نمایشگاه لباس ها و دست بافته های سنتی روسیه در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

به گزارش مرجع مقالات، نمایشگاه لباس ها و دست بافته های سنتی روسیه، صبح روز 19 آبان هم زمان با روزهای فرهنگی روسیه در ایران در تالار آبی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران افتتاح شد.

نمایشگاه لباس ها و دست بافته های سنتی روسیه در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

در نمایشگاه لباس ها و دست بافته های سنتی روسیه، هنر توربافی از استان وولوگدا کشور روسیه در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران به نمایش گذاشته شده است.

این نمایشگاه توسط پویا محمودیان، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و پاول استپانوف، معاون وزیر فرهنگ فدراسیون روسیه افتتاح شد.

محمودیان درباره برپایی این نمایشگاه به خبرنگار میراث آریا گفت: این نمایشگاه به صورت تک رشته ای در هفته فرهنگی روسیه برگزار می گردد. اصولاً از برگزاری چنین نمایشگاه ها یا هفته های فرهنگی بسیار استقبال می کنیم، به دلیل اینکه ابزاری در راستای تعمیق روابط فرهنگی و هنری دو کشور است.

او با تاکید بر اینکه مردم روسیه صنایع دستی ایران را بسیار دوست دارند، اضافه کرد: کشوری مثل روسیه یکی از بازارهای هدف صنایع دستی کشور ماست و در تمامی نمایشگاه های صنایع دستی که در کشور روسیه برگزار می کنیم با استقبال بسیار زیادی از جانب بازدیدنمایندگان و خرید خیلی خوبی از سوی آنها روبرو می شویم.

امروز صحبت هایی با معاون وزیر فرهنگی روسیه در راستای تعمیق روابط فرهنگی داشتیم که شامل برگزاری نمایشگاه ها و اعزام هیات های تجاری برای رویدادهای فرهنگی هنری است تا بتوان فاصله ها را کمتر کرد و فارغ از مناسبات سیاسی از حوزه هنر صنایع دستی و هنرهای سنتی با پیشینه چند هزار ساله به عنوان هنر ملی بهره برد و به وسیله هنر برای نزدیک شدن مردم روسیه و ایران استفاده کرد. با چنین رویدادهای فرهنگی می توانیم روابط خود را در حوزه های فرهنگی و متعاقب آن اقتصاد هنر و هنرهای سنتی مستحکم تر کنیم.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره تاریخچه هنر توربافی در کشور روسیه گفت: توربافی یکی از هنرهای قدیمی کشور روسیه است که توسط زنان در این کشور انجام می گردد و غالبا از نقوش قدیمی، بناها و کلیساهای قدیمی خود در تور بافی استفاده می نمایند.

بسیاری از زنان در روسیه توربافی می نمایند و چون هنر بسیار ظریفی است و زمان زیادی می برد، اغلب به صورت تابلوهای نفیس و فاخر به نمایش درمی آِید. همچنین به صورت لباس فاخر برای زنان یا به صورت رانر، روتختی و رومیزی که کارهای نفیس و فاخر در حوزه صنایع دستی کشور روسیه به حساب می آید، نیز بافته می گردد.

نمایشگاه دست بافته های سنتی روسیه (هنر توربافی از استان وولوگدا) در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران از 19 تا 22 آبان در تالار آبی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برپا شده است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 13 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 528

به "نمایشگاه لباس ها و دست بافته های سنتی روسیه در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایشگاه لباس ها و دست بافته های سنتی روسیه در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید