از سندرم قلب تعطیلات چه می دانید؟

به گزارش مرجع مقالات، هرچند تعطیلات نوروز با مهمانی ها و خوردن انواع و اقسام غذا ها و خوراکی های خوشمزه خوش می گذرد؛ اما احتمال زیاده روی ها نیز زیاد است.

از سندرم قلب تعطیلات چه می دانید؟

به گزارش ایرنا، غذای زیاد و شیرینی ها بیشتر به بدن آسیب می زند تا اینکه شما را از مسیر رژیم غذایی تان دور کند و به اصطلاح رژیمتان را خراب کند. این آسیب سندرم قلب تعطیلات نام دارد و بهتر است نسبت به آن مطلع باشید، اینکه چرا چنین اتفاقی می افتد و چطور می توان جلوی آن را گرفت.

سندرم قلب تعطیلات چیست؟

مطالعات نشان می دهند به طورکلی احتمال حوادث قلبی در زمان تعطیلات زیاد می گردد و علت آن، تغییرات ناسالم در رژیم غذایی، مصرف زیاد غذاها، استرس ناشی از مشغله های عید و تعطیلات، فشار های مالی و برنامه ریزی برای سفر و تفریح است.

سندرم قلب تعطیلات ناشی از زیاده روی در خوردن غذا های پُرنمک و شیرینی و تنقلات و... روی می دهد. البته این اتفاق در هرزمانی از سال می تواند بیفتد؛ اما به هرحال تعطیلات نوروز طولانی تر است و بیشتر محتمل است روز های متمادی خوراکی های شور و ... بخورید.

خوردن تنقلات شور، پرخوری کردن و مصرف الکل می تواند سبب ضربان نامنظم قلب گردد که به آن فیبریلاسیون دهلیزی نیز می گویند. به عبارتی، بی نظمی ضربان قلب می تواند از عوارض جانبی و هشداردهندهٔ زیاده روی در مهمانی ها باشد؛ اما در بلندمدت منجر به مسائل جدی قلبی از جمله نارسایی قلبی و سکته مغزی خواهد شد.

چرا سندرم قلب تعطیلات اتفاق می افتد؟

هرچند افرادی که در حال حاضر مسائل قلبی دارند بیشتر محتمل است دچار سندرم قلب تعطیلات شوند؛ اما این اتفاق می تواند برای هرکسی که هیچ مشکل قلبی ندارد هم بیفتد. برای بسیاری از افراد تعطیلات به معنی غذا ها و خوراکی هایی خاص و ناگهان زیاد خوردن از آنهاست! مثلاً انواع شیرینی و آجیل و شکلات. در تعطیلات تقریباً رژیم غذایی متفاوتی با باقی زمان های سال داریم.

در ضمنً باتوجه به مهمانی هایی که پشت سرهم برگزار می شوند، تمایل ما به خوردن انواع خوراکی ها نیز بیشتر می گردد و شاید پیش خود تصور کنیم در تعطیلات و عید که نباید رژیم بگیریم! به هرحال همواره که عید نیست! بنابراین چه تعطیلات را در خانه و با خانواده باشیم و چه سرکار برویم، غذا هایی متفاوت با رژیم غذایی نرمال خواهیم داشت.

متأسفانه، بعضی از افراد ممکن است علائم حمله قلبی طی تعطیلات را نادیده بگیرند و این علائم را ناشی از استرس ناشی از فعالیت های مربوط به تعطیلات بدانند. سندرم قلب تعطیلات می تواند باعث تغییرات جدی در افرادی که نارسایی قلبی دارند شوند، حتی روز ها و هفته ها بعد از تعطیلات.

نارسایی قلبی زمانی است که قلب پمپاژ ضعیفی دارد و نمی تواند خون را در بدن آن طوری که باید به گردش درآورد. قلب به کار خود ادامه می دهد، اما احتیاج بدن به خون و اکسیژن تأمین نمی گردد.

دلایلی که معمولاً منجر به سندرم قلب تعطیلات می شوند

فراموش کردن دارو

در روز های تعطیل معمولاً مشغله ها و تفریح ها زیادند و احتمال اینکه خوردن دارویتان را فراموش کنید زیاد است.

افزایش وزن در تعطیلات

خیلی از افراد طی تعطیلات وزن اضافه می نمایند و اثر این افزایش وزن تا مدت ها بعد از تعطیلات هم باقی می ماند.

ورزش نکردن یا زیاد ورزش کردن

بیشتر افراد می گویند طی تعطیلات سرشان شلوغ است و وقت ورزش کردن ندارند یا برعکس؛ سعی می نمایند از روز های تعطیل برای سریع تر وزن کم کردن استفاده نمایند و در نتیجه دچار عوارض می شوند.

علائم سندرم قلب تعطیلات چیست؟

علائم سندرم قلب تعطیلات یا فیبریلاسیون دهلیزی: تپش قلب، احساس کوبش ناگهانی قلب یا احساس تندی ضربان قلب در قفسه سینه. کم انرژی بودن یا احساس زیاد خسته بودن. سرگیجه و احساس سبکی در سر یا از حال رفتن. احساس ناراحتی در قفسه سینه، همراه با درد یا فشار و ناراحتی. تنگی نفس، سخت نفس کشیدن طی فعالیت های عادی و حتی در زمان استراحت

همان طور که گفتیم حتی افرادی که بیماری قلبی ندارند نیز ممکن است به سندرم قلب تعطیلات دچار شوند. این اتفاق معمولاً نگران نماینده نیست؛ اما همه باید نسبت به خطرات بالقوه مطلع باشند و در خوردن زیاده روی ننمایند.

چگونه از سندرم قلب تعطیلات پیشگیری کنیم؟

پیشگیری از سندرم قلب تعطیلات سخت نیست، حتی اگر دوست داشته باشید از خوردن انواع و اقسام خوراکی های عید لذت ببرید. مهم این است که از قبل برنامه داشته باشید و هر چیزی را در حد تعادل مصرف کنید.

قبل از مهمانی برنامه ریزی کنید

وقتی قصد مهمانی رفتن دارید، از قبل برنامه ریزی کنید. لازم نیست کلاً قید خوردن غذا های چرب و سنگین را بزنید. اما از قبل بدانید چه چیزی و چه مقدار می خواهید بخورید. اغلب مردم با خود فکر می نمایند من هیچ چیزی نمی توانم بخورم!. این طور نیست، شما می توانید هر چیزی دوست دارید بخورید، اما در حد اعتدال و مطلع نسبت به هر چیزی که می خورید؛ مثلاً اگر برای مهمانی شام دعوتید، قبل از رفتن وعدهٔ مختصری بخورید تا در زمان شام پُرخوری نکنید. در خوردن دسر هم زیاده روی نکنید و به یک تکه کوچک اکتفا کنید!

زیاده روی نکنید

در مهمانی نسبت به خوردن غذا های پُرچرب و پُر از قند و نمک و ... مطلع باشید.

فعالیت بدنی داشته باشید

در زمان تعطیلات، روتین ورزشی تان را حفظ کنید تا سالم بمانید، استرستان کم گردد و کالری بسوزانید. اگر از قبل از تعطیلات بدنتان را فعال نگه دارید و همین روند را در تعطیلات هم ادامه دهید تا احتمال مسائل قلبی در بلندمدت کمتر گردد.

استراحت کنید

تعطیلات برخلاف اسمش می تواند برای بعضی افراد واقعاً زمانی پُرمشغله و استرس برانگیز از سال باشد. حتماً زمان هایی را برای استراحت و کاهش استرستان در نظر بگیرید و مطمئن باشید تفاوت بزرگی در سلامت قلبتان ایجاد خواهد شد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

پیش از هر چیزی خوب است که به طور منظم جهت چکاپ به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که مشکل قلبی ندارید. اگر سلامت قلبتان مسئله ای ندارد و دچار ضربان تند قلب شده اید پس این عارضه باید خودبه خود رفع گردد. اما اگر مسائلی مانند تنگی نفس و سرگیجه ادامه پیدا کردند باید به پزشک مراجعه کنید.

منبع: فرارو
انتشار: 3 فروردین 1402 بروزرسانی: 3 فروردین 1402 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 2210

به "از سندرم قلب تعطیلات چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از سندرم قلب تعطیلات چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید