مروری بر فعالیت های یک انجمن علمی بین رشته ای، کوشش برای تدوین استاندارد دانشجویی در هر رشته

به گزارش مرجع مقالات، رئیس انجمن علمی دانشجویی استاندارد دانشگاه الزهرا ماهیت این انجمن را بین رشته ای توصیف کرد و با اشاره به اینکه دانشجویان رشته های مختلف در این انجمن می توانند به تدوین استاندارد در حیطه تخصصی خود بپردازند، اعلام کرد: هدف و چشم انداز فعلی این انجمن تدوین حداقل یک استاندارد دانشجویی و معرفی آن به سازمان استاندارد ایران است.

مروری بر فعالیت های یک انجمن علمی بین رشته ای، کوشش برای تدوین استاندارد دانشجویی در هر رشته

هانیه شفیعی در گفت وگو با خبرنگار مرجع مقالات با اشاره به اینکه انجمن علمی دانشجویی استاندارد به پیشنهاد مژده روشن طبری، عضو هیئت مدیره سازمان بین المللی استاندارد ISO و با هدف آشنایی و ارتقای آگاهی دانشجویان در زمینه استاندارد و استانداردسازی تشکیل شده است، گفت: نخستین انجمن دانشجویی استاندارد در اندونزی و دومین انجمن در ایران تشکیل شد.

وی وجود کمیته های فنی مختلف در انجمن علمی دانشجویی استاندارد دانشگاه الزهرا را یادآور شد و شرح داد: به عنوان مثال در کمیته فنی طراحی صنعتی، دانشجویان هنر و در کمیته بیوتکنولوژی، دانشجویان رشته زیست شناسی بحث استاندارد در رشته خود را پیگیری می نمایند.

رئیس انجمن علمی دانشجویی استاندارد دانشگاه الزهرا اضافه نمود: بنابراین فعالیت دانشجویان طراحی صنعتی در این زمینه، بدین صورت است که برای جواهرات یا کیف و کفشی که طراحی می نمایند، استانداردهای لازم را نیز تدوین نمایند. آن ها در این مسیر علاوه بر آشنایی با سازمان های ملی و بین المللی استاندارد، با فرآیند تدوین استاندارد در این سازمان ها نیز آشنا شده و در آینده طبق آن عمل می نمایند.

شفیعی ادامه داد: بدین طریق استانداردهای متعددی از سوی دانشجویان تدوین می گردد که می توانند در آینده ارتقا بخشیده شده و به سازمان ملی استاندارد پیشنهاد داده شوند.

برگزاری کارگاه آموزشی به مناسبت روز جهانی استاندارد

وی سپس به تشریح برخی فعالیت های کنونی این انجمن پرداخت و گفت: در حال حاضر دانشجویان در حال آشنایی با ضرورت های استاندارد و فواید آن در زندگی هستند.

دبیر کمیته بیوتکنولوژی انجمن استاندارد دانشگاه الزهرا همچنین به برگزاری کارگاه های مربوط به استانداردهای زیستی از جمله استانداردها و کنترل های کیفی محیط های کشت باکتری و میکروب، نحوه استریل کردن و مقایسه استانداردهای جهانی این حوزه با ایران در این دانشگاه اشاره نمود و شرح داد: هدف از برگزاری این کارگاه ها این بوده که دانشجویان در وهله اول دید کلی نسبت به استاندارد به دست آورده و با فواید استاندارد در بهبود کیفیت زندگی آشنا شوند.

شفیعی اضافه نمود: علاوه بر این، انجمن علمی دانشجویی دانشگاه الزهرا با همکاری مرکز نوآوری و شکوفایی این دانشگاه، کارگاهی را با موضوع آشنایی با ساختار کدکس و نحوه تدوین استانداردهای حوزه غذا در روز دوشنبه 23 مهر ماه با حضور مسئولین مرتبط برگزار خواهد نمود.

وی با بیان اینکه این فعالیت ها می تواند به محصولات و خدمات سایر حوزه ها نیز تعمیم پیدا کند، از همکاری کمیته محیط زیست این انجمن با انجمن محیط زیست دانشگاه اطلاع داد و اظهار کرد: این همکاری در حال حاضر بر روی مقادیر استاندارد و حد مجاز مواد موجود در آب و هوا از جمله میزان استاندارد جیوه یا سرب موجود در هوا متمرکز شده است.

رئیس انجمن علمی دانشجویی استاندارد دانشگاه الزهرا گفت: همچنین یکی از اعضای کمیته فنی محیط زیست، اولین پروژه مربوط به استاندارد دانشجویی این دانشگاه را با موضوع مدیریت پسماند مواد شیمیایی و ایمنی زیستی در آزمایشگاه پیشنهاد داده که قرار است با همکاری اعضای کمیته تدوین گردد.

شفیعی در انتها با اشاره به اینکه بخشی از کار این انجمن شناسایی خلاء موجود در استانداردهای فعلی است، چشم انداز این انجمن را تدوین استانداردهای دانشجویی عنوان نمود و گفت: این موضوع بستگی به این دارد که کمیته ها در حیطه تخصصی خود فعالیت داشته و استانداردهای دانشجویی را تدوین نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 بهمن 1397 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 26

به "مروری بر فعالیت های یک انجمن علمی بین رشته ای، کوشش برای تدوین استاندارد دانشجویی در هر رشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مروری بر فعالیت های یک انجمن علمی بین رشته ای، کوشش برای تدوین استاندارد دانشجویی در هر رشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید