دلیل بی ثباتی افغانستان به روایت نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی

به گزارش مرجع مقالات، محمد جواد جمالی نوبندگانی گفت: دخالت کشور های بیگانه مانند آمریکا، عربستان، امارات و ناتو عامل بی ثباتی در افغانستان است.

دلیل بی ثباتی افغانستان به روایت نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، محمد جواد جمالی نوبندگانی در خصوص نگرانی های موجود پیرامون مذاکرات صلح افغانستان گفت: دلایل طولانی شدن مشکل افغانستان متعدد هستند و یکی از آن ها دخالت کشور های بیگانه به خصوص کشور های ناتو و آمریکا در این کشور است، از سوی دیگر افغانستان صحنه درگیری بلوک شرق و غرب شده است.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: گروه های وهابی جنگ طلب ابتدا در هرج و مرج افغانستان ایجاد شدند و سپس در کل خاورمیانه، آفریقا و جنوب شرق آسیا نفوذ کردند و با اسامی مانند داعش، طالبان، الشباب، القاعده و بوکوحرام به فعالیت تروریستی خود ادامه دادند.

وی افزود: دخالت های برخی همسایگان افغانستان نیز در طولانی شدن مشکل افغانستان موثر بوده است، سعودی ها و اماراتی ها نیز تاثیر فراوانی در ایجاد مسائل افغانستان داشته و دارند.

جمالی نوبندگانی با اشاره به اینکه مردم افغانستان نسبت به همه گروه های سیاسی اطمینان خود را از دست داده اند، ادامه داد: مشاهده کردیم که رئیس جمهور افغانستان با کمتر از یک میلیون رای انتخاب شد و در کل مشارکت پایینی را در انتخابات این کشور شاهد بودیم.

کننده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی گفت: جمهوری اسلامی ایران به دلیل همسایگی با افغانستان از 40 سال پیش، میزبان چهل میلیون پناهنده افغانستانی است و در زمینه بهداشت، درمان و آموزش اقدامات زیادی برای این پناهجویان انجام داده و اکنون نیز ایران حق دارد نگران شرایط و ثبات در افغانستان باشد.

وی با بیان اینکه متاسفانه صحنه افغانستان صحنه رقابت سایر کشور ها است، افزود: آمریکایی ها با طالبان به توافق رسیدند گرچه نسبت به آمریکا سوءظن داریم و تقریبا می توان گفت آمریکایی ها در افغانستان نیز همانند سوریه به طور کامل این کشور را ترک نخواهد کرد و ممکن است پایگاه های مهم خود را حفظ کنند.

جمالی نوبندگانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران نگران شرایط افغانستان است و با سایر کشور ها در خصوص شرایط افغانستان مذاکره می کند، گفت: ایران همیشه بیشترین کمک ها را به افغانستان داشته است و حق دارد بداند در افغانستان چه می گذرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 928

به "دلیل بی ثباتی افغانستان به روایت نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل بی ثباتی افغانستان به روایت نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید