کشمکش بر سر فروش آثار باستانی در یک حراجی

به گزارش مرجع مقالات، فروش چندین اثر باستانی متعلق به دوران پیشاکلمبی در یک حراجی فرانسوی اعتراض دولت مکزیک را به دنبال داشت.

کشمکش بر سر فروش آثار باستانی در یک حراجی

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، وزارت خارجه مکزیک در بیانیه ای اظهار داشت، 95 اثر از 120 اثری که در یک حراجی فرانسوی به فروش رسیده، به فرهنگ مکزیک و شهر باستانی تئوتیئواکان این کشور تعلق دارند.

مدیر این حراجی اما در مصاحبه ای با رویترز نام دو فرد را به عنوان مالکان اصلی این آثار اظهار داشت. این مجموعه شامل چندین مجسمه، نقاب و آثار باستانی مربوط به مراسم مذهبی می شود که قدمت شان به هزاره پیش از میلاد تا قرن هجدهم پس از میلاد بازمی شود.

تنش ایجادشده بر سر فروش این آثار باستانی متعلق به دوران پیشاکلمبی تنها یکی از چندین جدال اخیر بین موزه های غربی و کشورهای مختلف بر سر بازگرداندن آثار باستانی و هنری به کشور مبدأشان است. چندی پیش، مجسمه سه هزارساله توت عنخ آمون در حراجی کریستیز لندن به قیمت 4.7 میلیون پوند به یک خریدار ناشناس فروخته شد که این اقدام واکنش و اعتراض های شدید دولت مصر را به دنبال داشت؛ تا جایی که مقامات مصر از پلیس اینترپل خواستند پرونده فروش آثار باستانی مصر در بریتانیا را مورد آنالیز قرار دهد.

همچنین سفیر مکزیک در فرانسه اظهار کرد: مکزیک مالک این آثار باستانی است و فروش این آثار نه تنها قوانین مکزیک را زیر پا می گذارد بلکه نقض قوانین بین المللی نیز محسوب می شود.

کمشکش بر سر فروش آثار باستانی مکزیکی در یک حراجی فرانسوی در حالی به وجود آمده که امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه، سال گذشته خواهان انجام تحقیقات کلی در رابطه با وضعیت کنونی آثار تاریخی دوره استعمار آفریقا شده و بازگرداندن آثار تاریخی به کشورهای صاحب را از جمله اولویت های خود بیان نموده و قول داده بود که حداقل 26 اثر باستانی متعلق به بنین را به کشور اصلی خود بازگرداند.

چندی پیش دولت فرانسه بیش از 400 اثر باستانی ربوده شده از جمله چندین سردیس، گلدان، کوزه و جام های باستانی را که قدمت بعضی از آن ها به هزاره دوم و سوم پیش از میلاد بازمی شود، به مقامات دولت پاکستان تحویل داد. در امسال نیز چندین اثر باستانی به پرو بازگردانده شد. همچنین از سال 2014 تا 2017 بیش از 250 اثر باستانی مصری به قاهره بازگردانده شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 آبان 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 353

به "کشمکش بر سر فروش آثار باستانی در یک حراجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشمکش بر سر فروش آثار باستانی در یک حراجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید