جاذبه های گردشگری شیراز ؛ باغ جنت

به گزارش مرجع مقالات، سال ساخت باغ جنت شیراز :1223

دوره تاریخی باغ جنت شیراز:قاجاریان

جاذبه های گردشگری شیراز ؛ باغ جنت

جهت دریافت خدمات معماری ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

دسته بندی جاذبه:جاذبه فرهنگی

نوع جاذبه:باغ

باغ جنت از تماشای های شهر باصفای شیراز

باغ جنت یکی از جاذبه های شیراز

یکی از برترین جاذبه های گردشگری شیراز که گردشگران بسیاری در سفر به این شهر منحصر بفرد از آن تماشا می کنند، باغ جنت شیراز است. در همه جای این باغ، درختان کاج و سرو به چشم می خورند و به همین علت در نگاه اول تشابه زیادی به باغ ارم دارد اما در واقع تفاوت فاحشی با آن دارد.

باغ جنت شیراز از جاهای تماشای و توریستی فارس

شهر زیبای شیراز و باغ جنت

شهر زیبای شیراز دارای باغ های قدیمی و نسبتا تازه بسیاری است که یکی از آنها، باغ جنت است. باغ جنت شیراز، قدمتی طولانی دارد و یکی از سنتی ترین باغ های این شهر محسوب می شود که تا حالا مورد بازسازی قرار گرفته است و در واقع چیزی که ما امروزه می بینیم، با تغییرهایی نسبت به گذشته ساخته شده است.

این باغ در جنوب شهر شیراز قرار گرفته است و 54 هکتار وسعت دارد که حدود 27 هکتار آن برای مردم قابل استفاده و بازدید است. سابقه باغ جنت به دوران قاجار می رسد، در آن دوران، عمارتی از بناهای مشیر الملک در گذشته وجود داشت که متاسفانه امروزه از بین رفته است.

باغ جنت از مکان های گردشگری شهر شیراز

در باغ جنت شیراز چه می توانیم ببینیم؟

فضای بسیار وسیع و سبزی از درختان سرو و کاج وجود دارد، سروهای بلند و زیبایی که در فواصلی تعیین قرار گرفته اند. محوطه این باغ تماما چمنکاری شده است و آبنماهای متعددی هم در فضای این باغ قرار داده شده است که همه این ها در کنار هم باعث بوجود آوردن فضایی دلنشین شده اند.

این باغ، یکی از تماشای ترین جاذبه های شیراز است که مورد توجه مسافران است، باغی پر از چشم انداز های روح نواز که بازدید از آن می تواند خاطره ای فراموش نشدنی برایتان بسازد.

نمایی زیبا از باغ جنت یکی از باغ های زیبا و تماشای شیراز

باغ جنت در ابتدای ورودی غربی شیراز و در بلوار امیر کبیر قرارگرفته است. از ویژگی های شاخص این باغ زیبا، آبنماهای سراسری، سروهای بلند و زیبا، چمنکاری و گلکاری در سراسر باغ و بعلاوه ایجاد کمپ نوروزی در قسمتی از باغ می باشد.

باغ جنت از جمله باغ های دورهٔ قاجار است که در صحرای کشن واقع در سمت جنوب شهر شیراز، اول جاده بوشهر قرار گرفته است. در این باغ سابقا عمارتی مرغوب از بناهای مشیر الملک وجود داشت که از بین رفته است.

باغ جنت شیراز یکی از مکان های توریستی در استان فارس

تاریخچه باغ جنت شیراز

مؤلف فارسنامه ناصری دربارهٔ باغ جنت می نویسد :باغ جنت از بناهای حاج میرزا ابوالحسن خان مشیر الملک است. در سال هزار و دویست و شصت و اند در صحرای کشن فرسخی مغربی شهر شیراز از حصاری از چینه کشد و انواع درخت ها را در آن کاشت و عمارتی لایق در کنار آن ساخت.

قدمت باغ جنت شیراز و تاریخچه اش

باغ جنت یکی از جاذبه های زیبای شیراز

معمولا مسافران عزیز و خصوصا مسافرین نوروزی می توانند ایام خوبی را در این باغ سپری کنند. در ایام نوروز کمپ هایی برای رفاه حال این دسته از مسافران که علاقمند به بازدید از جاذبه های گردشگری، توریستی شیراز و استان فارس هستند، در این باغ زیبا برقرار می شود. باغی پر از منظره ها روح نواز و تماشای که خاطرات شما را رنگی نو می بخشد.

علاقمندان به ورزش مفرح دوچرخه سواری هم می توانند از فضای این باغ که در خود پیست مخصوصی را هم جای داده، استفاده شایانی بکنند. اگر به شیراز سفر کردید توصیه می کنیم که بازدید این باغ بسیار زیبا را از دست ندهید.

پارک تماشای و باغ زیبای جنت در شیراز

امکانات باغ جنت شیراز

از ویژگی های شاخص این باغ زیبا، آبنماهای سراسری، سروهای بلند و زیبا، چمنکاری و گلکاری در سراسر باغ و بعلاوه ایجاد کمپ نوروزی در قسمتی از باغ می باشد. علاقمندان به ورزش مفرح دوچرخه سواری هم می توانند از فضای این باغ که در خود پیست مخصوصی را هم جای داده، استفاده شایانی بکنند. بعلاوه به گفته شهردار منطقه چهار شیراز این پارک برای معلولان بهسازی شده است.

پارک جنت از زیباترین باغ های شیراز فارس

طرح بهسازی باغ جنت شیراز

طرح بهسازی باغ جنت در فضائی به وسعت 27 هکتار اجرا شده و هزینه آن بالغ بر 12 میلیارد ریال بوده است .مساحت کل باغ جنت 54 هکتار می باشد که 27 هکتار آن متعلق به شهرداری است وهم اکنون 11 هکتار آن زیبا سازی شده است . بعلاوه طرح ایجاد استخر باغ هم در حال اجرا است.

باغ 54 هکتاری جنت شیراز یکی از تماشای ترین باغ های تاریخی شهر شیراز است که قدمت آن به دوران قاجاریه می رسد. باغی پر از فضای سبز دل انگیز که شباهت زیادی به باغ ارم دارد.

شباهت زیاد باغ جنت شیراز به باغ ارم شیراز

این باغ پر است از راهروهایی که در دوسوی آن، درختان سرو و کاج، جلوه گری می کنند و چشم انداز های آرامش بخشی به وجود آورده اند. آب نماهای این باغ، لطافت هوا را دو چندان نموده اند؛ به گونه ای که با قدم زدن در هر کدام از مسیرهای باغ لذت خواهید برد و تماشا گل های رنگارنگ در چمن های سرسبز باغ، روحتان را جلا خواهد داد.

باغ جنت شیراز پر از درختان کاج و سرو

باغ جنت شیراز در صحرای کشن (جنوب شیراز و ابتدای جاده بوشهر) قرار گرفته و در گذشته عمارتی هم در آن وجود داشته و این عمارت اکنون از بین رفته است. 27 هکتار از 54 هکتار باغ جنت، متعلق به شهرداری شیراز است و در ایام نوروز، کمپ هایی برای اقامت مسافرین در آن برپا می شود.

باغ جنت واقع در جنوب شهر زیبای شیراز

این باغ که مانند دیگر باغ های ایرانی، تمثیلی از بهشت بر روی زمین بوده، با سرسبزی و طراوت خاص خود پذیرای مسافران شهر تاریخی شیراز است و می توانید قدم زنان از آنجا تا آرامگاه سعدی، شاعر مشهور ایرانی بروید و ساعاتی از زندگیِ صنعتی و شلوغ شهری فاصله بگیرید و وقت را به خرمی و آرامی بگذرانید.

پارک جنت یا باغ جنت یکی از تفرجگاه های مهم شیراز است که به سبب داشتن راهرو های متعدد و احاطه شده با درختان کاج وسرو تصویری از باغ ارم را در فکر شما تداعی می نماید.

منبع: گردشبان
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1730

به "جاذبه های گردشگری شیراز ؛ باغ جنت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های گردشگری شیراز ؛ باغ جنت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید