هزینه و قیمت روکش دندان چقدر است؟

به گزارش مرجع مقالات، هزینه و قیمت روکش دندان بنا به نوع روکش متفاوت است. برای مثال روکش دندان ساخته شده با ماده زیرکونیا از انواع دیگر روکش ها قیمت بیشتری خواهد داشت

هزینه و قیمت روکش دندان چقدر است؟

چرا باید از روکش دندان استفاده کنیم؟

سرویس سلامت - در دندان هایی که مقدار زیادی از آن به دلیل پوسیدگی از بین رفته است یا توسط دندانپزشک هنگام برداشتن پوسیدگی نیاز به برداشتن آن شده است، یا دندان هایی که دیواره آن شکسته است، یا به دلیل عصب کشی یا نازک شدن جداره، احتمال شکستن آن می رود، یا هر مورد دیگری که دندانپزشک تشخیص دهد، می توان با روکش دندان، آن را بازسازی کرد.

بیشتر افراد فکر می کنند که روکش باعث حفاظت کامل دندان می گردد و دندان روکش شده نیازی به مراقبت ویژه ندارد در صورتی که هیچ گاه تطابق کامل بین لبه های روکش با دندان به وجود نمی آید. همیشه شانس ورود میکروب و ایجاد عوارضی چون پوسیدگی و التهاب لثه وجود دارد که مراقبت از روکش را مانند یک دندان طبیعی و حتی بیشتر از آن الزامی می سازد. هر گونه گیر غذایی، آزار لثه ای، ایجاد بوی بد در اطراف ریشه نیاز به مراجعه و پیگیری برای حفظ دندان پایه، روکش را الزامی می کند.

انواع روکش دندان

روکشهای تمام فلزی (all metal)

همانطور که از نام آن بر می آید تمام بخش پوشش دهنده دندان از فلز ساخته شده که بسته به نوع فلزات موجود در آلیاژ آن میتواند فلز سفید یا زرد باشد.

روکش های pfm ترکیب سرامیک و فلز (چینی باند شده به فلز)

روکش های ترکیب سرامیک و فلز آنچه که امروزه به عنوان روکش به صورت غالب در مطب های دندانپزشکی استفاده می گردد همین نوع روکش است. در واقع بخش فلزی دور تا دور دندان را پوشش می دهد و به عنوان بخش هسته ای استحکام روکش را سبب می گردد و پرسلن یا چینی روی آن ،زیبایی روکش را منجر می گردد. در واقع ترکیبی از زیبایی و استحکام.

روکش های تمام سرامیک (all ceramic)

همانطور که از نام آن بر می آید، روکش های تمام سرامیک به طور کامل از نوعی چینی مانند پرسلن ساخته شده است.

  • این روکش ها در مقایسه با روکش های pfm که روتین مطبهای دندانپزشکی است بسیار طبیعی تر به نظر می رسد چرا که فلزی در زیر آن به کار نرفته است.
  • لبه فلزی ناشی از روکشهای pfm معمول وجود ندارد.
  • اگر کسی به آلیاژهای موجود در فلز آلرژی داشته باشد ،می تواند این روکش ها را مد نظر داشته باشد
  • البته بایستی توجه داشته باشید که ساختار این انواع روکش بسیار ضعیف است . بنابراین فقط در دندانهای قدامی که زیبایی مد نظر است مورد استفاده قرار می گیرد.

پرسلن جاکت کراون : که بیش از صد سال پیش با عنوان روکش تمام سرامیک ابداع شد و بسیار ضعیف است و به همین دلیل امروزه زیاد مورد استفاده نیست.

پرسلنهای مدرن : که ادعا دارند با همان زیبایی جاکت کراون استحکام بالاتری دارند.

روکش دندان زیرکونیوم (zirconium crowns)

و اما روکش دندان زیرکونیا (روکش زیرکونیوم) ، یکی از انواع روکش های تمام سرامیک است که به کمک فریمهای زیرکونیومی تقویت شده است .از لحاظ ساختاری مشابه pfm است با این تفاوت که به جای استفاده از فلز در مرکز روکشهای زیرکونیا روکش از زیرکونیوم استفاده می گردد که رنگ آن سفید است ولی استحکام آن به اندازه و یا حتی بیشتر از آلیاژهای فلزی است.

قیمت ایمپلنت دندان (کاشت دندان)

هزینه و قیمت روکش دندان چقدر است؟

همانطور که می دانید هزینه های دندانپزشکی علاوه بر تعرفه اولیه می تواند بر اساس شرایط بیمار و نوع مواد استفاده شده کم یا زیاد گردد پس تمامی قیمت های ذکر شده به صورت تقریبی می باشند. معمولا ارزانترین روکشها، همین روکشهای پرسلن باند شده به فلز هستند که البته قیمت روکش دندان در آنها هم به آلیاژ زیر آن بستگی دارد . اما با آلیاژ مرسوم در لابراتوارهای دندانی ، به صرفه ترین هزینه روکش دندان را دارند. در جدول زیر برخی از قیمت انواع روکش های دندان آورده شده است.

نوع روکش دندان قیمت روکش دندان
PFM (ترکیب سرامیک و فلز) 400000 - 600000 تومان
Zirconia (زیرکونیوم) 630000 - 970000 تومان
چسباندن روکش 30000 تومان
چسباندن مجدد روکش20000 تومان

افزایش عمر مفید دندان روکش شده

افزایش عمر مفید دندان روکش شده به عواملی چون نوع رژیم غذایی، ترکیب بزاق، میزان استحکام دندان هنگام تشکیل و غلظت فلوراید آب آشامیدنی بستگی دارد. مهم ترین نکته در مورد ارتباط رژیم غذایی با عمر مفید دندان روکش شده، تعداد دفعات استفاده از کربوهیدرات ها یعنی شیرینی جات و تنقلات شیرین طی روز است. البته برخی غذاها نیز لزوما شیرین نیست، اما قند پنهان دارد. بدیهی است هرچه تعداد وعده های مواد غذایی شیرین در روز بیشتر باشد، دندان بیشتر در معرض پوسیدگی قرار می گیرد.

منبع: setare.com
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1272

به "هزینه و قیمت روکش دندان چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه و قیمت روکش دندان چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید