ادامه کوشش های قانونگذاران کنگره برای جلوگیری از بازگشت آمریکا به برجام

به گزارش مرجع مقالات، یک نشریه آمریکایی در گزارشی با آنالیز اقدام دولت آمریکا برای احیای توافق هسته ای با ایران، نوشت که دولت بایدن با مانع تراشی هایی از سوی جمهوری خواستار و بعضی دموکرات ها برای بازگشت به برجام روبرو است.

ادامه کوشش های قانونگذاران کنگره برای جلوگیری از بازگشت آمریکا به برجام

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، پیشنهاد نوظهور جو بایدن رئیس جمهور آمریکا برای احیای توافق هسته ای طی توافق دیپلماتیک محکم تر و طولانی تر، با تردید عمیق و موانع احتمالی در کنگره از جمله در میان حزب خود رئیس جمهور آمریکا روبرو است.

نشریه پولیتیکو در گزارشی با اشاره به این موضوع نوشت: جمهوری خواستار تندرو این اطمینان را ایجاد نموده اند که توانایی بالقوه ای برای رد هرگونه کوشش دولت بایدن در به عقب راندن تحریم های سختی که توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق علیه ایران اعمال شده بود، خواهند داشت.

دونالد ترامپ، در اردیبهشت سال 1397، به طور یکجانبه و بر خلاف قوانین بین المللی از برنامه جامع اقدام مشترک که مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل بود، خارج شد و تحریم های شدیدی را علیه تهران اعمال کرد و سیاست فشار حداکثری را علیه ایران با هدف دستیابی به توافق دیگری در پیش گرفت.

پولیتیکو در ادامه گزارش خود نوشت: در حالی که مقامات دولت بایدن گفت وگوهای غیرمستقیمی را با ایرانی ها در وین برگزار می نمایند، جمهوری خواستار در حال مذاکره درباره راهبردهایی هستند که ورود مجدد بایدن به توافق را سخت تر کند. جمهوری خواستار قصد دارند از ابزارهای قانونی که تحریم های ترامپ علیه ایران ایجاد نموده استفاده نمایند.

جمهوری خواستار مصمم هستند مانع از بازگشت دولت بایدن به برجام شوند

در این گزارش آمده است: بسیاری از جمهوری خواستار مصمم هستند تا با هرگونه بازگشت دولت بایدن به توافق با ایران به خصوص در غیاب توافق جامع تری که حمایت ایران از تروریست و دیگر فعالیت های مخرب این کشور را در بر بگیرد، جلوگیری نمایند.

این نشریه آمریکایی در ادامه گزارش خود نوشت: دموکرات ها از رئیس جمهور می خواهند تا در برابر تقاضا برای دستیابی به امتیاز وسیعتر از تهران مقاومت کند. آنها گفته اند که این موضوع شانس آمریکا برای ورود مجدد به توافق را از بین می برد. اما تعدادی از دموکرات ها نیز درباره راستا سنگلاخی بازگشت کامل ایران به پاینبدی به شروط توافق سال 2015 نیز هشدار داده اند.

توافق طولانی تر و مستحکم تر با ایران پس از بازگشت به برجام

کریس مورفی سناتور دموکرات ایالت کانکتیکت گفته است: من از توافق طولانی تر و مستحکم تر با ایران حمایت می کنم اما این موضوع تنها پس از آنکه ما به برنامه جامع اقدام مشترک بازگشتیم اتفاق می افتد.

وی که در یک مصاحبه این موضوع را مطرح می کرد، اضافه نمود: اگر ما بر توافق جامعی که شامل حمایت آنها از گروه های تروریستی، شرایط حقوق بشر و برنامه موشک های بالستیک آنها باشد، اصرار کنیم، این موضوع می تواند ناقوس مرگ برجام به شمار آید.

باب منندز نماینده دموکرات ایالت نیوجرسی نیز به فایل صوتی منتشر شده از وزیر امور خارجه ایران واکنش نشان داد و گفت: اظهارات ظریف قطعا تصویر را پیچیده نموده است.

پولیتیکو در ادامه گزارش خود نوشت: تیم بایدن هیچ توهمی درباره راستا سخت برای تعامل مجدد با ایران پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای 2015 و اعمال تحریم های سنگین جدید علیه تهران بر اساس سیاست فشار حداکثری ندارد.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی بایدن، روز یکشنبه گفته بود: هنوز فاصله زیادی برای کم کردن شکاف های باقی مانده مانده و این شکاف ها درباره این است که آمریکا و دیگر کشورها باید چه تحریم هایی را به عقب بازگردانند تا در مقابل، محدودیت های برنامه هسته ای ایران بازگردد.

سالیوان که با برنامه شبکه خبری ای بی سی نیوز مصاحبه می کرد، ادامه داد: دیپلمات های ما در هفته های آینده درباره آن کار خواهند کرد تا به بازگشت دوجانبه به برجام برسند که طی آن توافق هسته ای ایران بر اساس پایبندی برای پایبندی احیا گردد.

پولیتیکو در این گزارش نوشت: ورود مجدد به برنامه جامع اقدام مشترک، تقریبا به طور قطعی نیازمند آن است که دولت بایدن بعضی از تحریم های دوره ترامپ را بردارد که این موضوع نیازمند موافقت کنگره از جمله بعضی از دموکرات های تندرو نظیر منندز است که با توافق هسته ای ایران مخالف بوده اند. این بار نیز، همان بازیگران مشتاق بازبینی توافق خواهند بود.

منندز با اشاره به اظهارات آنتونی بلینکن وزیر خارجه درباره طرح دولت بایدن درباره توافق هسته ای با ایران گفته است: سوال این است، طولانی تر و مستحکم تر به چه معناست.

پولیتیکو نوشت: اولویت نخست بایدن بازگردان ایران و آمریکا به پایبندی به توافق 2015 است. با این حال، معاونان وی به دنبال توافقی گسترده تر هستند که به طور بالقوه می تواند به فعالیت های غیرهسته ای مخرب این کشور در منطقه بپردازد که شامل حمایت از گروه های تروریستی و برنامه موشک های بالستیک این کشور می گردد.

این نشریه آمریکایی اضافه نمود که در همان زمان، متحدان بایدن در کنگره درباره اهمیت بازگشت به توافق هسته ای 2015 هشدار داده اند حتی اگر این بازگشت، دیگر موارد اختلاف میان واشنگتن و تهران را رها کند.

جیان شاهین سناتور دموکرات ایالت نیوهمپشایر در این زمینه گفت: من نگران کاری که آنها در حمایت از تروریسم در سرتاسر خاورمیانه و مختل کردن نظم راستاهای حمل و نقل انجام می دهند، هستم. من معتقدم که تمرکز باید بر دور نگه داشتن آنها از سلاح هسته ای باشد.

پولیتیکو در ادامه گزارش خود نوشت: با وجود عدم تمایل ایران برای ملاقات رو در رو با مقامات آمریکا در وین، بعضی نشانه های مثبتی درباره تمایل ایران برای تعامل وجود دارد که از جمله می توان به تعامل اخیر این کشور با عربستان سعودی، رقیب دیرینه آن، درباره موضوعات مهم برای دولت بایدن نظیر آتش بس در یمن اشاره نمود.

کوشش جمهوری خواستار برای مراجعه به قانون بازبینی توافق هسته ای

در ادامه این گزارش آمده است: در همان زمان، جمهوری خواستار درصدد هستند به یاری قانون سال 2015 که با نام قانون بازبینی توافق هسته ای شناخته می گردد هرگونه کوشش برای ورود مجدد به توافق هسته ای با ایران را با مانع روبرو نمایند. این قانون تصویب شد تا به کنگره این فرصت را بدهد که توافق نهایی را ارزیابی کند. قانون 2015 می تواند به طور رسمی به قانون گذاران این اجازه را بدهد تا کوشش ها برای برداشتن تحریم های دولت ترامپ علیه ایران را رد کند.

جمهوری خواستار که به صورت متفق القول با توافقی که در دولت اوباما با ایران حاصل شده بود مخالف بودند، زمان را برای اینکه گفت وگوهای دولت بایدن با ایران را اتلاف وقت و خطرناک توصیف نمایند، از دست نداده اند.

لیندسی گراهام سناتور جمهوری خواه ایالت کارولینای جنوبی در این باره گفت: ایرانی ها هیچ کاری برای دستیابی به گفت وگوهای مستقیم یا غیر مستقیم (با آمریکا) انجام ندادند. رفتار آنها تغییر نکرد. این کار به عنوان مماشات دیده می گردد.

وی که این سخنان را در جریان یک مصاحبه مطرح می کرد، اضافه نمود: با این اقدام، این برداشت تقویت می گردد که غرب ضعیف است. من این گفت وگوها را برای منطقه بسیار بی ثبات نماینده می بینم.

جمهوری خواستار معتقدند که باقی ماندن تحریم های ترامپ علیه ایران، اهرم فشار فوق العاده ای در اختیار آمریکا قرار می دهد و تا زمانی که ایران درباره حمایت از گروه های مورد حمایت خود در منطقه مصالحه نکند، آمریکا نباید به توافق 2015 بازگردد.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 2 تیر 1400 بروزرسانی: 2 تیر 1400 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1651

به "ادامه کوشش های قانونگذاران کنگره برای جلوگیری از بازگشت آمریکا به برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه کوشش های قانونگذاران کنگره برای جلوگیری از بازگشت آمریکا به برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید