هر آنچه باید درباره دکوراسیون داخلی منزل و طراحی آن بدانید

به گزارش مرجع مقالات، دکوراسیون منزل جزئی از زندگی ماست که به هیچ عنوان نمی توان آن را نادیده گرفت. ازطرفی در بسیاری از مواقع فقط از یک سری سبک های مرسوم که از گذشته دیده ایم پیروی می کنیم. در صورتی که دکوراسیون داخلی منزل اصول خودش را دارد و باید با نکات طراحی آن به صورت حرفه ای آشنا باشید.

هر آنچه باید درباره دکوراسیون داخلی منزل و طراحی آن بدانید

بسیاری از ما نه طراح داخلی هستیم و نه متخصص دکوراسیون؛ اما در طول زندگی خودمان و براساس تجربه، زندگی با خانواده یا مطالعه، نکاتی را درباره دکوراسیون منزل یاد گرفته ایم. گرچه به نظر می رسد مواردی که رعایت می کنیم تقریبا تکراری است و نکات خیلی زیادی وجود دارد که باید آنها را بدانیم. در این مطلب می خواهیم درباره همه نکات مهم پیرامون دکوراسیون منزل و نکات طراحی آن صحبت کنیم.

انواع سبک دکوراسیون داخلی منزل

همان طور که گفتیم هر کدام از ما در دکوراسیون خانه هایمان کوشش می کنیم نکاتی را در نظر بگیریم؛ اما شاید خیلی با سبک های مختلف دکوراسیون داخلی منزل و جزئیات مربوط به آن ها آشنا نباشیم. بنابراین بهتر است اول به سبک شناسی بپردازیم.

 • سبک سنتی ایرانی
 • سبک مینیمال
 • سبک مدرن
 • سبک کلاسیک
 • سبک آرت دکو
 • سبک بوهمی (بوهو)

سبک سنتی ایران

بی تردید هر جایی که باشید، برای خودشان سبکی از زندگی و دکوراسیون دارند. ایران هم از این قاعده مستثنا نیست و نمی توان سبک دکوراسیون آن را نادیده گرفت. این سبک از سال های دور همراه مردم ما بوده است و با اینکه در سال های اخیر خیلی کم رنگ تر شده، ولی همچنان نشانه هایی را از آن می بینیم.

استفاده از فرش های دستباف و اصیل ایرانی، ظروف و لوازم تزئینی عتیقه، استفاده از پشتی، لوازم دکوری و شلوغ، پارچه های ساتن و مخمل و استفاده از صنایع دستی مانند میناکاری، خاتم کاری و غیره همه و همه نمادهایی از این سبک دکوراسیون هستند.

سبک مینیمال

سبک مینیمال گزینه ای است که در چند سال اخیر هواداران زیادی پیدا نموده است. خیلی ها با توجه به محدودیت فضا، سبک زندگی و لوازمی که دارند، این سبک خلوت و مجذوب کننده را می پسندند. در این سبک به برترین شکل از فضای موجود استفاده می گردد و با یک محیط کاملا خلوت و دارای فواصل زیاد روبرو هستیم.

نور طبیعی، خلوتی فضا، استفاده نکردن از لوازم تزئینی و دکوری زیاد، به کارگیری رنگ های ملایم و مینیمال و انتخاب رنگ های خنثی و ملایم در لوازم خانه از ویژگی های شاخص این سبک دکوراسیون داخلی منزل است.

سبک مدرن در دکوراسیون داخلی منزل

این سبک تفاوت چندانی با سبک مینیمال ندارد و خیلی ها این دو گزینه را به جای هم به کار می برند. در سبک مدرن هم شاهد خلوتی فضا هستیم و کوشش می گردد از مبلمان و لوازم خانگی گرفته، تا نحوه چیدمان، همه چیز مدرن و امروزی باشد. اما مهم ترین فرق سبک مدرن و مینیمال این است که در سبک مدرن علاوه بر استفاده از رنگ های خنثی مانند سفید یا کرم، از رنگ های شاد مانند صورتی یا آبی فیروزه ای هم زیاد استفاده می گردد.

نکته دیگر در این سبک پنهان کردن فضاهای ذخیره سازی، مانند کمدها و کابینت ها است. در سبک مدرن دکوراسیون داخلی منزل از وسایل مدرن که جای کمی می گیرند، زیاد استفاده می گردد.

سبک کلاسیک

این سبک هم شباهت زیادی به سبک سنتی دارد و از دکوراسیون شلوغ پیروی می نماید. به همین علت بسیاری از ایرانی ها که عاشق شلوغی و لوازم زیاد منزل هستند، سبک دکوراسیون کلاسیک را می پسندند. در این سبک که از نمونه های اصیل اروپایی است، شاهد مبلمان و سرویس چوب سلطنتی و کلاسیک، اشیای دکوری گران قیمت، وسایل عتیقه، فرش ایرانی، فضای شلوغ و تابلوهای زیاد هستیم.

سبک آرت دکو

آنهایی که روحیه ای لطیف و هنرمند دارند، این سبک را بیشتر می پسندند. در گوشه گوشه این سبک ردپایی از هنر و به ویژه المان های مدرن چون فلز، شیشه، آینه، کروم و آثار هنری را می بینید. نقش های هندسی، رنگ های تیره، مبلمان و میز و جایگاه های بزرگ، زاویه های نوک تیز و طرح های لایه ای از مشخصات این سبک هستند.

سبک بوهمی

این مدل از سبک زندگی بوهمیان گرفته شده است و در سال های اخیر نشانه های آن را در زندگی برخی ایرانیان می بینیم. این سبک یکی از شاد ترین و زیباترین نمونه ها است و البته شلوغی های خاص خودش را دارد. در سبک دکوراسیون بوهمی رنگ ها حرف اول را می زنند و نوید یک زندگی شاد را می دهند. در خانه هایی که چنین سبکی دارند می توان رهایی را احساس کرد و هر چیزی را می توان در کنار یک چیز دیگر و بدون قید و بند خاص، دید.

عناصر مهم در دکوراسیون داخلی منزل

بعد از اینکه سبک های مختلف را در دکوراسیون منزل شناختیم، حالا باید با عناصر مهم در طراحی داخلی آشنا شویم. این عناصر تقریبا در همه سبک ها به شکل های مختلف وجود دارد و المان های اساسی هستند. این عناصر مهم شامل موارد زیر است:

 • فضا: همان طور که از نامش پیداست، فضا همه جایی است که در آن زندگی می کنیم و تجهیزات و لوازم ما در آن وجود دارد.
 • خط: در دکوراسیون و طراحی هر خانه ای سه خط افقی، عمودی و اریب استفاده می گردد که شکل ها را می سازند.
 • شکل: شکل های هندسی از ترکیب خطوط به وجود می آیند و نقشی اساسی در دکوراسیون منزل دارند.
 • رنگ: زندگی بدون رنگ معنا ندارد و به همین علت یکی از عناصر اصلی دکوراسیون، رنگ ها هستند.
 • نور: رنگ ها و هر چیزی که در این زندگی است، بدون نور دیده نمی شوند. پس به هر شکلی که شده از برترین نورپردازی بهره ببرید.
 • بافت و الگو: در برخی از قسمت های خانه مانند خبرنگارانپوش ها شاهد استفاده از بافت یا الگو هستیم. بافت نحوه نمایش و لمس شدن یک سطح را نشان می دهد و الگو هم همان طرحی است که به عنوان مثال روی کاغذی خبرنگارانی می بینید.

نقطه کانونی در دکوراسیون چیست؟

یکی از موارد مهم که باید در دکوراسیون داخلی منزل و طراحی آن در نظر بگیرید، نقطه کانونی است. پیشتر هم گفتیم ما به صورت روتین مواردی را در دکوراسیون خانه خودمان رعایت می کنیم. نقطه کانونی یکی از آنهاست. این نقطه جایی از خانه است که وسایل را متناسب با آن می چینیم. به عنوان مثال پنجره ای در هال و پذیرایی که پرده و نور خوبی دارد، تبدیل به یک نقطه کانونی می گردد و مبلمان و دیگر اثاثیه به صورت منظم و متقارن اطراف آن چیده می گردد.

البته می توان به موارد دیگری چون محل تلویزیون یا تختخواب در اتاق خواب هم به عنوان نقطه کانونی یاد کرد. نکته مهم دیگر این است که خودتان می توانید با تضادهای رنگی، استفاده از خبرنگارانپوش یا الگوهای متفاوت این نقطه کانونی را ایجاد کنید.

تناسب و تعادل در دکوراسیون

با اینکه می توانید در دکوراسیون داخلی منزل آزادانه عمل کنید و اسیر هیچ قید و بندی نباشید، ولی برای مجذوب کننده تر شدن فضا بهتر است تناسب و تعادل میان عناصر را حفظ کنید. به یاری نقطه کانونی می توانید تعادل متقارن ایجاد کنید که بیشتر در سبک های کلاسیک و سنتی دیده می گردد.

ازطرفی با حفظ همان نقطه کانونی می توان تعادل غیر متقارن هم ایجاد کرد؛ به این صورت که نیازی نیست حتما عناصر دو طرف یکسان باشند. فقط باید وزن دیداری آنها باید برابر باشد.

نکته مهم دیگر این است که این تناسب و تعادل باید در ترکیب رنگ ها، خبرنگارانپوش (مثل کاغذخبرنگارانی)، کفپوش، مبلمان و دیگر اجزای خانه هم رعایت گردد.

اهمیت نورپردازی در دکوراسیون منزل

همان طور که گفتیم یکی از موارد مهم و موثر در دکوراسیون داخلی منزل سیستم نورپردازی است. نورپردازی نه تنها در مجذوب کننده شدن فضا تاثیر زیادی دارد، بلکه خودش هم جزوی از عناصر دکوراسیون محسوب می گردد. سیستم نور چه به صورت طبیعی چه غیرطبیعی عاملی برای بهتر دیده شدن دیگر وسایل خانه است.

برای این کار می توانید از نور طبیعی خورشید که از پنجره ها عبور می نماید یا لوستر، چراغ های سقفی و انواع آباژور بهره ببرید. فقط باید حواستان باشد که اگر دکوراسیون خانه شما زیادی روشن یا تیره است، سیستم نوری را متناسب با آن در نظر بگیرید.

اهمیت رنگ در دکوراسیون داخلی منزل

رنگ خبرنگارانها و طرح خبرنگارانپوش ها و حتی کفپوش های خانه تاثیر بسیار زیادی در مجذوب کننده تر شدن دکوراسیون داخلی منزل دارد. رنگ ها از نظر روان شناسی تاثیر زیادی روی شما دارند و بهتر است متناسب با سلیقه، روان شناسی رنگ و سازگار با دیگر اجزای دکوراسیون شما باشد. به عنوان مثال می توانید از رنگ های روشن و شاد برای هال و پذیرایی بهره ببرید تا آرامش بیشتری داشته باشید.

برای اتاق ها، آشپزخانه و سرویس بهداشتی می توانید از ترکیب رنگی دیگر بهره ببرید. البته حواستان باشد همان طور که گفتیم رنگ ها اثرات و معانی مشخصی دارند. بنابراین دقت کنید تناسب و تضاد رنگی را هم با دکوراسیون خودتان سازگار کنید.

حرف آخر در دکوراسیون داخلی منزل

دکوراسیون اخلی منزل مهم است زیرا ما در آن زندگی می کنیم و ساعت های زیادی در آن حضور داریم. بنابراین سبک آن و نکاتی که باید در طراحیش لحاظ گردد، اهمیت بسیار زیادی دارد. در بسیاری از موارد می توانید از طراحان داخلی یاری بگیرید، ولی اگر می خواهید خودتان دست به کار شوید، نکات مهمی وجود دارد که در این مطلب به آنها پرداختیم.

آگهی های مبلمان را در خبرنگاران ببینید
منبع: بلاگ دیوار
انتشار: 9 مرداد 1401 بروزرسانی: 9 مرداد 1401 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 2093

به "هر آنچه باید درباره دکوراسیون داخلی منزل و طراحی آن بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر آنچه باید درباره دکوراسیون داخلی منزل و طراحی آن بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید