بنای امامزاده سلیمان اشتهارد دوباره ساخته می گردد

به گزارش مرجع مقالات، ایسنا/ براساس آخرین گزارش و خبرهای منتشر شده، بنای امامزاده سلیمان اشتهارد دوباره ساخته می گردد.

بنای امامزاده سلیمان اشتهارد دوباره ساخته می گردد

شهباز محمودی با اشاره به اینکه بازسازی بنای امامزاده سلیمان سال گذشته شروع شده بود، اظهار کرد: طبق بند 13 ماده 98 قانون برنامه ششم توسعه، هزینه لازم برای بازسازی بناهای ثبتی و تاریخی که در اختیار نهادهای دولتی یا بخش خصوصی قرار دارند، به عهده بهره برداران است و میراث فرهنگی صرفا جنبه نظارتی بر کمیت و کیفیت فرآیند بازسازی را به عهده دارد.

وی ادامه داد: سال گذشته اداره اوقاف آمادگی خود را مبنی بر بازسازی امامزاده سلیمان و به کارگیری پیمانکار خاطرنشان کرد و میراث فرهنگی در نهایت سه پیمانکار دارای تخصص و تجربه را معرفی و اوقاف با یکی از آنها قرارداد منعقد کرد.

وی شرح داد: طبق قانون دستگاهی که با پیمانکار قراردادی منعقد می نماید به این معناست که توان فنی لازم برای انجام پروژه تعیین شده را دارد.

این مسئول اضافه نمود: متاسفانه اوقاف برای بازسازی امامزاده سلیمان ناظر مقیم و نیروی فنی برای بازسازی بنا نداشت. به همین علت میراث فرهنگی فردی را به عنوان ناظر عالی معرفی کرد.

وی با بیان اینکه این ناظر عالی هفته ای سه بار به بنا مراجعه و بر روند بازسازی بنا نظارت داشت، اضافه نمود: متاسفانه در مرحله استحکام پی، ناگهان حفره ای ایجاد و بخشی از گنبد امامزاده فرو ریخت.

معاون میراث فرهنگی البرز تاکید نمود: مطالعه و نحوه اجرای این پروژه در اصل به عهده متولی بنا و بهره بردار بوده و نقش میراث صرفا به نظارت محدود میشد.

وی بیان نمود: بعد از این فروریزی، طراحی و اجرای بازسازی بنا به میراث فرهنگی سپرده شد و هماهنگی لازم با پیمانکار جهت بازسازی اثر صورت گرفت.

معاون میراث فرهنگی البرز با بیان اینکه در حال حاضر گنبد امامزاده جمع آوری شده، گفت: با توجه به شرایط خاص و ناپایدار بنا و احتمال ریزش و خطر جانی، با توجه به نظر شورای فنی و اخذ مجوز از وزارت میراث فرهنگی، 26 تیر پیمانکار نسبت به برچیدن بنای گنبد خانه با رعایت تمام نکات ایمنی و جلوگیری از آسیب به بخش شبستان اقدام کرد.

محمودی اضافه نمود: بنا شد اداره کل اوقاف استان البرز نسبت به تأمین اعتبار برای احداث دوباره این بنا براساس طرح و نقشه مصوب و ثبت شده اقدام و اداره کل میراث فرهنگی آن را اجرا کند.

منبع: همگردی
انتشار: 31 تیر 1402 بروزرسانی: 31 تیر 1402 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 2258

به "بنای امامزاده سلیمان اشتهارد دوباره ساخته می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنای امامزاده سلیمان اشتهارد دوباره ساخته می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید