کشف مجموعه ای از سنگ نگاره های 3500 ساله تصویرگر گوسفند و شتر دو کوهانه در قزاقستان

به گزارش مرجع مقالات، ایسنا/ براساس خبرهای واصله، کشف مجموعه ای از سنگ نگاره های 3500 ساله تصویرگر گوسفند و شتر دو کوهانه در قزاقستان صورت پذیرفت.

کشف مجموعه ای از سنگ نگاره های 3500 ساله تصویرگر گوسفند و شتر دو کوهانه در قزاقستان

حدود 100 سنگ نگاره متعلق به 3500 سال قبل در قزاقستان کشف شده است.

با این حال، یک کارشناس در گفت و گو با لایوساینس اعلام نمود این اکتشاف آنقدرها هم تازه نیست؛ چرا که محل این سنگ نگاره های باستانی از قبل شناسایی شده بود اما برای حفاظت از آن تا زمان آنالیز دقیق معرفی نشده بود.

این سنگ نگاره ها با استفاده از یک تکه سنگ یا چوب روی صخره ایجاد شده بودند. قدمت این سنگ نگاره ها که در جنوب قزاقستان کشف شده اند، به عصر برنز یا عصر آهن پیشین باز می گردد.

اینکه دوره های برنز و آهن پیشین در قزاقستان دقیقا چه مدت طول کشیده است، موضوعی است که در میان محققان مورد بحث است اما احتمالاً در مجموع به بین 4000 تا 2500 سال پیش باز می گردد. این سنگ نگاره ها در جریان یک پروژه ملی با حضور افراد داوطلب برای پاکسازی محیط زیست کشف شده اند. پس از کشف این مکان، باستان شناسانی برای آنالیز سنگ نگاره ها از محل بازدید کردند.

سنگ نگاره ها در نقاط مختلف این محوطه که 20 تا 25 متر طول و 1.5 تا 2 متر عرض دارد، خلق شده اند.

ویکتور نووزنوو باستان شناس دانشگاه دولتی قراغندی قزاقستان که در پروژه شرکت نداشت، به این نکته اشاره نمود که این محل هنوز به طور دقیق آنالیز نشده است و سنگ نگاره ها در یک مجله معتبر معرفی نشده اند.

به گفته این کارشناس، وقتی محققان یک محوطه سنگ نگاره صخره ای را در قزاقستان پیدا می نمایند، گاهی اوقات ترجیح می دهند مکان آن را مخفی نگه دارند تا زمانی که اطلاعات آن به درستی آنالیز و منتشر گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 16 خرداد 1403 بروزرسانی: 16 خرداد 1403 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 2297

به "کشف مجموعه ای از سنگ نگاره های 3500 ساله تصویرگر گوسفند و شتر دو کوهانه در قزاقستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف مجموعه ای از سنگ نگاره های 3500 ساله تصویرگر گوسفند و شتر دو کوهانه در قزاقستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید