علاقه گردشگران خارجی به حرم امام رضا (ع)

به گزارش مرجع مقالات، حرم امام رضا (ع) برای بیشتر گردشگران خارجی سراسر جذابیت است، فرای تصور ایرانی ها. از معماری بناها گرفته تا چادر سر کردن و نماز جماعت خواندن.

علاقه گردشگران خارجی به حرم امام رضا (ع)

بهترین تجربه سفر را با bestcanadatours.com تجربه کنید و با مجری مستقیم بهترین برنامه سفر را برای خود انتخاب کنید.

خیلی مرسوم نیست گردشگران خارجی غیرمسلمان وقتی به ایران سفر می نمایند صرفا به قصد دیدن حرم امام رضا (ع) به مشهد بروند؛ اما شده خارجی هایی که به شیراز و ری رفته اند شاه چراغ و حرم عبدالعظیم را هم ببینند و یا در راستا بازدیدشان از توس، نیشابور و جاده ابریشم در بخش شمال شرقی ایران، ذهن کنجکاو و ماجراجویشان را به سمت حرم امام رضا (ع) هم ببرند.

خارجی های غیرمسلمان فقط می توانند بخش های خاصی از زیارتگاه ها را ببینند؛ مثل موزه، کتابخانه، صحن ها، حیاط و معماری های بیرونی و کمتر پیش می آید به حریم زیارتگاه وارد شوند؛ اما با این حال همه آنچه می بینند برای شان جذاب است.

در حرم امام رضا (ع) در مشهد بیشتر مواقع گردشگران خارجی غیرمسلمان امکان وارد شدن به مسجد تاریخی و پربازدیدنماینده گوهرشاد را ندارند؛ اما حرم جذابیت های دیگری دارد که ساعت ها وقت گردشگران را می گیرد، از تماشای معماری و نحوه زیارت کردن و نماز جماعت خواندن مردم گرفته تا چادرهای سفید گلداری که سر خودشان نموده اند.

سیدعلی نبوی، رییس انجمن صنفی راهنمایان تور در استان خراسان رضوی که در بیشتر مواقع گردشگران خارجی را هنگام دیدن حرم امام رضا (ع) همراهی می نماید و به تازگی هم با آن گروه گردشگران خارجی که با قطار از اروپا به مشهد رفته بودند این بازدید را انجام داده است، به خبرنگار گردشگری ایسنا می گوید: بیشتر گردشگران خارجی که به مشهد سفر می نمایند دوست دارند حرم امام رضا (ع) را ببینند. به گفته خودشان، همه آنچه در این حرم می بینند آنقدر جذاب است که آن ها را هیجان زده می نماید.

او اضافه می نماید: خیلی از گردشگران خارجی پس از دیدن حرم امام رضا (ع) گفته اند، جایی در ایران با این همه جاذبه ندیده اند. این جمله را بارها از گردشگران خارجی شنیده ام.

نبوی ادامه می دهد: البته گردشگران خارجی امکان دیدن تمام بخش های حرم را ندارند و فقط جاهای خاصی را می توانند ببینند. در بازدیدهای آن ها به استناد آنچه تا به حال ابراز نموده اند، چند نکته بسیار جذاب وجود دارد؛ عظمت و شکوه معماری، حضور مردم برای زیارت که کمتر چنین چیزی را دیده اند و صف های نماز جماعت.

این راهنمای تور می گوید: بیشتر خانم های خارجی پوششی را که برای ورود به حرم باید داشته باشند دوست دارند. از نظر آن ها چادر سر کردن نوعی جذابیت است و بیشتر مواقع از آن استقبال می نمایند و مسئله ای با این موضوع ندارند.

او همچنین به همکاری های بخش بین الملل حرم امام رضا (ع) اشاره می نماید و می گوید: این بخش همکاری مناسبی با گردشگران خارجی دارد و امکانات قابل توجهی را ارائه می دهد، مثلا در این بخش حرم، راهنمایانی مسلط به زبان های انگلیسی، اسپانیولی، فرانسوی، ایتالیایی، ژاپنی و... حضور دارند که در بازدیدها گردشگران خارجی را همراهی می نمایند که این موضوع در نظر بسیاری از گردشگران خارجی مخصوصا آن هایی که با زبان های رایج جهان صحبت نمی نمایند، بسیار قابل توجه است.

منبع: لست سکند
انتشار: 17 بهمن 1398 بروزرسانی: 28 دی 1400 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 614

به "علاقه گردشگران خارجی به حرم امام رضا (ع)" امتیاز دهید

3 کاربر به "علاقه گردشگران خارجی به حرم امام رضا (ع)" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علاقه گردشگران خارجی به حرم امام رضا (ع)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید