لباس مناسب کوله گردی

به گزارش مرجع مقالات، انتخاب لباس مناسب کوله گردی

کوله گردی ماجراجویی کم هزینه ایست که این روزها هواداران بی شماری پیداکرده. یکی از اصول مهم در کوله گردی انتخاب وسایل و لوازم لازم است. لباس در میان لوازم کوله گردی اهیمت ویژه ای دارد. مهم ترین اصلی که در پوشش باید در نظر بگیریم لایه لایه بودن آن است تا به هنگام گرما یا سرما بتوانیم لایه های لباسمان را کم یا زیاد کنیم. از دیگر مواردی که هنگام انتخاب لباس باید موردتوجه قرار دهید، کارکرد و وزن لباستان است. لباس هایی با کارکردهای مختلف در بازار موجودند که بسته به نیازتان باید از بین آن انتخاب کنید. کارکردهایی مثل ضد آب بودن، دارای منافذ برای عبور هوا، محافظت در برابر نور خورشید، ضد بو، حفاظت در برابر حشرات.

لباس مناسب کوله گردی

لباس مناسب کوله گردی چه جنسی دارد؟

انتخاب لباس مناسب کوله گردی به عواملی مثل مقصد، فصل و مدت زمان سفر بستگی دارد. البته برای سفرهای کوتاه و مقاصد نزدیک نیز باید در انتخاب لباس مناسب دقت کنید. برای انتخاب لباس مناسب کوله گردی یکی از مواردی که باید مورد توجه قرار دهید جنس لباس است.

لباس پشمی

لباس های پشمی از قبیل جوراب، کلاه و تی شرت پشمی مزایا و معایب خودشان را دارند. این لباس ها، روزنه هایی برای عبور هوا دارند، به همین خاطر بوی نامطبوع نمی گیرند، سریع خشک می شوند و رطوبت را جذب می نمایند؛ اما از معایب این نوع لباس ها می توان به قیمت نسبتا بالا و ایجاد حساسیت اشاره نمود.

پلی استر و الیاف مصنوعی

این نوع لباس های به اصطلاح پلاستیکی برای سفر هواداران زیادی دارند. لباس های پلاستیکی سبک و بادوام هستند، سریع خشک می شوند و از بدن در برابر باد محافظت می نمایند. از معایب این لباس ها می توان به استفاده از مواد شیمیایی، عدم وجود روزنه برای عبور هوا و ایجاد بوی نامطبوع اشاره نمود. در سفرهای کوله گردی می توان از شلوار و تی شرت های پلی استر استفاده کرد.

ابریشم

ابریشم پارچه ای گران قیمت است که به دلیل آسیب سریع بیشتر در لایه های زیرین توصیه می گردد. ابرشیم سبک و لطیف است. معایب

آن را می توان فراوری بوی نامطبوع و نامناسب بودن آن در هوای گرم دانست.

کتان یا پنبه

به طور قطع می توان گفت که در سفرهای کوله گردی از کتان استفاده نکنید. خود کوله گردان در خصوص پارچه کتان می گویند: کتان می کُشد. این پارچه عایق نیست رطوبت بدن را جذب نمی نماید و دیر خشک می گردد.

لایه های مختلف لباس کوله گردی

نکته دیگری که در هنگام پوشیدن لباس باید در نظر بگیرید لایه لایه پوشیدن آن است. لایه های مختلفی را برای لباس پوشیدن باید در نظر بگیرید: لایه زیرین، لایه میانی و لایه رویی.

لایه زیرین لباس

بعضی شاید به لایه های زیرین لباس چندان اهمیت ندهند اما ضروری است بدانید که این لایه یکی از مهم ترین لایه های پوشش به شمار می رود. لباس زیر علاوه بر اینکه گرمای مناسبی به شما می دهد فضای زیادی از چمدان تان را اشغال نمی نماید. این لایه، در زمستان، شما را گرم و در تابستان با جذب رطوبت، بدن تان را خشک نگه می دارد. بهترین جنس لباس زیر پشم و بعد از آن لباس های نایلونی است.

نکاتی برای انتخاب لایه های زیرین لباس

از آنجا لباس زیر تماس مستقیمی با پوست دارد باید در انتخاب این لایه از لباس دقت کنید. در غیر این صورت ممکن است به بیماری های پوستی و قارچی مبتلا شوید.

  • لباس زیر باید رطوبت بدن را به خوبی جذب کند و منافذی برای عبور هوا تنفس پوست داشته باشد.
  • بهتر است لایه های زیرین لباس قفل و سگک نداشته باشند.
  • لایه زیرین لباس را مرتب تعویض کنید و چند دست لباس زیر حتما به همراه داشته باشید.

انواع لایه زیرین لباس

لباس های زیرین شامل انواع تاپ و لباس های آستین دار دو تکه است. تاپ ها بسیار کاربردی و سبک هستند. زمستان نیز لباس های دوتکه در حفظ گرمای بدن کارآمدند به بدن می چسبند و انعطاف پذیر هستند.

به طور خلاصه باید گفت آنچه به عنوان لباس باید در کوله پشتی تان بگذارید، دو تا سه دست لباس زیر، دو تی شرت آستین کوتاه، تی شرت آستین بلند و شلوار و شلوارک است.

تی شرت

تی شرت بهترین بالاپوش در سفر است. فضای کمی اشغال می نماید و بدن را در برابر اشعه مضر و نیش حشرات مصون می دارد. تی شرتی که به همراه می برید بهتر است از جنس پشم، الیاف مصنوعی و پلی استر باشد. یک تی شرت برای گشت و پیاده روی و یک تی شرت برای خواب کنار بگذارید.

شلوارهای تبدیل شونده

در سفرهای کوله گردی بهتر است از شلوارهای تبدیل شونده بهره ببرید. اگر احساس گرما کردید امکان تبدیل این شلوارها به شلوراک وجود دارد. بعضی از این شلوارها امکان تا زدن و بعضی زیپ هایی برای جدا شدن دارند.

شلوارهای یوگا نیز می توانند گزینه مناسبی باشند. این شلوارهای سبک و راحت هستند به بدنتان می چسبند و قابلیت انعطاف پذیری خاصی دارند. البته شلوارهای یوگا نمی توانند شما را در برابر آسیب محافظت نمایند.

لایه میانی لباس

لایه میانی لباس ها روی لباس زیرین پوشیده می گردد و گرم تر هستند. این لایه لباس طیف گسترده ای را به خود اختصاص می دهند.

بالاپوش یشمی یقه دار

این بالاپوش پشمی و سبک است شما را در طول روز و شب گرم نگه می دارد. حتی می توانند به عنوان بالشت مورد استفاده قرار گیرند. بالاپوش هایی که زیپ کوتاهی دارند معمولا سبک تر هستند.

جلیقه

جلیقه یا ژاکت ضخیم نیز از دیگر لوازم ضروری سفر است. باید احتمال ریزش باران و برف را بدهید و یک ژاکت عایق و سبک از جنس الیاف مصنوعی به همراه ببرید. این ژاکت ها به راحتی جمع شده و در کوله تان جا می شوند. بالاپوش دیگری هم وجود دارد که بسیار نازک تر و سبک تر است این بالاپوش ها نیز بسیار کاربردی اند. این بالاپوش ها ضدآب و عایق نبستند اما مقاومت زیادی دارند و بدن را به هنگان وزش باد محافظت می نمایند.

لباس بارانی

لباس های بارانی بدن شما را کاملا در برابر نفوذ آب محافظت می نمایند. این لباس ها نه تنها شما را در برابر باران های شدید که در برابر طوفان محافظت می نماید؛ بنابراین داشتن یک دست از آن برای سفرهای کوله گردی توصیه می گردد. توجه داشته باشید لباسی را انتخاب کنید که جیب هایی در آن تعبیه شده باشد تا دستان تان را در آن بگذارید با یا برای پوشیدن پوتین آن را باز و بسته کنید. هم چنین توجه داشته باشید تا کلاه آن را به راحتی بتوانید تنظیم کرد.

کلاه مناسب کوله گردی

از دیگر لوازم ضروری کوله گردی کلاه مناسب است. در روزهای آفتابی تابستان، از کلاه هایی بهره ببرید که دور تا دورش نقاب داشته باشد.

کلاه های گرم از جنس پشم و الیاف مصنوعی گزینه دیگر یاست که می توانید برای کوله گردی های زمستانه از آن بهره ببرید.

دستکش

دستکش نیز وسیله بسیار مهمی در کوله گردی است که ممکن است کمتر موردتوجه قرار بگیرد. دستکش انواع مختلفی دارد که بسته به مقصدتان باید نوع مناسب آن را انتخاب کنید. این دستکش ها باید محافظ دستانتان هنگام تابش نورخورشید، سرما و... باشند.

دستمال سر

گتر: پا گرم نگه داشته و مانع از نیش حشرات می گردد.

برای خواب نیز یک دست لباس تمیز به همراه داشته باشید که فقط هنگام خواب از آن بهره ببرید.

جوراب

در کوله گردی چند جوراب مناسب به همراه داشته باشد. انتخاب جنس جوراب به خودتان بستگی دارد. جوراب ها را مرتب تعویض نموده و بشویید. اگر در منطقه سردسیر کمپ می زنید، بهتر است به هنگام خواب جوراب بپوشید.

در کوله گردی چگونه لباس هایمان را تمیز نگه داریم؟

مهم ترین نکته ای که برای شستشوی لباس هایتان در طول سفر باید مدنظر قرار دهید آسیب نزدن به محیط زیست است. از رودخانه می توانید بهره ببرید به شرطی که مواد شوینده زیاد به کار نبرید و این کار را در نزدیکی منبع آب انجام ندهید.

به قدر کافی از منبع آب فاصله بگیرید و برای خشک کردن آن مواظب آسیب به شاخ و برگ درختان باشید. برای زودتر خشک شدن لباس ها را در حوله قرار دهید و به خوبی فشار دهید تا آب آن گرفته گردد. همچنین اگر هنوز لباس نم داشت درون کیسه خوابتان قرار دهید تا با دمای بدنتان خشک گردد.

در این مطلب بیشتر در خصوص جنس و نوع لباس گفتیم در مطلب در سفر چه لباسی بپوشم؟ اطلاعات بیشتری کسب کنید.

در انتخاب این لباس ها سعی کنید لباس های روشن را انتخاب کنید.

منبع: دالاهو
انتشار: 27 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 235

به "لباس مناسب کوله گردی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لباس مناسب کوله گردی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید