برترین هنرهای خیابانی در معروف ترین شهرهای جهان

به گزارش مرجع مقالات، هنرمندان بین المللی و بومی با فعالیت در حوزه هنر های خیابانی، توانسته اند برخی از شهر های جهان را به نمایشگاه خلاقانه ای تبدیل کنند که دارای جذابیت های خاص خود است.

برترین هنرهای خیابانی در معروف ترین شهرهای جهان

برخی معتقدند هنر خیابانی نوعی خرابکاری است که چهره شهر را زشت جلوه می دهد، اما عده ای دیگر اعتقاد دارند که با این کار به فضا های مختلف شهر شخصیت و جان بخشیده می شود. هنرمندان مشهور خیابانی مانند بنکسی (Banksy) و کیت هرینگ (Keith Haring) نشان دادند که هنر عمومی تنها نوعی بیان خلاقانه نیست، بلکه می توان در مورد موضوعات مهم مانند قوانین مهاجرت، حقوق بشر و ... از این طریق گفت و گو های مجذوب کنندهی را انجام داد. در حالی که هنوز هم در بسیاری از نقاط جهان انجام گرافیتی بدون اجازه مالک غیر قانونی محسوب می شود اما 15 شهری که در فهرست بهترین شهر های دارای هنر خیابانی خلاقانه قرار گرفته اند، با مجذوب کنندهیتی که به نمای شهر بخشیده اند، بیشتر جای دفاع دارند تا مخالفت کردن.

1. بوئنوس آیرس

خیابان های بوئنوس آیرس به خوبی از طریق هنرمندان مشهور بین المللی و بومی با نقاشی های با شکوه و گرافیتی های کاریزماتیک تزئین شده است. در بیشتر شهر های معروف بوئنوس آیرس، آثار هنری مختلف در خیابان، پیام های سیاسی را با صحنه های خیره کننده به مخاطب انتقال می دهند. برای دانستن تاریخ شهر، کافی است با تور های پیاده همراه شوید تا تمام آنچه که رخ داده از طریق هنر های خیابانی متوجه شوید.

2. ملبورن

استرالیا، دومین شهر بزرگی است که با گرافیتی رنگارنگ و زیبا شناخته شده است. هنرمندان بین المللی و مشهور از سراسر جهان آثار خود را در خیابان های شهر ملبورن شبیه به یک امضا به ثبت رسانده اند. برای مشاهده بهترین گرافیتی ها در سطح شهر، پیشنهاد می کنیم با تور های محلی همراه شوید که راهنمایان تور را نیز هنرمندان خیابانی تشکیل می دهند.

3. لیسبون

در لیسبون از هنر خیابانی استقبال خوبی شده است، در حدی که فضا های مختلفی مانند دیوار ساختمان ها و حتی سطل آشغال ها در اختیار هنرمندان قرار گرفته است که با نشان دادن ابتکار و استعداد خود، نمای شهر را زیبا تر کنند. خیابان های لیسبون شبیه به یک گالری هنری است که با نقاشی های زیبا و داستان هایی که در دل خود دارند، بازدید کنندگان را جذب و به فکر فرو می برند.

4. برلین

نقاشی هایی که روی دیوار برلین مشاهده می شود، به مراتب بیشتر توانسته از خود این دیوار تاریخی و پر ماجرا برای بازدید کنندگان مجذوب کننده باشد. در طول جنگ سرد، دیوار برلین به عنوان یک هدف از طریق هنر، سیاست را به نمایش می گذاشت، اما امروزه هنر های خیابانی در برلین تنها به نقاشی ختم نمی شود، بلکه طیف وسیع تری را دربر می گیرد.

5. مونترال

هر ساله در ماه ژوئن در مونترال، جشنواره ای به مدت 11 روز با محتوای نقاشی روی دیوار برگزار می شود که افراد با استعداد در هنر های خیابانی را از سراسر جهان به سوی خود می کشاند. اما انجمن هنر های محلی در این شهر کانادایی در تمامی طول سال حتی در زمستان نیز فعال هستند. برای مشاهده بهترین آثار خیابانی پیشنهاد می دهیم به بلوار Saint-Laurent بروید تا از نمایشگاه هنری در فضای باز نهایت لذت را ببرید.

6. والپارایسو

در والپارایسو، شیلی، نه تنها هنر خیابانی امری قانونی است، بلکه در هر قسمتی از شهر نیز دیده می شود. سر تا سر شهر شبیه به یک جشنواره هنری است که با رنگ و خلاقیت نظر هر بیننده ای را به خود جذب می کند. جست و جویی در شهر داشته باشید تا آنچه را که می گوییم درک و احساس کنید.

7. شهر نیویورک

هنر خیابانی برای اولین بار در دهه 1980 در شهر نیویورک معروفیت یافت و طرفداران خود را پیدا کرد. از آن به بعد هنرمندان خیابانی از سراسر جهان شاهکار های خود را در سطح شهر به معرض نمایش گذاشتند. در نیویورک نیز هنر خیابانی فقط به نقاشی ختم نمی شود، بلکه قسمت وسیع تری از این هنر با تکنیک های خاص را دربر می گیرد.

8. پاریس

هنر در پاریس تنها به گالری ها و موزه ها ختم نمی شود، بلکه نقاشی های روی دیوار نیز به خوبی توانسته اند زیبایی های شهر را دو چندان کنند. هنرمندان بین المللی زیادی آثار معروفی را در خیابان های پاریس به جا گذاشته اند. با یک تور پیاده روی همراه شوید تا از تک تک این آثار در سراسر پاریس لذت ببرید.

9. بوگوتا

گرافیتی در بوگوتا، راهی خلاقانه بود تا گذشته ناخوشایند کلمبیا در سیاست حذف شود. در مرکز کلمبیا یعنی بوگوتا، آثار هنری زیادی روی دیوار مغازه ها، خوابگاه ها، موسسات و حتی بنا های تاریخی نقش بسته که چهره شهر را شاد و مجذوب کننده تر کرده است. در بوگوتا نیز تور های پیاده روی به صورت روزانه در رابطه با معرفی هنر های خیابانی به گردشگران فعالیت می کنند.

10. استانبول

بیشتر مسافرانی که به استانبول سفر می کنند، خواهان بازدید از مکان های تاریخی هستند که با موزاییک های بیزانس و کاشی های زیبا تزئین شده اند. اما در سال های اخیر، هنر خیابانی به طرز قابل توجهی افزایش یافته است. با این حال استقبال از هنر خیابانی و پذیرش آن در محله های مدرن استانبول راحت تر است. اگر نتوانستید با تور ها همراه شوید، برنامه هنر های خیابانی استانبول را دانلود کنید و از طریق آن به گشت و گذار در اطراف بپردازید.

11. کیپ تاون

هنر خیابانی در شهر کیپ تاون به عنوان راهی خلاقانه برای تفسیر مسائل سیاسی و اجتماعی بود که به مرور زمان تکامل یافت و به شکل امروزی درآمد. هنر خیابانی نوعی واکنش خشمگین به قوانین سرکوب گر حاکم بر آفریقای جنوبی در دوران آپارتاید بود، اما امروزه به نمایشگاهی در فضای باز تبدیل شده که نظر گردشگران را به خود جلب می کند. در این شهر نیز اگر با تور های پیاده روی همراه شوید، می توانید لذت بیشتری از هنر های خیابانی در قالب گرافیتی ببرید.

12. لس آنجلس

هنر خیابانی در لس آنجلس، ابتدا در میان باند های لاتین مرسوم بود و بیشتر شامل خطاطی و خوش نویسی روی دیوار می شد. اما به مرور زمان این هنر شکل کامل تری به خود گرفت، طوری که در امروزه در بیشتر منطقه ها لس آنجلس نقاشی های با شکوه و بزرگی شبیه به برچسب روی دیوار ساختمان های چسبیده و جلوه زیبایی به آن ها بخشیده است.

13. سائو پائولو

برای اینکه بهتر بتوانید شکوه و زیبایی هنر خیابانی در قالب نقاشی را در سائو پائولو درک کنید، پیشنهاد می کنیم به محله Vila Madalena سری بزنید، جایی که پر از رستوران و کافه و نقاشی های روی دیوار است. در این میان، خیابان بتمن مکانی محبوب برای عاشقان هنر است زیرا وجود نقاشی های زیبا و رنگارنگ بیداد می کند. یکی دیگر از نقاط محبوب در سائو پائولو، محله Cambuci است، جایی که دو هنرمند برزیلی معروف در عرصه هنر های خیابانی، یعنی گوستاوو و اوتاویو پاندولفو در آن متولد شده اند.

14. مکزیکوسیتی

زمانی که مشغول پیاده روی در مکزیکوسیتی هستید، آثار برجسته با مفاهیم سیاسی و تصاویر سنتی متعددی به چشم می خورد. برخی از محله ها که در حوزه هنر خیابانی و گرافیتی سر آمد هستند، محله های Juarez، Roma و Condesa است. همراه شدن با تور های پیاده روی را از قلم نیاندازید.

15. لندن

معروف ترین گالری های هنری فضای باز در لندن در محله های Shoreditch، Brick Lane و Hackney به چشم می خورد، جایی که بیشتر دیوار های موجود با اسپری های رنگی پوشانده شده اند. در میان این گرافیتی ها که تقریبا بیشتر شهر را پوشانده اند، آثار معروفی از هنرمندان مشهور نیز به چشم می خورد.

منبع: کجارو / afar.com
انتشار: 28 فروردین 1401 بروزرسانی: 28 فروردین 1401 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 2001

به "برترین هنرهای خیابانی در معروف ترین شهرهای جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین هنرهای خیابانی در معروف ترین شهرهای جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید