خبرنگاران 10 پاسخ به پرسش چرا باید رای دهیم؟

به گزارش مرجع مقالات، تهران-خبرنگاران- اینکه چه عوامل و شرایطی سبب شده است تا در آستانه سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، پرسش شماری در جامعه درباره چرایی حضور در پای صندوق رای باشد، موضوع مهمی است. اما به نظر می رسد مهم تر از آن آنالیز دلایلی است که این حضور را الزامی می نماید.

خبرنگاران 10 پاسخ به پرسش چرا باید رای دهیم؟

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرنگاران، شرکت در انتخابات و حضور در پای صندوق های رای از مهم ترین چالش های مسوولان، نهادها و جریان های سیاسی به فاصله دو ماه تا انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم و شورای شهر ششم است. چالشی که باید به یک پرسش اساسی جامعه ایران در برهه کنونی پاسخ دهد و آن پرسش این است که اساسا چرا باید رای دهند و پای صندوق های رای حضور یابند؟ اینکه چرا افکار عمومی به چنین پرسشی رسیده اند، عوامل بسیاری دخیل بوده و نقش داشته اند؛ تحریم هایی که در سال کرونا به دولت اجازه بهبود شرایط معیشتی مردم را نداد، فشارهای داخلی و خارجی به قوه مجریه در جهت اجرای برنامه هایش و در نهایت کاستی های موجود در هر سیستم تصمیم گیرنده و مجری. به این عوامل می توان سیاه نمایی بی وقفه رسانه های خارج از ایران، علیه جمهوری اسلامی تا نقدها همواره تند تریبون های داخلی علیه دولت را هم اضافه نمود.

با این همه اما موضوع مشارکت در انتخابات به دلیل اهمیت آن، موضوعی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت. گرچه هیچ ناظر بیرونی منصفی نمی تواند کاهش امید به آینده و اعتماد به مسوولان را میان مردم انکار کند اما در عین حال می توان در پاسخ به پرسش چرا باید رای داد؟ دلایل مهمی ارائه کرد. دلایلی که طیف آن از اهمیت حق انتخاب تا اولویت اقتدار ایران به عنوان جغرافیای سیاسی مستقل در دنیا، گسترده است.

1- ارزش هایی که با حضور در پای صندوق حفظ می شوند

مبارزه برای احقاق حق رای و انتخاب نسبی آینده یک سرزمین از سوی مردمان آن سرزمین، دستکم طی دو قرن گذشته در دنیا، چالشی سخت و گاهی خونین بوده است. این حق و اهمیت آن در تاریخ زیست سیاسی انسان آن اندازه است که بتوان نخستین پاسخ به پرسش چرا باید رای دهیم را استفاده از یک حق مهم و شاید مقدس اظهار داشت. حقی که همچنان از سوی بعضی حاکمان سرزمین های مختلف (حتی در همسایگی ایران) از مردم دریغ می گردد و برای رسیدن به آن مبارزات بی شماری در جریان است. جمهوری اسلامی از همان بدو تاسیس با انتخاب شیوه جمهوری برای نظام سیاسی، حق انتخاب مسئولان در رده های مختلف اجرایی و تصمیم گیر را به مردم سپرد.

حتی اگر این روزها پروپاگاندای رسانه ای، این حق را کمرنگ نشان دهد و احقاق آن را بی تاثیر در آینده شهروندان ایرانی، باز هم تجربه چهل سال گذشته نشان داده است، تنها شیوه مسالمت به منظور تثبیت بنیان های مردم سالاری در کشور بهره گیری از حق رای بوده است. هرگونه تحول خواهی در بستر استفاده از این حق، هرچند کوچک و کم اثر اما روی داده است. حق انتخاب و اختیار در این انتخاب شاید در سیستم سیاسی ایران، ایده آل مطلق نباشد اما در قیاس با بسیاری از همسایگان و کشورهای منطقه می تواند زمینه ساز پیشرفت باشد.

در مجموع نخستین پاسخ به پرسش چرا باید رای داد؟ : تا از مهم ترین وجه ممیز انسان یعنی اختیار در انتخاب تا هر اندازه که مقدور و ممکن است، بهره برد و از این طریق، از مفهوم ارزش هایی چون دموکراسی خواهی و مردم سالاری محافظت کرد. ارزش هایی که در جامعه ایران بسیار نوپا هستند و نیازمند فداکاری برای رشد.

2- مالی که متاثر از رای است

با عبور از ریشه های نسبتا انتزاعی ضرورت مشارکت در انتخابات، می توان پاسخ به پرسش چرا باید رای دهیم را در بطن و متن زندگی مردم جستجو کرد؛ در شرایط مالی و سختی های معیشتی آن ها. تاثیر تصمیم های سیاسی و نگرش تصمیم گیران سیاسی بر تمام جنبه های زندگی افراد به ویژه اقتصاد غیرقابل انکار است. اگر نامزدی انتخابات ریاست جمهوری، وعده هایی خارج از توان و حتی منطق اقتصاد اعلام کند؛ تنها با حضور در پای صندوق رای می توان به این وعده های خارج از قاعده نه گفت.

اگر نامزد ریاست جمهوری آینده از افزایش 20 برابری یارانه ها سخن بگوید یا از کاهش 100 درصدی تعرفه های واردات و صادرات حرف بزند، اگر وعده آزادسازی قیمت ها یا حذف یارانه ها را دهد، اگر در جهت کنترل تورم به سمت استقراض خارجی رود، اگر تعریف علمی از بیکاری و شغل را تغییر دهد، اگر در پی شعارهایی پوپولیستی علم اقتصاد را زیر سوال برد، تمام اگرهای اشاره شده در صورت پیروزی نامزدی که مدعی آن هاست به صورت مستقیم و محسوس بر زندگی مردم عادی تاثیرات عمیق خواهد گذاشت و این تاثیرات هم حاضران در انتخابات و هم ناظران آن را درگیر خواهد نمود.

می توان از تاثیر عدم حضور در پای صندوق های رای و انتخاب حداقلی فردی ناآشنا به اصول کشورداری مثال هایی در داخل و خارج از ایران آورد و بر همین اساس می توان انضمامی ترین پاسخ به پرسش چرا باید رای دهیم را اینگونه نوشت که در صورت عدم حضور در پای صندوق های رای، سیاست روی کار آمده می تواند اقتصاد و معیشت را بسیار بیشتر از آن چیزی که امروز تجربه می کنیم؛ تغییر داده و حتی نابود کند، به همان میزان هم حضور در پای صندوق رای و گزینش کاندیدایی که حداقلی از اصول علمی و منطقی را در سیاست های خود اجرایی می نماید؛ می تواند نویدبخش بهبود در شرایط باشد.

3-رای و اقتدار بین المللی ایران

بنیان های روابط بین الملل در دنیا کنونی بیش از گذشته به اقتدار سرزمینی هر کشور مبتنی است، اقتدار هر جغرافیای سیاسی هم بر مجموعه ای از متغیرها راسخ است که مهم ترین آن، حمایت مردم از سیستم سیاسی تحلیل می گردد، این حمایت هم در قالب حضور افراد جامعه در برهه هایی چون انتخابات است که ضمن انتخاب رییس جمهوری برای اداره کشور، تاییدی بر مشروعیت سیاسی نظام هم قلمداد می گردد. این سلسله مفاهیم یعنی حضور مردم در پای صندوق های رای و اقتدار در روابط بین المللی با یکدیگر رابطه ای مستقیم دارند که افزایش هر کدام موجب افزایش آن دیگری خواهد شد.

از همین روست هر گروه و جریانی که به نوعی علاقمند به قدرت و مشروعیت ایران در عرصه بین المللی است؛ برای این منظور راه حلی عملی تر از رای نخواهد یافت. آن موقع که مشروعیت سیاسی ایران، فارغ از جریان ها و مسئولان مطرح باشد، حضور در پای صندوق های رای می تواند توجیه منطقی داشته باشد. بر همین اساس بُعد دیگری که می توان در پاسخ به پرسش چرا باید رای داد، اشاره به حس وطن دوستی خواهد بود به ویژه آنکه بسیاری در دنیا امروز از آمریکا تا کشورهای منطقه، از اقتدار توام با صلح طلبی جمهوری اسلامی، چندان راضی به نظر نمی رسند و با هر بهانه ای درصدد خدشه دار کردن آن هستند. تبلیغات گسترده به منظور القای این موضوع که ایرانیان نسبت به سیستم سیاسی خود ناامید و بدبین هستند، مهم ترین هدف رسانه های خارج از ایران به ویژه فارسی زبانان است.

5- رای و فرهنگی که در سایه سیاست است

عرصه فرهنگ هم مانند دیگر حوزه های زندگی اجتماعی انسان، متاثر از سیاست و تصمیم گیران آن حوزه است. هنر، موسیقی، تئاتر و سینما در دنیای جدید بخش غیرقابل تفکیک زندگی انسان هاست و تصمیم گیری در این زمینه بستگی کامل به دیدگاه تصمیم گیر دارد. در پاسخ به پرسش اصلی گزارش می توان گفت که حیات فرهنگی مردم، هنجارها و ارزش های جامعه می تواند در اثر تصمیم گیری درست یا غلط یک تصمیم گیرنده به سوی کمال یا زوال حرکت کند. اینکه بعضی درصدد القای این موضوع هستند که انتخاب گزینه ای درست موجب تغییری در زندگی ایرانیان نخواهد شد؛ از پاسخ به این ابهام که چگونه اقدام و تصمیم یک سلبیریتی یا هنرپیشه درجه چندم سینما در عرصه فرهنگ و هنر و حتی میان مردم عادی موج آفرین و تاثیرگذار است اما تصمیم و اقدام رییس جمهوری در این حوزه ها تاثیری نخواهد داشت!؟ برای آنالیز تاثیر تصمیمات هر سیاستمداری در عرصه فرهنگ و هنر می توان شرایط دوران مختلف را قیاس و به نشانه های روشنی از این تاثیر دست یافت. سایه سیاست بر سر فرهنگ سنگینی خواهد نمود اگر مردم عرصه انتخاب و حق رای خود را فروگذارند تصمیمات غیرمنطقی، سرمایه های این حوزه را به زوال خواهند کشاند و می توان حراست از سرمایه های فکری، هویت و فرهنگ ایران را از مهم ترین پاسخ ها به پرسش چرا باید رای دهیم دانست.

6- مشروعیت دولت حداکثری

دولت و رییس جمهوری که با رای اکثریت مردم و در نتیجه یک انتخابات پرشور به ریاست جمهوری انتخاب گردد در عرصه داخلی هم با مشروعیت حداکثری می تواند تصمیمات خود را اجرایی کند. عدم حضور اکثریت در پای صندوق های رای، رییس جمهور اقلیت را به پیروزی می رساند و چنین رییس جمهوری برای همه مردم کشور تصمیم خواهد گرفت. هر اندازه پشتوانه مردمی رییس قوه ای بیشتر باشد به همان اندازه در اجرای برنامه ها و دفاع از اقدامات خود اقتدار بیشتری خواهد داشت، اقتداری که می تواند در سامان بخشی امور کشور به یاری دولت آید.

7- صدایی که با رای به گوش می رسد

معتبرترین، سهل ترین و کم هزینه ترین راه اعلام صدا و دیدگاه ملتی به نظام سیاسی خود؛ صندوق رای بوده و این گزاره دستکم طی یک قرن گذشته در بسیاری از کشورهای دنیا اثبات شده است. حال اگر به هر دلیلی تصمیم گرفته گردد که راه رفته و آزموده شده دوباره آزمایش گردد؛ خطای آن دامنگیر نسل های پس از امروز هم خواهد شد. هرگونه تغییر در تصمیم گیران و تصمیمات نظام سیاسی اگر از رهگذر رای و صندوق صورت نگیرد؛ فجایعی به بار می آورد که نمونه های آن در خاورمیانه کم نیستند. انتقاد و اعتراض به شرایط موجود اگر با کناره گیری از انتخابات میسر بود، سال ها در جهت احقاق حق رای و استفاده از آن تلاشی صورت نمی گرفت. با این وجود و از دیدگاه دیگری می توان در پاسخ به این پرسش که چرا باید رای داد؛ گفت تا به وسیله رای صدای جامعه به گوش حکومت برسد که این ارسال بهترین و کم هزینه ترین جهت ممکن است.

8-دستاوردهایی که با رای حفظ خواهند شد

برای هریک از دستاوردهای ایران از انقلاب مشروطه تا به امروز هزاران خون ریخته شده و فداکاری های بسیاری اجرا شده است؛ حراست از این دستاوردها که یکی از آن ها حق رای است، در گرو بهره گیری از این حق در هر انتخابات است. استقلال و امنیت، مردم سالاری، تفکیک قوا، روزنامه ها و مطبوعات و حتی نقدها و هجمه های تندی که این روزها علیه دولت به ویژه، انجام می گیرد از دستاوردهای غیرقابل انکار کشور است که با انتخاب مردم حتی اگر ایده آل نباشند به دست آمده و نیازمند حراست هستند.

9-رای ندادن کنش سیاسی نیست

برخلاف تبلیغات ناکامان سیاسی گذشته و حال سیاست ایران، آنچه در دنیا امروز به عنوان کنش سیاسی موثر مورد پذیرش است؛ بهره گیری از حق انتخاب است نه پرهیز از آن. کناره نشستن و نظاره کردن به امید تنبیه مسوول ناکارآمد و نظام سیاسی، گزاره امتحان شده ای است که از آزمون های مختلف در نقاط متنوع دنیا سربلند بیرون نیامده است اما حضور هدفمند و انتخابی درست در بسیاری از مواقع راه اصلی در بیراهه های پیشنهادی این روزها خواهد بود.

10- راه دومی وجود ندارد

بسیاری از گروه ها و افرادی که مردم را تشویق به عدم حضور در پای صندوق های رای می نمایند، راه دیگری برای رهایی از شرایط سخت ارائه نمی دهند؛ اینکه در جهت اصلاح، شرایط آلترناتیو رای چیست؟ پاسخی از سوی آن ها ندارد. از منظر آن ها صرف رای ندادن برای اصلاح شرایط کافی است اما تجربه واقعیت دیگری را نشان می دهد و آن کاهش اهمیت رای مردم در صورت عدم مشارکت است.

منبع: ایرنا
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1590

به "خبرنگاران 10 پاسخ به پرسش چرا باید رای دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 10 پاسخ به پرسش چرا باید رای دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید