تروئیکای اروپا: تعلیق تحریم ها بعد از 20 سپتامبر ادامه خواهد یافت

به گزارش مرجع مقالات، سه کشور اروپایی طرف برجام در نامه ای به شورای امنیت تصریح نموده اند تعلیق تحریم ها علیه ایران بعد از تاریخ 20 سپتامبر کماکان ادامه خواهد داشت.

تروئیکای اروپا: تعلیق تحریم ها بعد از 20 سپتامبر ادامه خواهد یافت

با ما سفر کنید و با تور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، انگلیس، آلمان و فرانسه در نامه ای به شورای امنیت گفته اند که به توافق هسته ای با ایران پایبند هستند و تعلیق تحریم ها علیه ایران، بعد از تاریخ 20 سپتامبر ادامه خواهد یافت.

خبرگزاری رویترز گزارش داده تروئیکای اروپا در نامه ای به شورای امنیت گفته اند تعلیق تحریم ها علیه ایران که در برجام بر سر آن توافق شده است، بعد از تاریخ 20 سپتامبر کماکان برقرار خواهد بود.

آمریکا، انگلیس و آلمان تصریح نموده اند هر تصمیم یا اقدام برای بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه ایران، فاقد اثر قانونی خواهد بود.

متن این بیانیه به توضیح زیر است:

ما در نامه قبلی خطاب به رئیس شورای امنیت در تاریخ 20 اوت 2020 مشترکاً دیدگاه خود را اعلام نموده ایم که ابلاغیه ای که ایالات متحده ادعا می نماید ذیل بند 11 قطعنامه 2231 شورای امنیت صادر و آن را میان اعضای شورای امنیت توزیع نموده فاقد تأثیرات قانونی است و بنابراین، نمی تواند رویه های پیش بینی شده ذیل بند 11 را اجرایی سازد.

نتیجه آنکه، هر گونه تصمیم و اقدام که بر اساس این رویه یا پیامدهای احتمالی آن اتخاذ شده باشند نیز فاقد تأثیرات قانونی خواهند بود.

ما دیدگاهمان را به صورت گسترده در شورای امنیت ابراز نموده ایم که رئیس شورا در جمع بندی مورخ 25 اوت خود به آن اشاره نمود.

از دیدگاه های ابرازشده در بالا این نتیجه گرفته می گردد که از تاریخ 20 سپتامبر، قطعنامه های 1696 (مصوب سال 2006)، 1737 (مصوب 2006)، 1747 (مصوب 2007)، 1803 (مصوب 2008)، 1845 (مصوب 2008) و 1929 (مصوب 2010) کماکان به موجب مفاد بند 7 (a) قطعنامه 2231 (مصوب 2015) ملغی خواهند بود.

در نتیجه، هر تصمیم یا اقدام با هدف بازگرداندنقطعنامه های 1696 (مصوب سال 2006)، 1737 (مصوب 2006)، 1747 (مصوب 2007)، 1803 (مصوب 2008)، 1845 (مصوب 2008) و 1929 (مصوب 2010) فاقد تأثیرات قانونی خواهند بود.

سه کشور اروپایی به اجرای کامل قطعنامه 2231 که در سال 2015 در تأیید برجام صادر شده متعهدند. ما کوشش خستگی ناپذیری برای حفظ توافق هسته ای داشتیم و خود را به تداوم انجام این کار متعهد می دانیم.

ادعای بازگشت تحریم ها

مایک پامیئو، وزیر خارجه آمریکا روز 6 شهریور مدعی شد تحریم های بین المللی علیه ایران، در نتیجه اطلاعیه مورخ 21 اوت (30 مرداد) آمریکا به شورای امنیت ازنیمه شب 20 سپتامبر (30 شهریور) به وقت گرینویچ باز خواهند گشت.

ادعای پامپئو در حالی مطرح شده که بسیاری از اعضای شورای امنیت، تفسیر ایالات متحده درباره قانونی بودن اطلاعیه این کشور برای شروع فرایند بازگشت تحریم ها علیه ایران را زیر سئوال برده اند.

به عنوان مثال نماینده چین در سازمان ملل روز چهارم شهریورماه در نشست شورای امنیت توضیح داد اعضای شورای امنیت معتقدند ابلاغیه آمریکا به این شورا درباره ایران را نباید به معنی شروع فرایند بازگشت اتوماتیک تحریم ها علیه ایران تلقی کرد.

در همان جلسه نماینده روسیه در سازمان ملل هم گفت نامه هفته گذشته آمریکا به رئیس شورای امنیت برای بازگشت تحریم ها علیه ایران را نمی توان ابلاغیه ای رسمی از سوی این کشور در نظر گرفت که ذیل بند 11 قطعنامه 2231 شورای امنیت صادر شده است.

ساز و کار موسوم به بازگشت اتوماتیک تحریم ها که با نام های دیگری مثل مکانیسم ماشه یا اسنپ بک نیز شناخته می گردد به دنبال احیای تمامی قطعنامه های تحریمی علیه تهران است که پس از حصول برجام میان ایران و گروه موسوم به 1+5 تعلیق شده بودند.

کوشش آمریکا در این جهت پس از شکست این کشور در به تصویب رساندن قطعنامه ای که خواهان جلوگیری از انقضای محدودیت های تسلیحاتی علیه ایران بود، صورت می گیرد. آن قطعنامه که روز 25 مرداد به رأی گذاشته شد با 11 رأی ممتنع، 2 رأی موافق (آمریکا و جمهوری دومینیکن) و 2 رأی مخالف (روسیه و چین) رد شد.

واشنگتن از قبل اعلام نموده بود چنانچه در تمدید محدودیت های تسلیحاتی علیه ایران پیروز نگردد میخواهد بر حسب تفسیر خود از قطعنامه 2231 شورای امنیت و توافق هسته ای برجام برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران اقدام کند.

آمریکا در نامه مورخ 30 مرداد خود به رئیس شورای امنیت ایران را به نقض اساسی تعهداتش در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) متهم نموده است.

چنانچه آمریکا از برجام خارج نشده بود، این نامه، فرایند 30 روزه ای را شروع می کرد که می توانست به بازگشت اتوماتیک تحریم سازمان ملل علیه ایران منجر گردد.

در آن حالت، تمامی تحریم های سازمان ملل نیمه شب 20 سپتامبر به وقت گرینویچ (برابر با 04:31 بامداد 30 شهریورماه) علیه ایران از سر گرفته می شدند. این تاریخ، چند روز قبل از سخنرانی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد است.

با این حال، آمریکا اردیبهشت سال 1397 به مشارکتش در برجام پایان داده و طبق گفته اعضای شورای امنیت نمی تواند از حقوق تصریح شده در این توافق و متن قطعنامه صادرشده برای تأیید آن استفاده کند.

به همین دلیل، کوشش آمریکا از همان شروع با مخالفت های جدی روبرو شده است. خبرگزاری رویترز 1 شهریورماه گزارش داد 13 عضو شورای امنیت با نگارش نامه هایی مخالفت خودشان را با خواست آمریکا برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران اعلام نموده اند.

رئیس شورای امنیت در نشست این شورا در روز چهارم شهریورماه در پاسخ به پرسش نمایندگان روسیه و چین برای اعلام موضع درباره درخواست آمریکا برای پیشبرد مکانیسم بازگشت تحریم ها علیه ایران خاطرنشان کرد این شورا در جایگاهی نیست که اقدامات بیشتری در این خصوص انجام دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 8 آبان 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1201

به "تروئیکای اروپا: تعلیق تحریم ها بعد از 20 سپتامبر ادامه خواهد یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تروئیکای اروپا: تعلیق تحریم ها بعد از 20 سپتامبر ادامه خواهد یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید