خرید کاغذ روغنی یا مومی

به گزارش مرجع مقالات، خرید کاغذ روغنی اغلب برای بسته بندی خصوصا بسته بندی شیرینی و کیک مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از کاغذ روغنی در کنار چاپ روبان یا جعبه آماده یا ساک دستی آماده اغلب هواداران زیادی را همراه خود می نماید .

خرید کاغذ روغنی یا مومی

این مسئله ممکن است برای همه پیش بیاید که در مراحل نهایی آشپزی یا شیرینی پزی متوجه شوند که کاغذ روغنی ندارند. البته این تنها علتی نیست که شما برای یادگرفتن جایگزین های کاغذ روغنی نیاز دارید. ممکن است قیمت کاغذ روغنی برای شما زیاد باشد حتی محل خرید این کاغذ در دسترس شما نباشد.

خرید کاغذ مومی اغلب در کنار استفاده از چه اقلامی کاربرد دارد ؟

اگر شما از کاغذ روغنی برای کاور کابینت ها یا برای جلوگیری از کثیف شدن ماکروویو استفاده می کنید، کاغذ مومی انتخاب بهتری برای شما خواهد بود. حتی شما می توانید از کاغذ مومی برای پوشاندن کف قالب کیک، مافین، کاپ کیک و… بهره ببرید. این کاغذ در مقابل حرارت غیرمستقیم مقاوم است اما برای پوشاندن سینی فر یا در شیرینی پزی مناسب نیست زیرا موم روی آن می سوزد و علاوه بر دود کردن به غذا طعم بدی می دهد.

سینی سیلیکونی فر

سینی های سیلیکیونی مخصوص فر بسیار انعطاف پذیر و کاملا در مقابل گرما مقاوم هستند. این سینی سیلیکونی نه تنها برای شیرینی پزی بلکه برای پخت سبزیجات، مرغ، گوشت و گریل کردن هم استفاده می گردد. قیمت این محصول از کاغذ روغنی یا مومی گران تر است اما تا چندین سال قابل استفاده است به همین علت انتخابی ارزان هستند.

تنها مسئله ای که به این نوع سینی ها وارد است غیر قابل تنظیم بودن آن ها است. شما می توانید کاغذ را با هراندازه و شکلی که می خواهید قیچی کنید اما این کار روی سینی سیلیکونی ممکن نیست.

فویل آلومینیومی

ورقه آلومینیومی یکی دیگر از جایگزین های کاغذ مومی است اما بازهم بستگی به نیاز و نوع استفاده شما دارد. فویل به معنی یک لایه نازک فلزی است و مناسب پوشاندن طرف و سینی برای پخت غذا است که تمیزکردن آن ها را راحت تر می نماید. بااین حال برخلاف کاغذ روغنی و مومی، فویل آلومینیومی هیچ ماده ای ندارد که باعث نچسب شدنش بگردد به همین علت ممکن است تکه هایی از مواد غذایی شما به آن بچسبد.

با اینکه این تفاوت بزرگ بین ورق آلومینیومی و کاغذ روغنی وجود دارد اما کاربردهای مشترک زیادی هم دارند. از این فویل برای بخارپز کردن مرغ و ماهی در فر، پوشاندن ظرف غذا برای گرم نگه داشتن، پیچیدن ساندویچ و بسته بندی گوشت و مرغ در فریزر استفاده می گردد.

روغن

اگر هیچ کدام از روش های بالا مناسب شما نیست همواره می توانید از روش قدیمی چرب کردن قالب و سینی بهره ببرید. حتی نیازی نیست که اسپری روغن های گران قیمت بازار را بخرید، کافی است یک ظرف اسپری خالی را با روغن نارگیل، زیتون، کنجد و… پر کنید تا اسپری روغن خودتان را داشته باشید. حتی می توانید از روش های قدیمی مالیدن کره به قالب کیک یا پخش کردن روغن با دستمال کاغذی بهره ببرید.

فوت کوزه گری در این روش پاشیدن مقداری آرد به طور مساوی روی روغن است. بعد از اینکه آرد را پخش کرد قالب را در سینک بتکانید تا مقدار اضافی آن بیرون بریزد و به همین راحتی از چسبیدن ماده کیک به ظرف جلوگیری خواهید کرد.

چرب کردن قالب کیک

همان طور که می دانید کاغذ روغنی کاربرد های زیادی در خانه دارد و هرچه قدر بیشتر از آن بهره ببرید به کاربرد های بیشتری پی خواهید برد! اما گاهی اوقات نمی توانید به هر علتی سریعا و در زمان مورجهانز کاغذ روغنی را تهیه کنید و این دقیقا همان وقتی است که به این جایگزین های کاغذ روغنی نیاز پیدا خواهید کرد.

چرا کاغذ مومی و روغنی اغلب مورد استفاده قرار می گیرد؟

ممکن است فکر کنید کاغذ موضوع جالبی نیست و فقط یک وسیله معمولی است که روی آن می نویسید اما کافی است به دور و برتان نگاه دقیق تری بیندازید تا متوجه شوید کاغذ بیشتر از آنچه فکرش را بکنید در زندگی شما تاثیر دارد و فقط محدود به دفتر، کتاب و روزنامه نمی گردد. در ادامه تعدادی از حقایق جالب درمورد کاغذ را بازگو می کنیم تا شما اطلاعاتی نظیر خاستگاه و تاریخچه کاغذ تا تعداد کاغذی که از یک درخت فراوری می گردد را یاد بگیرید.

 • برای آغاز باید بدانید که حدود 100 سال قبل از میلاد مسیح، چینی ها با استفاده از کنف اولین کاغذ را ساختند و بعد ها از لوازمی مثل تنه درختان، شاخه های بامبو و الیاف گیاهی دیگر برای درست کردن کاغذ استفاده کردند.
 • کلمه انگلیسی کاغذ (paper) که به صورت پِیپِر تلفظ می گردد در واقع از کلمه مصری پاپیروس نشأت میگیرد.
 • از یک درخت کاج میانه می توان تعداد هشت هزار و پانصد ورق کاغذ فراوری کرد.

حقایق جالب درمورد کاغذ

 • برخلاف تصور عموم پول اصلا از کاغذ ساخته نمی گردد بلکه 75 درصد پنبه و 25 درصد لینن فراوری می گردد.
 • برای تصور اینکه ما روزانه چقدر از کاغذ استفاده می کنیم باید بدانید که 75 درصد هر گورستان زایدات از کاغذ و جعبه های کارتنی تشکیل می گردد.
 • با اینکه جهان رو به پیشرفت و قبول کردن تکنولوژی های تازه است با این حال هر ساله مقدار مصرف کاغذ بیشتر می گردد.
 • اولین فراوری دستمال کاغذی به قرن نهم و سرزمین چین برمیگردد.
 • با بازیافت یک تن کاغذ 17 درخت از قطع شدن نجات پیدا می نمایند.

دانستنی های جالب درمورد کاغذ

 • در 200 سال گذشته 50 درصد جنگل های کره زمین یا به وسیله بشر از بین رفتند یا آتش گرفتند.
 • کاغذ اولین بار به وسیله تاجران عربی به اروپا وارد شد که آن ها راز ساختنش را چینی ها یادگرفته بودند.
 • کشور آمریکا سالانه بیش از 90 میلیون تن کاغذ و کارتن مصرف می نماید که آماری باورنکردنی در سراسر جهان است.
 • در آمریکا به تنهایی 2 میلیارد جلد کتاب، 350 میلیون جلد مجله، 24 میلیارد تیتراژ روزنامه فراوری می گردد.

کاغذ روزنامه و مجله

 • یوهانس گوتنبرگ، زرگر آلمانی و اولین مخترع ماشین چاپ در اروپا، اولین انجیل را روی نوعی کاغذ پوستی که پوست گوسفند به دست آمده بود چاپ کرد. گوتنبرگ از پوست 300 گوسفند استفاده کرد تا بتواند این کتاب را کامل کند.
 • این روزها کاغذ ممکن است یک وسیله معمولی و در دسترس به نظر برسد اما در دوران انقلاب آمریکا آنقدر کاغذ کمیاب شده بود که سربازان مجبور بودند با کندن ورقه های کتاب لایه داخلی گلوله های تفنگ را بسازند.

آشنایی با انواع کاغذ بر اساس وزن، جنس و کاربرد آنها

در صنعت کاغذ بیشتر از آنچه که فکرش را بکنید انواع جنس، تکسچر، سایز و وزن کاغذ وجود دارد. این تنوع زیاد به جای یک مزیت می تواند برای خریدار عادی گیج نماینده باشد. به همین علت در این مقاله سعی داریم کاربرد چند نوع اصلی کاغذ را شرح دهیم و شرح دهیم که از چه چیزهایی تشکیل شده اند.

آشنایی با وزن کاغذها

در صنعت کاغذ (و حتی فروشگاه آنلاین کاغذ) زیاد مشاهده خواهید کرد که با استفاده از وزن کاغذ به مقدار ضخامتش اشاره گردد که معمولا با گرم نمایش داده می گردد. حال این به چه معنی است؟ شما هنگام خرید از اطلاعات وزنی کاغذ می توانید بفهمید که کدام محصول ضخیم تر و کدام محصول نازک تر است. البته این مقایسه باید با در سایزهای یکسان انجام گردد زیرا مسلما وزن یک ورق معمولی a3 از یک ورقه a4 بیشتر است.

کاغذ استاندارد

این همان کاغذ معمولی است که در پرینتر استفاده می گردد که معمولا با سایز a4 شناخته می گردد. وزن هر ورق کاغذ پرینتر چیزی بین 4 الی 5 گرم است. این کاغذ را می توان در هر مدرسه، اداره، دستگاه چاپ خانگی و… پیدا کرد. این کاغذ برترین انتخاب برای سربرگ، نوشت افزار، لوازم تحریر و استفاده های اداری است.

مقوا یا کاغذ ضخیم

مقوا که نوعی کاغذ ضخیم است قطر بیشتری از کاغذ استاندارد دارد اما از کارتن آماده نازک تر است. شما به راحتی می توانید مقوا را با وزنش تشخیص دهید. این کاغذ بیشتر به منظور های تزیینی و کاردستی استفاده شده و در رنگ ها، تکسچر ها و جنس های متنوعی فراوری می گردد که مقوا گلاسه، بافت دار، ساده، متالیک و… چند نمونه پر هوادار هستند.

کاغذ کاهی

کاغذ کاهی براق نیست اما نازک و کمی نیمه شفاف است. این کاغذ در رنگ های متنوعی فراوری می گردد و استفاده اصلی آن در کارهای تبلیغاتی و بازاریابی است. تکسچر این کاغذ زیر دست مانند پوسته تخم مرغ است اما نمونه های صاف کاغذ کاهی هم فراوری می شوند که بیشتر برای چاپ روزنامه، مجله یا به عنوان کاغذ یادداشت و چرک نویس کاربرد دارند.

کاغذ کرافت

کاغذ کرافت معمولا تحت فرایند مکانیکی و شیمیایی فراوری می گردد که در طول آن خرده های چوب مستقیما به کاغذ تبدیل می شوند. در این مراحل تمام فیبر گیاهی و الیاف سلولزی درخت ها حفظ می شوند و به همین علت بسیار مقاوم، بادوام و کاملا قابل بازیافت هستند. این ویژگی های کاغذ کرافت و قیمت مناسب و ارزان ای که دارد باعث شده محصولی ایده آل برای بسته بندی و ترابری است.

منبع: مجله چاپخونه
انتشار: 13 خرداد 1401 بروزرسانی: 13 خرداد 1401 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 2040

به "خرید کاغذ روغنی یا مومی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرید کاغذ روغنی یا مومی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید