8 نکته مهم که قبل از خرید دوچرخه کودک باید در نظر بگیرید

به گزارش مرجع مقالات، هیچ کس اولین دوچرخه ی خود را فراموش نمی نماید، این عبارت شامل حال فرزند شما هم می گردد؛ بنابراین انتخاب یک دوچرخه کودک باکیفیت و مطابق با سایز فرزند شما می تواند آغاز خوبی را برای او رقم بزند. به طور کلی بچه ها از دوچرخه سواری بسیار لذت می برند، چراکه علاوه بر ایجاد حس استقلال و آزادی عمل در آن ها، به بچه ها اجازه می دهد تا محیط اطراف خود را بگردند و کشف نمایند. بعلاوه دوچرخه می تواند به عنوان یک ابزار اجتماعی مهم برای بچه ها در نظر گرفته گردد. به همین دلیل این راهنمای خرید به شما یاری می نماید تا برترین مدل این کالا را برای فرزند خود انتخاب کنید. این مطلب شامل نکات لازم برای چگونگی مقدار گیری سایز مناسب این وسیله با توجه به سن فرزند شما همراه با نکات لازم برای حفظ بیشتر ایمنی کودک است.

8 نکته مهم که قبل از خرید دوچرخه کودک باید در نظر بگیرید

سایز مناسب دوچرخه کودک

برخلاف دوچرخه های ویژه بزرگسال، که میزان ساختار آن بر اساس طول لوله صندلی معین می گردد، دوچرخه های بچه ها سایزبندی ای بر اساس میزان قطر چرخ ها دارند که در شکل زیر می توانید چرخ های مناسب برای هر گروه سنی را مشاهده کنید.

دوچرخه مناسب برای 4-2 سال

این دسته از دوچرخه های کودک معمولا با نام دوچرخه های بالانس یا تعادلی شناخته می شوند که چرخ هایی به قطر 12 اینچ (حدودا 30 سانتی متر) دارند. جالب است بدانید که دوچرخه های تعادلی جزو مدل های بدون پدال در نظر گرفته می شوند و بستری عالی را برای یادگیری حفظ تعادل و دوچرخه سواری برای کودک فراهم می نماید.

به بیانی دیگر یک دوچرخه تعادلی به جای پدال و زنجیر به وسیله پای کودک رانده و متوقف می گردد و اصول اصلی تعادل، هماهنگی و کنترل فرمان را به کودک می آموزد؛ بنابراین اگر در پی آموزش دوچرخه سواری به کودک خود از سنین پایین هستید، این دسته از محصولات می توانند انتخاب های معقولی برای آغاز کار باشند.

دوچرخه ی کودک مناسب برای سنین 3 تا 5 سال

این دسته از محصولات دارای چرخ های 14 اینچی (حدودا 35 سانتی متری) هستند. در این رده سنی، بچه ها در حال گذار از دوچرخه تعادلی و عملا بازی به دوچرخه ای با چرخ های 14 اینچی، همراه با پدال، ترمز و حالت تک سرعت است. به همین خاطر یکی از عوامل کلیدی در طراحی دوچرخه برای این محدوده سنی، اطمینان از دوام و سبکی کالا است. زیرا چنین دوچرخه هایی باید بتوانند از پس شور و نشاط یک کودک 3 الی 5 ساله بربیایند. از طرفی در طراحی چارچوب دوچرخه هم احتیاج به یکسری توجه ها مطرح است.

به عنوان مثال دسته و فرمان های این دسته از محصولات باید مناسب دستان کوچک کودک باشد، به همین علت هم این دوچرخه کودک مناسب برای بچه ها 3 الی 5 سال را با دسته های کوچک تر 19 میلی متری طراحی می نمایند. بعلاوه دوچرخه باید همراه با اهرم ترمز دستی کوتاه باشد که منجر به کنترل و اطمینان ایمنی بیشتر برای کودک گردد.

دوچرخه مناسب برای 6-4 سال

این دسته از سیستم های سرگرمیی ورزشی دارای چرخ های 16 اینچی (حدودا 41 سانتی متری) هستند و همانند مدل های 14 اینچی، یکی از عوامل کلیدی در طراحی آن ها در این است که هم بادوام و هم سبک وزن باشند. از طرفی از آن جایی که بچه ها 4 الی 6 سال قدرت بدنی بیشتری پیدا می نمایند، لازم است جنبه های دوام کالا در تمام بخش های آن لحاظ گردد.

دوچرخه هایی با چرخ های 16 اینچی معمولاً دارای فریم آلومینیومی یا فولادی، ترمزهای V شکل و حالت تک سرعته هستند. البته بعضی از مدل های رده بالاتر ممکن است دارای ترمزهای دیسکی برای ارائه قدرت توقف اضافی باشند. ارتفاع ایستاده این نوع از دوچرخه کودک، کم است، به این معنی که در صورت زمین خوردن یا پیاده شدن، احتمال کمتری وجود دارد که کودک در دوچرخه گیر کند.

دوچرخه مناسب برای سنین 5 تا 8 سال

انتخاب و خرید دوچرخه ای با چرخ 20 اینچی (حدودا 51 سانتی متری) نشان دهنده بلوغ کودک در زمینه کنترل و سواری با دوچرخه است. درواقع خرید این دسته از محصولات اولین قدم های آزمایشی برای ورود به دنیای دوچرخه های حرفه ای را می سازد. بیشتر دوچرخه های این دسته معمولا با نام دوچرخه های کوهستانی برای نونهالان شناخته می شوند و می توانند ماجراجویی های همه جانبه ای را برای فرزند شما بسازند. دوچرخه های کودک در این رده، سبک وزن و با ساختاری بسیار مستحکم هستند و طیف وسیعی از دنده ها را برای راحتی و ایمنی در حرکت کودک فراهم می نمایند.

ترمزهای این دسته از کالاها از نوع ترمزهای v شکل یا ترمزهای دیسکی است که ترمزهای دسته دوم قدرت توقف بیشتری را ارائه می دهند، اما طبیعتا چنین مدل هایی قیمت بالاتری هم دارند. پدال های این نوع دوچرخه ها تخت است و سطح بیشتری برای قرار دادن پاهای بزرگ تر دارد.

دوچرخه مناسب برای سنین 7 تا 11 سال

دوچرخه های این رده سنی چرخ های 24 اینچی (حدودا 60 سانتی متری) دارند و تمام مزایای دوچرخه های سایز کامل را از نظر طراحی چارچوب، انتقال و ترمز ارائه می دهند. تنها تفاوت این مدل های با دوچرخه های مناسب بزرگسالان در این است که طراحی چارچوب مدل های بچه هاه حول چرخ های 24 اینچی برای بچه ها و نوجوانان بهینه شده است. به طور کلی دوچرخه کودک از نوع 24 اینچی مانند دوچرخه های جاده ای بزرگسالان، دسته هایی رو به پایین دارد، اما میل لنگ های آن کوتاه تر است که استفاده از آن را برای اندام های کوتاه تر راحت تر و قابل کنترل تر می نماید.

میزان های شخصی در خرید دوچرخه کودک

علاوه بر موارد بالا که به عنوان استانداردهای مطرح برای خرید دوچرخه ارائه می گردد، مسلما بچه ها از نظر قد و ویژگی های بدنی با یکدیگر متفاوت هستند. به همین علت هم پاسخ به سوالات زیر می تواند شما را به سمت انتخاب دوچرخه ای متناسب با اندام فرزند خود آن هم به شکل دقیق تر راهنمایی کنید.

میزان پاهای کودک چقدر است؟

با میزان گیری پاهای کودک می توانید در خصوص ارتفاع ایستاده دوچرخه ای که متناسب با قد فرزند شما باشد، نظر بدهید. در حالت کلی فاصله بین لوله بالایی دوچرخه و زمین عامل مهمی در میزان دوچرخه بچه ها به شمار میرود. چراکه کودک باید بتواند دوچرخه را با پاهای کاملا صاف روی زمین بچرخاند به شکلی که فاق او روی لوله بالایی دوچرخه قرار نگیرد. این موضوع از جنبه راحتی در استفاده و ایمنی کودک مهم است.

سازگاری دسته های دوچرخه با طول دست کودک

کودک باید بتواند به راحتی دسته های فرمان را بدون دراز کردن کامل بازوهای خود بگیرد، درواقع در نظر داشته باشید که خم شدن جزئی آرنج ها در زمان گرفتن دسه فرمان از نظر ساختاری ایدئال است. بعلاوه دسته های دوچرخه باید به راحتی راهنمایی شوند و ترمزهای دستی که معمولا در دوچرخه های 20 اینچی وجود دارند، متناسب با پنجه های کودک قابل دسترسی و فشردن باشند.

ارتفاع صندلی دوچرخه کودک

بیشتر دوچرخه های بچه ها به گونه ای طراحی شده اند که در شرایط مستقیم تری نسبت به مدل های بزرگسالان قرار دارند. در حالت کلی صندلی باید به گونه ای باشد که کودک بتواند راحت بنشینند و اطراف خود را به راحتی ببینند. در زمان نشستن روی صندلی، پاهای کودک باید در حالتی که پدال پایین است کمی خم باشد.

نکاتی برای خرید آنلاین دوچرخه کودک

اگر تصمیم دارید که به صورت آنلاین دست به خرید دوچرخه کودک بزنید، توصیه می کنیم که در ابتدا با میزان گیری طول بخش داخلی پاهای کودک انتخاب های خود را به گزینه هایی مناسب تر محدود کنید تا مطمئن شوید که آنچه انتخاب می کنید، برای رده سنی استاندارد تعریف شده در کالا، با قد و اندام کودک شما سازگار است. به یاد داشته باشید که ارتفاع داخلی پاها باید بالاتر از ارتفاع ایستاده دوچرخه باشد تا کودک روی لوله بالایی آن قرار نگیرد. به عنوان مثال، اگر سطح داخلی پاهای کودک شما حدودا 46 سانتی متر (18 اینچ) باشد، دوچرخه ی انتخابی نباید ارتفاعی بیش از 17 اینچ (حدودا 43 سانتی متر) داشته باشد.

8 نکته مهم که قبل از خرید دوچرخه کودک باید در نظر بگیرید

اگرچه انتخاب دوچرخه مناسب برای بچه های که تازه می خواهند دوچرخه سواری را آغاز نمایند ممکن است بسیار گیج نماینده به نظر برسد، اما با در نظر گرفتن فاکتورهای مهم در انتخاب گزینه ای با سایز مناسب و همراه با نکات این بخش می توانید به راحتی از پس این چالش بربیایید و مدلی مناسب و البته باکیفیت را انتخاب و بخرید.

1. ایمنی مهم ترین فاکتور در خرید دوچرخه کودک است

دوچرخه های مخصوص بچه ها، به ویژه برای بچه های کوچک تر، در حالت ایدئال باید یک محافظ زنجیر داشته باشند تا بند کفش های شل، انگشتان کنجکاو، پاها، انتهای لباس ها یا هر چیز دیگری در زنجیر دوچرخه گیر نکند. اطمینان حاصل کنید که ترمزها از کیفیت خوبی برخوردار هستند، در سریع ترین زمان ممکن کار می نمایند و به گونه ای طراحی شده اند که مشت کوچک کودک به راحتی به آن ها می رسد. بعلاوه مهم است که پوشش قاب دوچرخه غیرسمی باشد، چراکه بعضی از رنگ های معمولی حاوی مواد شیمیایی بیماری زا هستند. اگرچه کلاه ایمنی دقیقاً بخشی از دوچرخه نیست، اما باید آن را به عنوان بخشی از دوچرخه در نظر بگیرید و یک کلاه ایمنی متناسب با سر فرزندتان که با کیفیت باشد هم بخرید.

2. دوچرخه ای با چارچوب ضدزنگ و کاملا مستحکم بخرید

در زمان خرید این کالا انتظار داشته باشید که دوچرخه روی زمین پرتاب یا کشیده گردد، چراکه در اوایل آموزش دوچرخه سواری، زمین خوردن به هر شکلی که فکرش را بکنید، طبیعی است. به همین علت هم چارچوب دوچرخه باید ضدزنگ و به میزان کافی مستحکم باشد که بتواند هر نوع تنشی را تحمل کند، البته گاهی بدنه مستحکم می تواند ساختاری سنگین به دوچرخه بدهید، که برای حل آن خرید از برندهای معتبر به شدت توصیه می گردد.

3. دوچرخه تک سرعته کاربری عمومی دارد

دوچرخه های تک سرعته پیچیدگی کمتری برای استفاده دارند و از نظر وزنی هم سبک تر هستند، به همین علت هم این دسته از محصولات گزینه هایی ایدئال برای بچه ها است. البته اگر اصرار به خرید دوچرخه دنده ای برای فرزند خود دارید باید بدانید که خرید چنین دوچرخه هایی تنها در صورتی ارزشمند است که فرزند شما با ورزش حرفه ای مانند دوچرخه سواری در کوهستان و تپه نوردی درگیر باشند.

4. وزن دوچرخه کودک را در نظر بگیرید

دوچرخه ای سبک برای مانور دادن، راحتی در بالا رفتن از شیب ها و حتی نگهداری یا زمانی که به دلایل مشابه احتیاج به بلند کردن آن دارید، گزینه ای راحت است. استانداردهای جهانی توصیه می نمایند که وزن دوچرخه کودک ترجیحا باید کمتر از 50 درصد وزن کودک باشد. بنابراین اگر یک کودک هشت ساله با وزن تقریبی 25 کیلوگرم دارید، مطمئن شوید وزن دوچرخه ای که خریداری می کنید 10 تا 12 کیلوگرم یا کمتر است.

5. تایرهای بادی بهتر از فومی هستند

اگرچه ادعا می گردد که لاستیک ها یا تایرهای فومی برای بچه ها خطری ندارد، اما متخصصین امر همیشه مدل های بادی را ترجیح می دهند. به طور کلی تایرهای بادی قابلیت کنترل بهتری در چمن و محیط های خاکی دارند.

6. زین، فرمان، ترمزها و پدال ها را آنالیز کنید

در نظر داشته باشید که بهره مندی از زین راحت و بالشتکی برای استفاده طولانی مدت کودک از دوچرخه لازم است. بعلاوه توجه به ضخامت فرمان ها هم به همان میزان مهم است. بیشتر دوچرخه های بچه گانه دارای دسته های مسطح هستند، بنابراین دقت کنید که دسته های فرمان برای دست های کوچک خیلی ضخیم نباشند. بعلاوه پدال ها ترجیحا باید سطح ناصاف و برجسته ای داشته باشند تا پاها لیز نخورند. ترمزهای دوچرخه بچه ها بهتر است دستی و از نوع بسیار نرم باشند تا دستان بچه ها توانایی استفاده از آن را داشته باشد. ترمزهای پایی و توپی مناسب بچه ها نیستند، در حالی که استفاده از ترمزهای دستی باعث می گردد به مرور هماهنگی بهتری بین دست ها و پاهای کودک برقرار گردد.

7. خرید چرخ های یاریی را دست کم نگیرید

بیشتر دوچرخه های بچه گانه دارای چرخ های یاریی هستند. این دسته از کالاها در ایجاد ثبات و اعتماد به نفس، به ویژه برای سوارکاران تازه کار در مرحله اولیه یادگیری بسیار مفید هستند. البته در نظر داشته باشید همانطور که کودک پیشرفت می نماید و با رکاب زدن و مانور دادن دوچرخه اعتماد به نفس بیشتری پیدا می نماید، یاریی ها باید حذف شوند، تا کودک به راندن دوچرخه مسلط گردد.

8. مجذوب کنندهیت بصری و لوازم جانبی را در خرید دوچرخه لحاظ کنید

اگر دوچرخه بچه گانه می خرید لازم است که ویژگی های شخصیتی سوارکار جوان را در نظر بگیرید. انتخاب خود را به سمت مدل های فانتزی، بانشاط و با رنگ های مجذوب کننده برای بچه ها ببرید. البته دقت در انتخاب لوازم جانبی هم به همان میزان مهم است، و خوب است که مدل انتخابی با یک بطری آب خوش رنگ، زنگ و چراغ های رنگارنگ همراه باشد. بعلاوه لوازم دیگری مانند منگوله، صندوق و سبد را هم می توان برای دوچرخه کودک در نظر داشت. به یاد داشته باشید که تجربه دوچرخه سواری با دوچرخه ای رنگارنگ و مجذوب کننده برای کودک شما سرگرم نماینده است و تا سال ها بعد محبت شما را به یاد خواهد داشت.

خرید دوچرخه کوهستان برای بچه ها

دوچرخه های کوهستان معمولا دارای چرخ هایی پهن و دندانه دار هستند که به پایداری کلی چنین وسیله هایی یاری می نمایند. این دسته از محصولات به ویژه اگر برای سواری بچه ها در کوهستان طراحی شده باشند دارای ویژگی هایی همانند سیستم تعلیق جلو، چرخ دنده های بیشتر و دیسک های ترمز هیدرولیکی هستند. دوچرخه های کوهستان برای بچه ها اگر از برندهای معتبری باشند از نظر مشخصات و کلیت ساخت با نسخه های ویژه بزرگسالان رقابت می نمایند. بعلاوه چرخ دنده های روی این سیستم ها به دوچرخه یاری می نماید تا با سرعت بیشتری بر فراز و نشیب ها حرکت کند، بنابراین اگر علاقه مند به آموزش دوچرخه سواری در کوهستان به فرزند خود هستید چنین گزینه هایی کاملا ایدئال هستند. حتی جالب است بدانید که چنین دوچرخه هایی در طیف وسیعی از میزان ها برای سنین 5 سال به بالا در بازارهای جهانی موجوداند.

معرفی پرفروش ترین دوچرخه های کودک

حال که با تمام جزئیات لازم به منظور انتخاب دقیق دوچرخه کودک آشنا شدید، وقت آن است که سری به فروشگاه خبرنگاران بزنید و با پرفروش ترین مدل های دوچرخه بچه گانه در طیف وسیعی از قیمت ها آشنا شوید.

دوچرخه تورنادو مدل تعادلی کد 0010 سایز 12

دوچرخه تورنادو مدل تعادلی کد 0010 محصولی مناسب برای گروه سنی 2 الی 4 سال است که در سایز 12 در سایت موجود است. این نوع دوچرخه کودک جزو کارهای بدون پدال دسته بندی می گردد و به منظور آموزش سواری با دوچرخه برای آمادگی گزینه ای ایدئال است. از جمله مشخصات این کالا می توان به بدنه فلزی سبک و در عین حال مستحکم، زینی از جنس چرم مصنوعی، با قابلیت تنظیم ارتفاع زین و وزن 5 کیلوگرمی اشاره نمود. در حالت کلی دوچرخه تورنادو مدل تعادلی کد 0010 سایز 12 یکی از مدل های ارزشمند به منظور آموزش دوچرخه سواری از سنین پایین به بچه ها است.

دوچرخه شهری ویوا مدل ALICC سایز 12

یکی از گزینه های زیبا و باکیفیت که در سایز 12 اینچی به بازار عرضه شده است، دوچرخه شهری ویوا مدل ALICC است. این کالای مناسب بچه ها وزنی کاملا مناسب به میزان 6 کیلوگرم دارد و کلیه بخش های آن از آلومینیوم ساخته شده است. این نوع دوچرخه کودک تک سرعته به شمار میرود و ترمز لقمه ای و تایر ویوا از دیگر مشخصه هایی در این محصول است که ارزش خرید آن را به شدت بالا برده است.

دوچرخه کوهستان ویوا مدل OXYGEN سایز 20

اگر علاقه مندید که در دوچرخه سواری کوهستان فرزندتان را هم با خود همراه کنید، مطمئنا دوچرخه کوهستان ویوا مدل OXYGEN سایز 20 گزینه ای مناسب برای شماست. این نوع دوچرخه برای بچه ها بالای 10 سال طراحی شده است و وزن کلی آن به 14 کیلوگرم می رسد. از دیگر ویژگی های این مدل کالا می توان به گریپ ژله ای، دسته دنده کلاجدار شیمانو SHIMANO-EF500، 21 دنده ای، ترمز ویبرک آلومینیوم و توپی ضامن دار در عقب و جلو اشاره نمود.

دوچرخه کودک پورت لاین مدل دنیز سایز 12

دوچرخه کودک پورت لاین مدل دنیز محصولی با میزان طوق یا چرخ 12 اینچ است که برای استفاده شهری بچه ها 5 الی 8 سال طراحی شده است. این مدل دوچرخه ویژه بچه ها ترمزی لقمه ای دارد و جنس چارچوب آن آهن است. بعلاوه برند پورت لاین با استفاده از برترین بلبرینگ های موجود در بازار برای محصولات خود، سواری نرم تری را برای بچه ها فراهم می نماید. گفتنی است که پدال های این محصول کاملا ضدلغزش است و محافظ زنجیر آن با ضامن ایمنی همراه شده است.

دوچرخه شهری پورت لاین مدل چیچک سایز 16 رنگ آبی

دوچرخه شهری پورت لاین مدل چیچک گزینه ای 12 کیلوگرمی با بلبرینگ های نرم، ترمز لقمه ای و ضامن های استاندارد است که در سایز 16 اینچی به بازار عرضه شده است. این نوع دوچرخه کودک محصولی با فریم آهنی است و دسته ترمز آن از پی وی سی نرم ساخته شده است. در ضمن زین این نوع دوچرخه از جنس پلی یورتان است که راحتی در سواری را برای فرزند شما به ارمغان می آورد.

دوچرخه شهری پورت لاین مدل دنیز سایز 20

دوچرخه شهری پورت لاین مدل دنیز سایز 20 کالایی با وزن 12 کیلوگرم است که فریمی آهنی و همراه با گریپ دارد. این نوع محصول ورزشی برای بچه ها بالای 10 سال مناسب است و با دسته ترمزهای ایمن، ترمزهای عقب و جلو و تایرهای عریض که تعادل را بیشتر می نماید، همراه شده است. گفتنی است که ترمزهای این محصول از نوع لقمه ای است و یکی از گزینه های ایدئال با قیمتی معقول است.

دوچرخه شهری پورت لاین مدل چیچک سایز 12

یکی دیگر از دوچرخه های مجذوب کننده و زیبای برند پورت لاین دوچرخه شهری پورت لاین مدل چیچک سایز 12 است. از جمله قابلیت ها و مشخصه های این سیستم می توان به جنس فریم فولادی، ترمزهای لقمه ای، سایز چرخ های 12 اینچی، وزن 12 کیلوگرمی و وجود یاری فنر در عقب دوچرخه اشاره نمود.

دوچرخه کودک مدل اورلرد کد 1200492 سایز 12

اگر در پی دوچرخه ای با ترمز دیسکی مکانیکی هستید، دوچرخه کودک مدل اورلرد کد 1200492 می تواند همان چیزی باشد که می خواهید. این مدل دوچرخه کودک در سایز 12 اینچ به بازار عرضه شده است و با وجود فریم آهنی، کرپی BMX، دو شاخ یاری فنردار و طوقه رینگی یکی از برترین مدل ها برای سرگرمی و ورزش فرزند شماست.

دوچرخه کوهستان المپیا مدل Red bull 01 سایز 24

یکی دیگر از نمونه دوچرخه های مخصوص کوهستان که عملا برای نوجوانان طراحی شده است، دوچرخه کوهستان المپیا مدل Red bull 01 سایز 24 است. این نوع کالای مخصوص ورزش در کوهستان دارای ویژگی هایی همانند 21 دنده در ساختار آن، فریم آهنی، سایز طوقه 24، ترمز لقمه ای، وزن 15 کیلوگرمی و گریپ ژله ای است. بعلاوه از 7 سرعت مختلف، زنجیر دنده ای، دو شاخ المپیا و پیچ فرمان آلنی بهره مند است.

دوچرخه شهری بلست مدل CANDY سایز 20

دوچرخه شهری بلست مدل CANDY سایز 20 محصولی با فریم آهنی و با چرخ های 20 اینچی است که تنها 15 کیلوگرم وزن دارد. این نوع دوچرخه کودک یاری فنر عقب ندارد، اما از تایرهای بادی درجه یک بهره برده است. بعلاوه دوچرخه شهری بلست مدل CANDY سایز 20 دارای توپی بلبرینگی، ترمز لقمه ای، گلگیر، پشتی، سبد، صندوق و چرخ های یاریی به منظور استفاده راحت تر است.

منبع: wiggle

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 8 خرداد 1402 بروزرسانی: 8 خرداد 1402 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 2236

به "8 نکته مهم که قبل از خرید دوچرخه کودک باید در نظر بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 نکته مهم که قبل از خرید دوچرخه کودک باید در نظر بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید