هرمز و خلیج فارس ایجاد نمایند تا از تکرار حوادثی مشابه توقیف نفتکش آنها توسط ایران رخ ندهد.

منابع خبری پیش از این از گسترش اختلافات میان انگلیس و آمریکا بر سر ایران خبر داده اند. نشریه تایم اول مرداد ماه گزارش داده بود رابطه خاص بین انگلیس و آمریکا پس از بروز بعضی تنش ها بر سر ایران لطمه دیده و دولت انگلیس چندی پیش (قبل از توقیف نفتکش تحت پرچم انگلیس توسط ایران) درخواست یاری دولت دونالد ترامپ علیه ایران را در خلیج فارس رد نموده است. (جزئیات بیشتر)

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 9 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 207

به "ژاپن گزینه اعزام کشتی جنگی به تنگه هرمز را کنار گذاشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژاپن گزینه اعزام کشتی جنگی به تنگه هرمز را کنار گذاشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید