شائبه ها در مورد ساخت و ساز در حریم قلعه فردانبه

به گزارش مرجع مقالات، خبرنگاران/چهارمحال و بختیاری حفاظت از بناهای تاریخی و فرهنگی از اهمیت بالایی برخوردار است و همیشه این موضوع از دغدغه های دوستداران آثار تاریخی و کارشناسان این حوزه بوده است، این بناها حافظه های تاریخی هر شهر و روستایی هستند و اگر نسبت به حفاظت و نگهداری از آن ها بی تفاوت باشیم، قطعا در سال های آینده چیزی از این بناها باقی نمی ماند.

شائبه ها در مورد ساخت و ساز در حریم قلعه فردانبه

به گزارش خبرنگاران، قلعه تاریخی ضرغام السلطنه فرادنبه واقع در شهرستان بروجن واقع شده است، این قلعه قدمتی بیش از 150 سال دارد و در سال 1387 ثبت ملی شد و فرایند بازسازی آن نیز از سال 1390 شروع شده است.

به گفته مردم محلی فردانبه بخشی از این قلعه در سالیان گذشته توسط یک فرد خریداری شده و هم اکنون این بخش از قلعه در تملک شخصی این فرد است، در حریم این قلعه یک مسجد نیز در حدود 70 سال قبل احداث شده بود و مالک این خانه حدود 50 متر از خانه خود را برای گسترش مسجد وقف می نماید.

اکنون تعدادی از دغدغه مندان حفاظت از میراث فرهنگی در شهر فرادنبه معتقدند این وقف و واگذاری قانونی نیست و نباید ساخت و سازی در حریم این قلعه تاریخی باتوجه به همجواری با این قلعه تاریخی انجام گردد، زیرا این ملک در گذشته بخشی از این قلعه بوده است، بنابراین این موضوع را از مسئولان سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان بروجن جویا شدیم.

ساخت و ساز تا ارتفاع 7.5 متر در حریم قلعه مجاز اعلام شده است

بهادر نوروزی مدیر اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان بروجن در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: قلعه تاریخی ضرغام السلطنه فرادنبه در حال حاضر دارای 96 مالک شخصی است و بین مالکان نیز اختلافاتی برای تملک و ... وجود دارد، این قطعه همچنین ثبت میراث فرهنگی شده است.

وی با اشاره به مسجد واقع در حریم قلعه تاریخی ضرغام السلطنه، گفت: این مسجد حدود 70 سال قبل ساخته شده است و با قلعه همجواری ندارد، بلکه ملک شخصی در بین قلعه و مسجد واقع شده، صاحب این ملک شخصی، بخشی از زمین خود را برای گسترش مسجد واگذار نموده است.

نوروزی ادامه داد: باتوجه به اینکه این مسجد در حریم قلعه تاریخی ضرغام السلطنه واقع شده است، استعلام های لازم برای ساخت و ساز در حریم این مسجد و بنای تاریخی انجام شد، باتوجه به حساسیت موجود پس از صدور مجوزات لازم مجددا چند کارشناس در حوزه میراث فرهنگی و ابنیه تاریخی از این بنا و محل ساخت و ساز بازدید به عمل آورند و مجوز برای ساخت و ساز صادر شد.

مدیر اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان بروجن یادآور شد: طبق قوانین و مقررات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ساخت و ساز تا ارتفاع 7.5 متر در حریم قلعه مجاز اعلام شده است.

وی با اشاره به اینکه در بناهایی که ثبت ملی شده اند دخل و تصرف ممنوع است، بیان نمود: این بخش واگذار شده برای ساخت و سایز از ملک شخصی واقع در جنب قلعه است و اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نمی تواند مانع این کار گردد و تنها بر رعایت حرایم باید نظارت کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 30 فروردین 1400 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1549

به "شائبه ها در مورد ساخت و ساز در حریم قلعه فردانبه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شائبه ها در مورد ساخت و ساز در حریم قلعه فردانبه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید