مهمانوازی عربی در خانه های بافته از نی

به گزارش مرجع مقالات، 20 مضیف به رسم مهمانوازی عرب های خوزستان در کل استان ساخته شده تا نمایش دهنده فرهنگ میزبانی اعراب حاشیه تالاب های این استان در خانه های ساخته شده از نی باشد.

مهمانوازی عربی در خانه های بافته از نی

جهت دریافت خدمات نوسازی آپارتمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

عرب های خوزستان فرهنگ خود را در مضیف به نمایش می گذارند. آنها مضیف هایی که 6 هزار سال قدمت دارند را در قالب فعالیت های فرهنگی مؤسسه مردم نهاد مسیان احیا می نمایند تا هم از گردشگران استان میزبانی نمایند و هم فرهنگ میزبانی خودشان را به دیگران معرفی نمایند. آن هم در مضیف هایی که تنها در ایران و جنوب عراق ساخته در کنار تالاب ها از نی های خودروی هورالعظیم و شادگان و کارون و.... ساخته می گردد.

نحوه ساخت مضیف را پیرمردهای تالاب نشین خوب بلد هستند به همین دلیل گروهی از جوانان عرب خوزستان هنر این پیرمردها را یاد گرفته اند و هر کجا که تقاضا باشد آن را برای میزبانی می سازند. برای این مضیف ها دری ساخته نمی گردد. در مضیف برای همه مهمان ها باز است مهمان تا سه روز می تواند اینجا اقامت کند بدون اینکه از سوی میزبان مورد سوال واقع گردد. بعد از سه روز میزبان می پرسد آیا چیزی احتیاج دارد یا نه. در این مدت هم از سوی میزبان پذیرایی می گردد با همان سبک و سیاق عربی و با قهوه عربی که طرز تهیه و حتی خوردن آن آدابی دارد که از سوی میزبان به مهمان شرح داده می گردد. مالکان این مضیف ها در طول ایام اربعین هم میزبان زائران بوده اند. هر زمان دیگری هم که به استان خوزستان بروید می توانید روی میزبانی عرب های خوزستان در این مضیف ها که حالا تعدادشان رو به افزایش است حساب باز کنید. مضیف هایی که سرتاسر تنها از نی ساخته شده اند و نه مصالح ساختمانی دیگر.

باسم حمادی سرپرست گروه هنری میسان که به ساخت این مضیف ها نیز مشغول هستند به خبرنگار مهر گفت: 20 عدد مضیف در شهرهای ماهشهر، اهواز، خرمشهر، بستان، سوسنگرد، شوش و آبادان ساخته شده است حتی در تیر ماه سال جاری نیز یک مضیف در پارک ایران کوچک در جهانشهر کرج به همراه 4 کپر دیگر ساخته شد. این مضیف ها در طول زمان دچار مشکلاتی می شوند بنابراین باید تقریباً هر 12 سال از نو ساخته شوند با وجود اینکه قدمت ساخت این مضیف ها 6 هزارسال است اما مضیفی که بیشتر عمر نموده باشد و در حال حاضر موجود باشد یک مضیف ده ساله است چون به مرور زمان این مضیف ها به رنگ قهوه ای سوخته در می آیند و پی و بدنه آنها به دلیل بارش باران و تابش آفتاب از بین می رود.

او گفت: باد و باران نمی تواند خللی در این خانه های ساخته شده از نی ایجاد کند حتی سیل هم نتوانست این مضیف ها را از بین ببرد تنها قاتل این مضیف ها آتش است. آتشی که چند سال پیش سه تا از مضیف ها را سوزاند.

این فعال گردشگری گفت: یک مضیف با 5 نفر هنرمند در مدت یک هفته ساخته می گردد. ما به غیر از این مضیف ها خانه های کپری هم داریم. در این خانه میزبان می نشیند و در مضیف مهمان. این کپرها هم نیمی از گل و نیمی دیگر از نی است. این خانه های ساخته شده از نی را هورنشین ها می سازند یعنی کسانی که نزدیک به تالاب زندگی می نمایند. کپر مخصوص بادیه نشین ها و چادر را صحرا نشین ها برپا می نمایند شهری ها هم که ساختمانهای با گل و خاک و سیمان می سازند.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 28 بهمن 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 648

به "مهمانوازی عربی در خانه های بافته از نی" امتیاز دهید

2 کاربر به "مهمانوازی عربی در خانه های بافته از نی" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهمانوازی عربی در خانه های بافته از نی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید