وان پلاس در گذر زمان؛ بزرگ ترین موفقیت ها و شکست ها

به گزارش مرجع مقالات، در این مطلب به آنالیز تاریخچه وان پلاس خواهیم پرداخت تا ببینیم این شرکت در طول زمان 8 سال فعالیت خود چه پستی و بلندی هایی را پشت سر گذاشته است.

وان پلاس در گذر زمان؛ بزرگ ترین موفقیت ها و شکست ها

تقریبا 10 روز پیش، وان پلاس تولد 8 سالگی خود را جشن گرفت. این شرکت تقریبا هشت سال پیش، یعنی در تاریخ 16 دسامبر 2013، به وسیله نائب رئیس سابق اوپو و مدیر بازاریابی بین المللی سابق این شرکت یعنی پیت لاو و کارل پی تاسیس شد. از آن جایی که شرکت چینی از زمان تولد تا به امروز هنوز فراز و نشیب زیادی را پشت سر گذاشت، تصمیم گرفتیم نگاهی به این فرایند هشت ساله داشته باشیم تا ببینیم وان پلاس چه جهتی را برای تبدیل شدن به شرکتی که اکنون هست پشت سر گذاشت.

اینکه بگوییم وان پلاس تاثیری در بازار گوشی های هوشمند نداشته خیلی منصفانه نیست. وان پلاس از شرکتی بسیار کوچک و ناشناخته تبدیل به شرکتی شد که اکنون گوشی های بسیار قدرتمندی در سراسر دنیا به فروش می رساند. اگرچه تعداد محصولات آن کم است اما با این حال تاثیری که همین تعداد کم روی فرایند بازار گذاشته اند به قدری بوده که اکنون نام محصولات وان پلاس را در کنار نام بزرگان فناوری نظیر سامسونگ و اپل شاهد هستیم.

در حال حاضر وان پلاس در بازار هندوستان، بخش گوشی های بالارده را کاملا تحت اختیار خود دارد. هندوستان اصلا بازار کوچک و کم اهمیتی نیست و قطعا شرکت های زیادی می خواهند در آن، عملکرد خوبی داشته باشند اما می بینیم که وان پلاس توانست به رده نخست آن هم در بخش گوشی های بالارده دست پیدا کند. البته رده نخست در بازار هندوستان به این معنا نیست که شرکت چینی فقط در این کشور عملکرد خوبی دارد. در سراسر نقاط دنیا می بینیم که شرکت چینی توانسته تاثیر زیادی در انتخاب مردم داشته باشد. بنابراین نمی توان آن را دست کم گرفت.

البته همواره هم شرایط اینطور نبوده است. قطعا وان پلاس هم مثل هر شرکت بزرگ دیگری در جهت پیشرفت با مشکلاتی روبرو شده و نمی توان گفت اوضاع دائما گل و بلبل بوده است. این شرکت بارها تصمیمات نادرستی را اتخاذ کرد، در بازاریابی به مشکل برخورد، محصولاتی را فراوری کرد که هیچگاه وارد بازار نشدند و بسیاری موارد دیگر که با این حال باعث نشدند شرکت از حرکت بایستد و این دقیقا فرایندی است که یک شرکت بزرگ برای پیروز شدن باید طی کند.

اما می پردازیم به آنالیز شرکتی که هشت سال پیش به دنیا آمد اما هنوز کار آن در دنیای فناوری به اتمام نرسیده است. در این مطلب به هشت پیروزی بزرگ و بعلاوه شکست سنگین این شرکت خواهیم پرداخت تا ببینیم چطور وان پلاس هشت سال قبل به وان پلاسی که اکنون می شناسیم تبدیل شد.

بهترین دوران وان پلاس

بدترین دوران وان پلاس

بهترین دوران وان پلاس

1. وان پلاس وان

وان پلاس برخلاف بسیاری از شرکت های دیگر، به جای اینکه از گوشی های مالی به بالارده برسد، از بالارده کار خود را آغاز کرد. اولین محصول پرچم دار این سری هم وان پلاس وان بود. در رابطه با وان پلاس وان هرآنچه که باید گفته شد. حرف خاصی برای گفتن ندارد چرا که این گوشی یکی از بهترین و مجذوب نماینده ترین محصولاتی بود که در همان ابتدای آغاز به فعالیت وان پلاس در زمینه فراوری گوشی رونمایی و راهی بازار شد. این گوشی در بسیاری از آنالیز های زمان خود عنوان بهترین گوشی تاریخ را از آن خود کرد و حتی حالا هم از آن به عنوان یکی از بهترین گوشی ها برای رسیدگی به کارهای روزانه یاد می گردد. نکته جالب هم اینجاست که بعضی از کاربران اعلام نموده اند هنوز هم از وان پلاس وان به عنوان گوشی اول خود استفاده می نمایند.

وان پلاس وان در سال 2014 راهی بازار شد. یعنی تقریبا چهار ماه بعد از اینکه وان پلاس تاسیس شد. در آن موقع این گوشی یک پرچم دار به حساب می آمد و تقریبا به تمام قابلیت هایی که یک پرچم دار در آن موقع باید بهره می برد، مجهز شده بود در حالی که فقط نصف پرچم داران گران قیمت آن موقع قیمت گذاری شد و توانست توجه زیادی را به خود جلب کند. البته که دوربین بکار رفته در این گوشی بهترین نمونه موجود نبود و قابلیت هایی نظیر نمایشگر 1440p یا حسگر اثرانگشت هم در آن دیده نمی شد اما سرعت، قدرت، ماندگاری، کیفیت ساخت و مجذوب نمایندهیت از تعیینه های این پرچم دار به حساب می آمد.

البته نکته منفی که وجود داشت، عملکرد بد وان پلاس در پشتیبانی بود. بسیاری از خریداران نمی دانستند برای تهیه این گوشی یا پرسش در رابطه با آن باید با چه کسی یا سازمانی تماس بگیرند. در این حال این گوشی توانست کاری کند که وان پلاس کار خود را در فراوری گوشی هوشمند با قدرت هرچه تمام تر آغاز کند. همین عملکرد خوب بود که توانست نظر مثبت بسیاری از کاربران را به خود جلب و راه را برای پیروزیت های دیگر وان پلاس هموار کند.

2. رونمایی از رابط کاربری Oxygen OS

رابط کاربری Oxygen OS در حال حاضر یکی از بهترین رابط های استفاده شده در گوشی های هوشمند است که با عملکرد کم نظیر خود توانسته وان پلاس را به عنوان یکی از بهترین شرکت ها در این زمینه به کاربران بشناساند. این رابط سریع، پر از قابلیت های کاربردی و عاری از هرگونه پیچیدگی و قابلیت های اضافه است تا بدین ترتیب کاربران حتی بعد از چند سال استفاده هم خیلی مشکل خاصی حین کار با آن نداشته باشند.

وان پلاس البته اولین پرچم دار خود یعنی وان پلاس وان را با رابط Cyanogen OS راهی بازار کرد که به نوعی باید آن را نمونه تجاری CyanogenMod بدانیم. البته شرکت چینی بعدها در رابطه اش با شرکت Cyanogen Inc به مشکل برخورد و همین مسئله هم سبب شد وان پلاس به فکر طراحی رابطی تازه تحت عنوان Oxygen OS بیفتد. بنابراین می توان به نوعی این به مشکل برخوردن را یک اتفاق خوب در تاریخ وان پلاس دانست.

وقتی شرایط شرکت Cyanogen آشفته شد، وان پلاس می دانست که برای دستگاه های آینده خود باید از رابط دیگری استفاده کند و همکاری خود با این برند را به خاتمه برساند. در سال 2015، شرکت چینی تصمیم گرفت رابط اختصاصی خود را که از لحاظ قابلیت بسیار شبیه به اندروید استوک بود طراحی و در گوشی هایش استفاده کند. این رابط کاربری بعد از برگزاری یک مسابقه آنلاین از سوی وان پلاس، Oxygen OS نام گرفت و به فاصله چند روز مانده به تولد دو سالگی شرکت، این رابط به عنوان یک آپدیت اختیاری برای اولین پرچم دار شرکت یعنی وان پلاس وان در دسترس نهاده شد.

در ابتدا Oxygen OS شباهت زیادی به اندروید استوک داشت و فقط از اندکی قابلیت بیشتر بهره می برد. در طول زمان اما وان پلاس این رابط را به طور کلی تغییر داد و اگرچه از لحاظ سرعت و بهینه بودن همچنان به اندروید استوک شباهت دارد اما آنقدر غنی و زیباتر شده که باید آن را یکی از بهترین رابط های گوشی هوشمند بدانیم. این رابط تقریبا بدون هیچگونه اپلیکیشن غیرکاربردی از پیش نصب شده بود و امکانات شخصی سازی زیادی هم در کنار زیبایی و سرعت بالای خود داشت.

از آن موقع به بعد وان پلاس رابط کاربری خود را خیلی تغییر داد. در سال 2021 اما وان پلاس بار دیگر روی کلید ریست فشار داد و باعث شد یک تغییر بزرگ دیگر در این زمینه رخ دهد. البته بهتر است بگوییم یک تغییر در شرف رخ دادن است که در ادامه به این موضوع نیز خواهیم رسید و در رابطه با آن شرح می دهیم. فعلا دانستن همین نکته کافی است که اولین تجربه وان پلاس چه در زمینه سخت افزار و چه در زمینه نرم افزار، عالی و کم نقص بود و جای هیچ حرف و حدیثی باقی نگذاشت.

2. وان پلاس 3T

وان پلاس وان همواره به عنوان یکی از بهترین پرچم دارهای تاریخ در قلب کاربران این گوشی و هواداران وان پلاس باقی خواهد ماند و در این شکی نیست. اما شرکت چینی در کارنامه خود محصولاتی را دارد که بسیاری ها را به یاد این گوشی می اندازد. یکی از این گوشی ها وان پلاس 3T است که همواره از آن به عنوان یکی از مجذوب نماینده ترین محصولات ساخته شده به وسیله وان پلاس یاد می گردد.

البته این گوشی هم دوران سختی داشت. بعد از اینکه وان پلاس رسما آن را راهی بازار کرد، شاهد نظرات فراوانی در رابطه با آن بودیم. شرکت چینی این گوشی را دقیقا در سومین سالگرد تولد خود راهی بازار کرد؛ یعنی تقریبا شش ماه بعد از عرضه وان پلاس 3. از یک طرف کاربران از ایده عرضه محصولی بهتر از پرچم دار قبلی استقبال کردند اما از طرفی دیگر بسیاری از کاربران بودند که از خرید وان پلاس 3 پشیمان شدند. بنابراین این نظرات زیاد لزوما در رابطه با عملکرد وان پلاس 3T نبود بلکه ناراحتی های کاربرانی بود که نمی دانستند شش ماه بعد قرار است محصولی بهتر از مدلی که آن ها خریداری کردند راهی بازار گردد.

آن دسته از کاربرانی هم که این گوشی را خریداری کردند بسیار از عملکرد آن راضی بودند. این گوشی از پردازنده بهت، باتری پرظرفیت تر، دوربین سلفی بهتر و برای اولین بار، ظرفیت حافظه داخلی 128 گیگابایت بهره می برد. طبیعتا چنین گزینه ای در آن سال توانست خوش بدرخشد و نظر مثبت بسیاری از کاربران را به خود جلب کند.

یکی دیگر از نکته های مجذوب نماینده در رابطه با وان پلاس 3T، پشتیبانی نرم افزاری طولانی مدت وان پلاس از آن بود. شرکت چینی از این گوشی تا سال 2019 به صورت نرم افزاری پشتیبانی و آن را به اندروید 9.0 آپدیت کرد. این یعنی کسانی که وان پلاس 3T را خریداری کردند با اندروید 5 کار خود را آغاز ولی با اندروید 9.0 به خاتمه رساندند، چهار سال پیاپی برای محصولی که در سال 2016 راهی بازار شد اما بیشتر از پرچم داران قدرتمند ساخت سامسونگ آپدیت دریافت کرد.

4. فناوری شارژ سریع Dash و بعدها Wrap Charge

همزمان با رونمایی از وان پلاس 3، شرکت چینی از شارژر سریع خود با نام دش شارژ رونمایی کرد. شارژر سریعی که وان پلاس لایسنس آن را از اوپو دریافت کرد. این شارژر به قدری سریع بود که می توانست ظرف مدت تنها 30 دقیقه، یک روز کار با گوشی را تضمین کند. در آن موقع این شارژر می توانست در مدت 30 دقیقه شارژ گوشی وان پلاس 3 با باتری 3000 میلی آمپر ساعتی را درمدت 30 دقیقه از 0 به 60 درصد برساند که درصد قابل توجهی محسوب می شد.

در آن موقع، یعنی در سال 2016، بسیاری از کاربران وان پلاس را به خاطر عدم عرضه شارژ بی سیم به همراه گوشی هایش به باد انتقاد گرفته بودند اما با رونمایی از شارژر سریع دش شارژ، از حجم این نقدها به شدت کاسته شد. وان پلاس اگرچه آغازنماینده ترند شارژ سریع نبود اما همواره به عنوان یک شرکت پیروز در این زمینه شناخته می شد و حتی حالا هم عملکرد شارژر سریع این شرکت در مقایسه با رقبا کم نظیر است. خصوصا اینکه شرکت چینی همچنان شارژر را به همراه پرچم دارانش عرضه می نماید در حالی که شرکت های بزرگ تر نظیر سامسونگ و اپل چنین کاری نمی نمایند.

به مرور، وان پلاس با اتحادیه اروپا بر سر نام تجاری دش شارژ به مشکل برخورد و تصمیم گرفت از نام رپ شارژ (Wrap Charge) به عنوان نام تازه شارژر سریع خود استفاده کند. خوشبختانه تغییر نام هیچ افت کیفیتی را رقم نزد که هیچ بلکه در طول زمان عملکرد آن بهتر و بهتر هم شد. در حال حاضر وان پلاس از شارژر 65 واتی به عنوان بهترین و سریع ترین شارژر خود بهره می برد که آداپتور آن را به همراه گوشی های سری وان پلاس 9 راهی بازار کرد. این شارژر می تواند ظرف مدت تنها 29 دقیقه، باتری 4500 میلی آمپر ساعتی را از 0 به 100 درصد برساند که فوق العاده به نظر می رسد.

5. رسیدن به رده نخست در هندوستان

وقتی وان پلاس تولد 5 سالگی خود را جشن می گرفت، خبرهای بسیار خوبی را دریافت کرد. طبق اطلاعات منتشر شده از موسسه تحقیقاتی Counterpoint Research، وان پلاس توانست به رتبه نخست بهترین فروشنده گوشی پرچم دار در بازار هندوستان برسد. این رتبه برای شرکتی که فقط پنج سال از تاسیس آن می گذشت در حالی که رقبای آن از چندین سال قبل مشغول فراوری گوشی های قدرتمند بودند و محبوبیت بسیار بالایی در بازار داشتند بسیار عالی بود.

نکته جالب اینجاست که در آن موقع هواوی تحریم نبود و گوشی های قدرتمند و بسیار خوبی را راهی بازار می کرد. سامسونگ و اپل هم عملکرد خوبی در بازار هندوستان داشتند و شیائومی هم در حال تبدیل شدن به یکی از بهترین شرکت های دنیا بود. خصوصا با گوشی های قدرتمند ارزان ای که راهی بازار می کرد. اما در بین تمام این شرکت ها، کاربران هندی به خرید محصولی تمایل نشان دادند که شرکت سازنده آن تنها پنج سال سن داشت. هندوستان از این جهت بسیار اهمیت دارد که یکی از پرجمعیت ترین بازارهای دنیاست. هندوستان هم در حال توسعه و رشد قرار گرفته است و بهترین بودن در این بازار می تواند به شرکت ها در رسیدن به پیروزیت یاری زیادی کند. بنابراین این دستاورد برای وان پلاس خارق العاده بود.

از آن موقع تاکون وان پلاس همچنان به عنوان بهترین شرکت از لحاظ فروش پرچم دار در بازار هندوستان شناخته می گردد و در رتبه نخست قرار گرفته است. اما این تمام ماجرا نیست. وان پلاس نه فقط در هندوستان بلکه در بازارهای دیگر هم نظیر انگلستان، آمریکا و اروپا به سرعت در حال رشد و پیشروی است اما متاسفانه تعداد کم گوشی های این شرکت باعث شده کاربران خیلی حق انتخاب نداشته باشند و گوشی های این شرکت را نشناسند. البته وان پلاس یکی دو سالی هست که به فراوری گوشی های میان رده و مالی روی آورده است اما محبوبیت این گوشی ها به جز یکی دو مورد، خیلی به میزان پرچم دارها نبوده است.

6. وان پلاس 7 پرو

در سال 2019، یعنی دو سال پیش، وان پلاس از یک گوشی تازه رونمایی کرد. محصولی با پسوند پرو. از زمان فراوری تا سال 2019 شرکت چینی فقط گوشی پرچم دار در مدل استاندارد فراوری و کمی بعد مدل پیشرفته تر آن را با پسوند T راهی بازار می کرد. اما در آن سال یک تغییر در شیوه نام گذاری را شاهد بودیم. (البته اگر وان پلاس X را که اولین و آخرین کوشش شرکت چینی در فراوری گوشی مالی در آن موقع بود نادیده بگیریم.) خلاصه اینکه وان پلاس 7 پرو به اولین محصولی تبدیل شد که از پسوند پرو در نام گذاری خود بهره می برد و وان پلاس هم چنین نامی را برای این در نظر گرفت که به کاربران نشان دهد این مجصول فوق العاده قدرتمند و از همه نظر یک محصول حرفه ای (Professional = پرو) است.

البته کاربران خیلی به این موضوع اشتیاق نشان ندادند. حداقل اوایل که اینطور بود. چرا که تصور می کردند وان پلاس محصولی را راهی بازار خواهد نمود که از وان پلاس 6T گران قیمت تر است. این گوشی واقعا تا آن موقع گران قیمت ترین گوشی بود که شرکت چینی قبل از تولد 5 سالگی خود راهی بازار کرد اما وان پلاس 7 پرو با عملکرد بی نظیری که داشت توانست نظر مثبت بسیاری از کاربران را به خود جلب کند. تمام این ها در حالی بود که این گوشی قیمت مناسبی هم داشت.

وان پلاس 7 پرو یک گوشی واقعا زیبا و چشم نواز بود. از قابلیت های بسیار خوبی هم در آن استفاده شده بود که از جمله این موارد می توان به نمایشگر با رفرش ریت 90 هرتز با فناوری Fluid AMOLED اشاره نمود که هر سال جز بهترین نمایشگرها نیز قرار می گیرد. نوع فناوری حافظه این گوشی هم UFS 3.0 بود که سرعت بسیار بالایی داشت و به تازگی به استاندارد حافظه داخلی در گوشی های پرچم دار تبدیل شده بود. وان پلاس 7 پرو یک تعیینه بسیار جالب دیگر هم داشت و آن، دوربین سلفی پاپ آپ آن بود که باعث می شد کاربر یک تجربه تمام صفحه از گوشی خود داشته باشد. مجذوب نمایندهیت این محصول به قدری بالا بود که شاهد عرضه آن در بازار آمریکای شمالب نیز بودیم تا بدین ترتیب وان پلاس 7 پرو اولین گوشی شرکت لقب بگیرد که در این بازار به فروش می رسد.

به نظر می رسد باید وان پلاس 7 پرو را نقطه آغازی در نظر بگیریم برای اینکه وان پلاس از شرکتی با ماهیت فراورینماینده پرچم دار مدرن با قیمت مناسب به شرکتی تبدیل گردد که پرچم داران قدرتمندی را با قابلیت های مجذوب نماینده و کاربردی راهی بازار می نماید و می تواند با بهترین ها به رقابت بپردازد. بعد از وان پلاس سری 7 بود که شرکت چینی قیمت محصولات خود را به شکل محسوسی افزایش داد (همزمان با سری 8).

7. وان پلاس نورد

در سال 2020، وان پلاس از اولین گوشی خود با نامی تازه رونمایی کرد. البته نام وان پلاس همچنان در کنار آن دیده می شد اما دیگر خبری از عدد نبود چرا که شرکت چینی بعد از 4 سال به فکر فراوری گوشی میان رده افتاد تا بتواند کاربران بیشتری را به خود جذب کند. این گوشی وان پلاس نورد نام داشت که در دسته گوشی های میان رده شرکت دسته بندی می شد. به نظر می رسد برند نورد در آینده فقط به گوشی های این شرکت محدود نگردد و به صورت کلی مخصوص میان رده ها باشد. حال چه محصولات دیگری قرار است با این پسوند راهی بازار شوند هنوز تعیین نیست. با این حال این سری از گوشی ها با توجه به آنچه که تا به امروز شاهد بودیم از لحاظ عملکرد کلی بسیار عالی هستند با این تفاوت که اندکی از قابلیت های آن ها به نسبت پرچم دارها کاسته شده و قیمت بسیار معقولی هم برای آن ها در نظر گرفته شده است.

وان پلاس نورد از حیلی جهات کاربران را به یاد گوشی های ابتدایی وان پلاس می انداخت. یعنی محصولی بسیار خوب و باکیفیت با قدرت سخت افزاری مطلوب و قابلیت های متعدد اما با قیمت بسیار پایین به شکلی که تقریبا بسیاری از کاربران با بودجه محدود توانایی خرید آن را داشتند. وان پلاس به تازگی در حال تبدیل شدن به شرکتی با پرچم دارهای گران قیمت بود اما تصمیم گرفت با نورد، اندکی فکر کاربران را از قیمت بالای پرچم داران سری 8 خود دور کند و پیروز هم شد.

تنها نکته منفی که در رابطه با وان پلاس نورد وجود داشت این بود که این محصول در نقاط مختلف دنیا در دسترس قرار نگرفت. برای مثال در آمریکا نه نوردی راهی بازار شد و نه جانشین آن. در واقع شرکت چینی اصلا وان پلاس نورد را راهی بازار آمریما نکرد و این موضوع برای وان پلاس نورد 2 هم تکرار شد. در سایر نقاط دنیا این گوشی را می توان با قیمت تقریبا 350 الی 400 دلار خریداری کرد. با این قیمت کاربران به محصولی بسیار زیبا با تراشه اسنپدراگون 765G به همراه 6/8/12 گیگابایت حافظه رم، نمایشگر 90 هرتزی، باتری 41170 میلی آمپر ساعتی و شارژر 30 واتی دسترسی خواهند داشت.

8. همکاری با هسل بلاد در طراحی سنسور دوربین

از زمانی که وان پلاس وان راهی بازار شد تا سال گذشته شرکت چینی نتوانست در زمینه دوربین با بهترین های بازار رقابت کند. در واقع همه چیز عالی و در بهترین حالت خود قرار داشت. از کیفیت ساخت گرفته تا قدرت سخت افزاری، کیفیت نرم افزار، مصرف انرژی، دوام بالا و به طور کلی هرچه که از یک گوشی هوشمند انتظار می رفت در گوشی های وان پلاس دیده می شد اما وقتی به دوربین می رسیدیم می دیدیم که شرکت های بزرگ نظیر سامسونگ، اپل، هواوی و حتی شیائومی با اختلاف از این شرکت عملکرد بهتری داشتند. مهم نبود وان پلاس تا چه میزان روی توانایی های دوربین گوشی هایش کار می نماید، در نهایت آنچه که روانه بازار می شد خیلی عملکرد خوبی در زمینه عکاسی و فیلم برداری نداشت.

اما در سال 2021 شاهد اتفاق بزرگی بودیم. وان پلاس در بخش دوربین تصمیم گرفت سیاست تازهی را در پیش بگیرد. در درجه اول شرکت چینی همکاری خود را با برند دوربین افسانه ای یعنی هسل بلاد گفت. این همکاری باعث شد وان پلاس بتواند نرم افزار خود را به گونه ای بکار بگیرد که در نمایش رنگ ها، دوربین گوشی هایش عملکرد بسیار بهتری به نسبت نسل قبل داشته باشند.

در درجه دوم شاهد رونمایی از گوشی های سری وان پلاس 9 بودیم که گل سر سبد آن، وان پلاس 9 پرو بود. محصولی که بهترین دوربین را در بین تمام گوشی هایی که تا به امروز شرکت چینی ساخته بود داشت. این اولین باری بود که شاهد عرضه پرچم داری از وان پلاس بودیم که نه تنها می توانست از لحاظ دوربین با بسیاری از رقبای خود رویارویی کند بلکه توانست در بعضی از زمینه ها آن ها را شکست دهد و این دستاورد بسیار بزرگی برای این شرکت به حساب می آمد. بعد از سال ها عملکرد ناامیدنماینده، وان پلاس توانست بالاخره مدعی گردد پرچم داری ساخته که می تواند به خوبی گوشی های سامسونگ، اپل و بسیاری از گوشی های قدرتمند دیگر عکاسی و فیلم برداری کند.

البته پرسشی که وجود دارد این است؛ تا چه میزان وان پلاس می تواند در این زمینه به عملکرد خوب خود ادامه دهد و پیشرفت کند؟ امیدواریم این همکاری با برند هسل بلاد برای وان پلاس خوش یمن باشد و هر سال شاهد پیشرفت شرکت در این زمینه باشیم.

بدترین دوران وان پلاس

1. سو تفاهمی که دردسرساز شد

وان پلاس در بازاریابی هر ریسکی که بود را می پذیرفت بدون اینکه به عواقل آن بیاندیشد. البته این موضوع به صورت دائمی در طول این هشت سال برای شرکت مشکل ساز نشد اما وجود دارند زمان هایی که وان پلاس به صورت موقت به دردسر افتاد. بین تبلیغات تلویزیونی عجیب و غریب شرکت و کوشش های جالب آن برای جذب مخاطب، وان پلاس شرکتی بوده که همواره کوشش کرد متفاوت اما خلاقانه و نوآورانه ظاهر گردد و این موضوع هنوزم که هنوزه در سیاست های آن دیده می گردد.

با این حال وان پلاس در همان زمان های قدیم، دو کوشش بسیار ناپیروز در بازاریابی داشت. اولین مورد، شعار Smash The Past (به معنای گذشته را خرد کن) بود که درست در زمان رونمایی از وان پلاس وان شاهد آن بودیم. این شعار تبلیغاتی کاربران از کاربران خواسته بود فیلمی ضبط نموده که در آن در حال خرد کردن گوشی کنونی خود هستند. در عوض آن ها شاید شانس این را پیدا می کردند که گوشی وان پلاس وان را با قیمت 1 دلار خریداری نمایند. متاسفانه مردم این موضوع را متوجه نشدند و نفهمیدند دقیقا منظور وان پلاس از شانس این را پیدا نمایند چیست. در نتیجه گوشی کنونی خود را نابود کردند به امید اینکه وان پلاس در عوض به آن ها یک گوشی هدیه دهد اما این اتفاق رخ نداد. در نهایت فکر می کنید چه اتفاقی رخ داد؟ 140.000 نفر گوشی خود را نابود کردند اما فقط به 100 نفر از آن ها به ازای پرداخت 1 دلار، گوشی وان پلاس وان داده شد.

مدت زمان زیادی از این اتفاق نگذشته بود که وان پلاس برای جبران کار اشتباهی که کرد تصمیم گرفت با یک شعار دیگر وارد گردد. این شعار که Ladies First (خانم ها مقدم هستند) نام داشت باز هم یک اشتباه بزرگ از سوی وان پلاس بود. در این تبلیغ از خانم های عضو مجموعه وان پلاس خواسته شده بود تا یک تصویر از خود به همراه لوگوی وان پلاس به اشتراک بگذارند که با اینکار این شانس را پیدا می کردند که به خرید یک گوشی وان پلاس وان دعوت شوند. افرادی هم که نباید در این چالش شرکت می کردند (در واقع یعنی مردها) باید این تصاویر را لایک می کردند که به نظر می رسد می دانید چه اتفاقی در نتیجه این موضوع رخ داد. بنابراین خیلی به آن نمی پردازیم.

2. Cyanogen OS

CyanogenMod که بعدها به Lineage OS تغییر نام پیدا کرد یک رام سفارشی برای اندروید بود. از آن جایی که این رام بسیار مورد استقبال کاربران نهاده شد، بسیاری از کاربران از این بابت که وان پلاس وان با رابط کاربری Cyanogen OS راهی بازار شد هیجان زده شدند. با در نظر گرفتن محبوبیتی که وان پلاس وان در بین کاربران داشت، این موضوع نه تنها برای .Cyanogen Inc بلکه برای کاربران ROM هم یک شرایط کاملا عالی محسوب می شد. اما طولی نکشید که ورق برگشت.

.Cyanogen Inc به علت ضعف مدیریتی تصمیمات نادرست بسیار زیادی را اتخاذ کرد که در نتیجه باعث شد رابطه آن با وان پلاس به طور کامل قطع گردد. در نتیجه این قطع همکاری بود که رابط کاربری Oxygen OS به دنیا آمد و هنوزم که هنوزه شاهد این رابط در گوشی های شرکت چینی هستیم. البته باید این قطع همکاری را به نوعی به فال نیک هم گرفت چون Oxygen OS واقعا رابط شگفت انگیزی است که قطعا کار با آن برای شما بسیار لذت بخش خواهد بود.

اما بیایید از موضوع منحرف نشویم. پرسش اینجاست که چرا .Cyanogen Inc با وان پلاس قطع همکاری کرد؟ در حقیقت مشکل از جایی آغاز شد که .Cyanogen Inc با یکی از رقبای وان پلاس قراردادی را امضا کرد که به آن شرکت حق انحصاری استفاده از رابط Cyanogen OS را می داد. در آن موقع همه کاربران این موضوع را خیانت این شرکت به وان پلاس تلقی کردند و همین موضوع هم باعث قطع همکاری بین دو شرکت شد.

همانطور که گفته شد این تصمیم در نهایت به تولد Oxygen OS منجر شد و در واقع به نوعی باید گفت نمی شد آن را نقطه تاریک زندگی وان پلاس بدانیم اما شرکت چینی سر این موضوع ضربه دید. وان پلاس از همان ابتدا هم نباید اصلا با .Cyanogen Inc وارد همکاری می شد که چنین اتفاقی برایش رخ دهد. چرا که مدیرعامل این شرکت کاملا بی تجربه و دست و پا بسته بود و از همان ابتدا هم نباید وان پلاس آن را شریک خوبی برای پیشرفت در نظر می گرفت. در وصف حال و اوضاع مدیرعامل این شرکت ذکر همین نکته کافی است که زمانی مدعی شد Cyanogen به تدریج می تواند کنترل اندروید را از گوگل بگیرد. شاید متوجه شده باشید که چرا این مورد را نقطه تاریکی در سرگذشت وان پلاس می دانیم.

3. وان پلاس 2

اگرچه بسیار سخت است بخواهیم یکی از پرچم دارانی را که وان پلاس تا به امروز فراوری نموده به عنوان یک کوشش نافرجام یا بد توصیف کنیم اما در این بین نام یک پرچم دار دیده می گردد. در رابطه با وان پلاس 2 صحبت می کنیم که طبق گفته های کاربران و آنالیز نمایندگان، بدترین پرچم دار بوده که تا به امروز از سوی وان پلاس شاهد بودیم.

اگرچه از لحاظ قابلیت های ظاهری شباهت بسیار زیادی بین این گوشی و مدل فوق العاده محبوب و پیروز نسل قبل یعنی وان پلاس وان وجود داشت اما به طور کلی این گوشی نه تنها پیشرفت چشمگیری نداشت بلکه در یک سری از بخش ها حتی ضعیف تر از وان پلاس وان ظاهر شد.

یکی از اتفاقات منفی که در این گوشی وجود داشت عدم بهره مندی از قابلیت NFC بود. درحالی که نسل قبل از آن بهره می برد و اصلا علتی وجود نداشت که شرکت چینی بخواهد آن را در مدل تازه حذف کند . البته خود وان پلاس در دفاع از اقدامش گفت که فقط تعداد کمی از کاربران از این قابلیت بهره بردند و به همین دلیل تصمیم گرفت تراشه مربوطه را در مدل تازه استفاده نکند. حال نکته جالب اینجاست که حرف وان پلاس اصلا منطقی نبود . اول اینکه وقتی هنوز کاربرانی هستند که از این قابلیت بهره می برند، بنابراین حذف آن اصلا کار جالبی نیست. دوم اینکه اپل یک سال قبل از معرفی وان پلاس 2 از سیستم پرداخت بدون تماس خود تحت عنوان Apple Pay رونمایی کرد. یعنی اپل که معمولا یک فناوری را زمانی که از سوددهی و پیشرفت آن مطلع نباشد در گوشی هایش استفاده نمی نماید تصمیم گرفت NFC را از گوشی هایش حذف نکند چون پرداخت بدون تماس در حال همه گیر شدن بود.

اما موردی که قصد داریم در ادامه بگوییم بسیار جالب تر است. وان پلاس گوشی پرچم دار خود را به پورت USB-C مجهز کرد. شاید با خود بگویید این موضوع چگونه می تواند یک مشکل به حساب بیاید اما حقیقت این است که واقعا این قضیه مشکل ساز شد. البته خود پورت مسئله ای نداشت، فقط وان پلاس کابلی را به همراه گوشی درون جعبه قرار داد که به صورت کامل از USB-C پشتیبانی نمی کرد. در نتیجه کاربران هنگامی که قصد انتقال اطلاعلات از گوشی به تبلت داشتند حسابی به مشکل برخوردند. وان پلاس خیلی خوش شانس بود که توانست از این مخمصه ها جان سالم به در ببرد. بخشی از پیروزیت های وان پلاس بعد از این شکست تلخ و بعلاوه جلب دوباره رضایت کاربران به خاطر وان پلاس 3 بود که بی نظیر بود و توانست وان پلاس را برای همواره سر زبان ها بیندازد. جا دارد بار دیگر به این نکته اشاره کنیم که این گوشی حدودا چهارسال به طور کامل از سوی شرکت پشتیبانی شد. در واقع بهتر است بگوییم چهار نسخه ی مختلف اندروید را هم دریافت کرد.

4. تصمیمات اشتباه

از زمان اولین نولد وان پلاس تا به امروز، شعار این شرکت Nver Settle بود به این معنا که همواره در پی بهترین باشید و به یک چیز معمولی قانع نشوید. همین شعار بود که در واقغ از همان روز اول سر لوحه کار شرکت چینی نهاده شد. عملکرد وان پلاس آنقدری خوب بود که این شعار حتی روی فکر کاربران نیز تاثیر خود را گذاشت و آن ها دیگر انتظاری متفاوت از وان پلاس داشتند. شرکت باید هر سال محصولی را راهی بازار می کرد که در بیشتر زمینه ها به نسبت نسل گذشته پیشرفته تر باشد در غیر این صورت با واکنش منفی کاربران روبرو می شد.

اما در طول این هشت سال پراتفاق، این شعار انگیزشی اما پرمسئولیت گهگاهی در جهت عکس تمایلات شرکت بکار گرفته شد. یعنی بوده زمان هایی که وان پلاس واقعا بهترین نبود و همین موضوع واقعا سر و صدای کاربران آن را درآورد. در ادامه به تعداد کمی از این موارد اشاره می کنیم که به نظر می رسد مهم ترین تصمیمات اشتباهی هستند که وان پلاس در طول این هشت سال اتخاذ نموده است. البته نباید فراموش کنید این تصمیمات اشتباه فقط به همین چند مورد خلاصه نمی گردد.

 • حذف NFC از وان پلاس 2
 • عدم عرضه شارژر بی سیم برای سال های متوالی
 • گفتن این حرف به کاربران که یاد بگیرید ناچ را دوست داشته باشید (!) زمانی که وان پلاس 6 با ناچ روی نمایشگر مورد انتقاد نهاده شد.
 • حذف جک هدفون از گوشی وان پلاس 6T بعد از اینکه خود شرکت بقیه را بعد از انجام این کار به مسخره گرفت.
 • عدم بهره مندی پرچم داران این شرکت از استاندارد مقاومتی ضد آب برای سال های متوالی
 • افزایش قیمت گوشی ها بعد از شناخته تر شدن

همانطور که گفته شد تصمیمات اشبتاه شرکت فقط به این شش مورد خلاصه نمی گردد اما هدف این است که بگوییم گاهی اوفات اگر کاربران هم می خواستند به شعار Never Settle پایبند باشند، این وان پلاس بود که آن ها را ناامید می کرد. هرچند مواردی مثل این طبیعتا در تاریخ هر شرکتی دیده می گردد و به همین دلیل سعی می کنیم خیلی وان پلاس را برای این موضوع سرزنش نکنیم.

5. فرایند کاملا سینوسی در انتشار آپدیت

مسئله آپدیت نرم افزاری طی چند سال اخیر اهمیت ویژه ای در بین کاربران پیدا کرد چرا که شرکت ها به واسطه همین آپدیت هاست که قابلیت های مجذوب نماینده را بدون اینکه نیازی به خرید گوشی تازه باشد به محصولات خود اضافه می نمایند. البته اگرچه صحبت هایی در این رابطه وجود دارد مبنی براینکه شرکت های فراورینماینده گوشی های هوشمند به وسیله همین آپدیت هاست که گوشی ها را کند می نمایند اما با این حال این موضوع آنقدر جدی است که LG به خاطر عملکرد ضعیف در این بخش مجبور شد از بازار موبایل خارج گردد.

اما در رابطه با وان پلاس هم موضوع تقریبا باید گفت همواره به همین شکل بوده است. شرکت چینی در سال 2018 به سرتیتر خبرها تبدیل شد چرا که آپدیت اندروید 9.0 را برای وان پلاس 6 در طول مدت 40 روز منتشر کرد. در آن موقع وان پلاس به یکی از اولین شرکت هایی تبدیل شد که اندروید تازه را سریع تر از تمام شرکت ها برای گوش غیر پیکسلی خود عرضه کرد. وان پلاس 6T هم کمی بعد از آن با اندروید 9.0 به عنوان سیستم عامل پیش فرض راهی بازار شد تا کاربران کاملا در این زمینه امیدوار شوند.

در سال 2019 اما اوضاع تغییر کرد. همزمان با انتشار اندروید 10، وان پلاس درجا زد. اگرچه تنها 18 روز بعد از معرفی اندروید 10، شرکت چینی نسخه دهم رابط کاربری Oxygen OS را طراحی و برای پرچم داران آن موقع یعنی سری وان پلاس 7 عرضه کرد و رکورد قبلی خود را به مدت 22 روز جابه جا کرد اما این فرایند بارها و بارها آغاز و متوقف شد چرا که هربار آپدیت ها یک مشکل و باگ را به گوشی های این شرکت اضافه می کردند و وان پلاس هم مجبور بود فرایند انتشار را متوقف کند.

بعد از این وان پلاس اندروید 10 را رسما برای گوشی های وان پلاس 6 و 6T عرضه کرد اما مجبور شد فرایند انتشار آپدیت برای این گوشی ها را هم بارها متوقف کند چرا که گزارشات زیادی مبنی بر وجود باگ منتشر شد. این مشکل حتی امسال و با عرضه سری وان پلاس 9 هم حل نشد چرا که دیدیم رابط کاربری Oxygen OS 12 تا چه میزان پرمشکل بوده و به اصطلاح باگ دارد.

به نظر می رسد وان پلاس مسئله آپدیت نرم افزاری را بسیار بیشترا از آنچه که باید جدی گرفت. اگرچه این موضوع اهمیت خیلی زیادی دارد اما قرار نیست شرکتی بدون در نظر گرفتن کیفیت، فقط سرعت انتشار آپدیت را افزایش دهد چون در این صورت تجربه کاربری کاملا منفی خواهد بود. طبیعتا کاربران شادمان و متشکر وان پلاس که از بابت دریافت خیلی زود آپدیت ها حتی زودتر از پرچم دارهای مطرح بازار رضایت دارند اگر بدانند با اندکی صبر و تحمل می توانند نسخه بدون مشکل و پایداری را دریافت نمایند قطعا منتظر خواهند ماند.

البته وان پلاس در عرضه تعداد آپدیت هم فرایند تعیینی نداشت. این شرکت یک بار یکی از محصولاتش را به مدت چهار دوره به سیستم عامل تازه آپدیت کرد، یک بار دو دوره و بار دیگر هم فقط یک دوره. البته امسال وان پلاس گفت میخواهد پرچم دارانش را به مدت سه سال، میان رده هایش را به مدت دو سال و گوشی های مالی را هم به مدت یک سال به سیستم عامل تازه آپدیت کند. حال باید دید چه پیش می آید.

7. تعداد زیاد گوشی های سری وان پلاس 7

وان پلاس هر سال از یک یا نهایتا دو پرچم دار رونمایی می کرد و به همین دلیل تعداد زیادی از کاربران می دانستند چه مدلی را خریداری نمایند که نیازشان را بهتر از دیگری رفع کند. تا زمانی که شرایط اینطور پیش می رفت همه چیز خوب به نظر می رسید. در سال 2018 هم از سه مدل گوشی در یک سری رونمایی شدند که شامل وان پلاس 6، 6T و 6T مک لارن ادیشن می شد. اما شرکت چینی در سال 2019 کاربران را غافلگیر کرد. این بار وان پلاس نه یک مدل، نه دو مدل بلکه شش مدل گوشی از یک سری را رونمایی و راهی بازار کرد که در ادامه می توانید نام آن ها را مشاهده کنید.

 • ماه مه 2019 - وان پلاس 7
 • ماه مه 2019 - وان پلاس 7 پرو
 • ماه آگوست 2019 - وان پلاس 7 پرو 5G
 • ماه سپتامبر 2019 - وان پلاس 7T
 • ماه امتبر 2019 - وان پلاس 7T پرو
 • ماه نوامبر 2019 - وان پلاس 7T پرو 5G مک لارن ادیشن

همانطور که مشاهده کردید، شش مدل مختلف از سری وان پلاس 7 فقط در یک سال رونمایی و راهی بازار شد که قطعا کاربران را در انتخاب و خرید گیج می کرد. جالب است بدانید این شش گوشی هر کدام در بازارهای خاصی در دسترس بودند و اینطور نبود که مثلا تمام آن ها را در چند بازار محدود ببینیم. برای مثال در حالی که دو مدل در اروپا به فروش می رفت، دو مدل دیگر از بازار آسیا در دسترس قرار داشتند اما برای اروپا عرضه نشدند. همین موضوع سبب شد کاربران کاملا در انتخاب سردرگم باشند و نتوانند تصمیم درستی بگیرند. هرچند هر شش مدل واقعا گوشی خوبی بودند و اینطور نبود که مثلا با انتخاب یک مدل دیگر کاربران ضرر نمایند یا پشیمان شوند.

در سال 2020 هم تعداد گوشی های شرکت افزایش پیدا کرد اما این بار گوشی های میان رده هم به سبد محصولات آن اضافه شد. در سال 2021 هم شرکت همین رویه را در پیش گرفت اما خوشبختانه برخلاف سال 2019 دیگر تعداد زیادی پرچم دار شاهد نبودیم بلکه گوشی های مالی و میان رده هم رونمایی و راهی بازار شدند که از جمله این موارد می توان به وان پلاس نورد 2 و مدل های مختلف از این خانواده اشاره نمود. بدین ترتیب حداقل تشخیص مدل ها از هم راحت تر شد. هرچند یکی از همین گوشی ها، بدترین دوران بعدی وان پلاس را رقم زد.

7. وان پلاس نورد Nord N10 و N100

در ابتدای متن رونمایی از سری نورد را یکی از بهترین دوران تاریخ وان پلاس خطاب کردیم چرا که شرکت چینی در ابتدا فقط گوشی های پرچم دار فراوری می کرد و اگرچه در این زمینه عملکرد پیروزیت آمیزی هم داشت اما با گذشت زمان و افزایش قیمت پرچم دارها دیگر نمی توانست گوشی هایش را با قیمت مناسب راهی بازار کند و در نتیجه مجبور شد از سری تازهی رونمایی کند که بتواند نام خود را سر زبان ها نگه دارد. اما این بار با گوشی هایی که ماهیت آن ها به گونه ای بود که باید قیمت مناسب تری می داشتند.

گوشی های سری وان پلاس نورد دقیقا با همین هدف راهی بازار شدند. اما جز همان وان پلاس نورد اوریجینال و البته وان پلاس نورد 2، تقریبا هر گوشی دیگری که از این سری راهی بازار شد عملکرد بسیار بدی داشت و خرید آن با وجود گوشی های دیگر از شرکت های رقیب توجیه خاصی نداشت.

وان پلاس نورد اگرچه بسیاری از قابلیت های خوب را با قیمت پایین تر از پرچم دارها در اختیار کاربران قرار داد اما وان پلاس نورد N10 و N100 تقریبا هیچ یک از آن قابلیت های خوب را در خود نداشتند. برای مثال خبری از حسگر اثرانگشت درون صفحه نبود، طراحی زیبا و دلنشین گوشی های وان پلاس در ساخت این گوشی ها بکار گرفته نشد، حتی دیگر خبری از کلید مخصوص هشدار که به امضای کار وان پلاس تبدیل شده بود هم در این دو مدل دیده نشد. در واقع باید N10 و N100 را سوا از تمام محصولات وان پلاس بدانیم. گویا وان پلاس آن ها را طراحی نکرد چون جز نام و رابط کاربری از هیچ جهت دیگر به محصولات شرکت چینی شباهت نداشتند. البته حتی رابط کاربری هم چون به همراه اندروید نسل قبل همراه شد و فقط یک سال هم آپدیت می شد، ارزش خود را از دست داد. یعنی این گوشی ها برای خود شرکت هم آنقدر کم ارزش بودند که نه تنها آن ها را با اندروید قدیمی تر از نمونه موجود راهی بازار کرد بلکه تصمیم گرفت فقط یک سال از آن ها پشتیبانی کند.

وان پلاس در فراوری نورد N100 خیلی از اوپو الهام گرفت. در واقع باید این گوشی را یک نمونه تغییر نام یافته اوپو A53 بدانیم که اندکی تغییرات جزئی هم در آن دیده می گردد. حداقل نورد N200 اندکی شرایط بهتری داشت و ارزش خرید آن به نسبت دو مدل یادشده بیشتر بود اما حتی این گوشی هم از لحاظ پشتیبانی تعیینات فنی شرایط خوبی، حداقل آنطور که باید، ندارد.

8. از دست دادن کارل پی

اواخر سال 2020 بود که هم بنیان گذار وان پلاس یعنی کارل پی این شرکت را ترک کرد. او یکی از جوان ترین افراد در وان پلاس به حساب می آمد و به خاطر ریسک های زیادی که می کرد شناخته می شد. او به همراه پیت لاو وان پلاس را تاسیس کرد اما در سال 2020 شرکت چینی را ترک و شرکت خود را تحت عنوان nothing (به معنای هیچ چیز) بنیان گذاری کرد. جدایی پی از وان پلاس عجیب و غیرمنتظره بود. به نظر می رسد یک جای کار می لنگد و وان پلاس در جهت غلطی قرار گرفته است. در طول امسال بیشتر و بیشتر به این پی بردیم که واقعا وان پلاس در جهت درستی قرار ندارد.

بعد از مدتی متوجه شدیم وان پلاس به وان پلاس 2.0 تغییر نام داده است. پیت لاو این تصمیم شرکت در رابطه با تغییر نام را در یک رویداد رونمایی از محصولات تازه گفت. بزرگ ترین تغییری که بعد از تغییر نام شرکت صورت گرفت این بود که به نظر می رسد روابط آن با شرکت اوپو بسیار بیشتر و محکم تر از قبل شده است به گونه ای که حتی گفته می گردد قرار است رابط کاربری تازهی با ترکیب رابط دو شرکت طراحی و در گوشی های این دو مورد استفاده قرار بگیرد که در نتیجه این کار، Oxygen OS به عنوان رابط کاربری وان پلاس کاملا از نو کدنویسی می گردد. تیم تحقیق و توسعه هر دو شرکت در راستای این همکاری با یکدیگر ترکیب شده و به نظر می رسد حتی دفتر کار آن ها هم مشابه باشد. در واقع اکنون باید وان پلاس را اوپو و اوپو را وان پلاس بدانیم.

البته فعلا این همکاری به نتیجه ای که باید نرسیده است چرا که باز هم Oxygen OS 12 را شاهد بودیم. نه نام تازهی در نظر گرفته شده و نه تغییر ظاهری خاصی پدید آمده است. البته عرضه این رابط هم مثل انفجار بمب بود. واکنش های منفی زیادی را بعد از یک تجربه پر از مشکل در گوشی های این شرکت شاهد بودیم تا جایی که وان پلاس مجبور شد جلوی انتشار آن را بگیرد. باز هم همان داستان های تکراری در حال وقوع هستند اما امیدواریم شرکت چینی که تا اینجای کار عملکرد خوبی در زمینه سخت افزار داشت بتواند در بخش نرم افزار هم عالی ظاهر گردد.

فعلا فقط باید منتظر بمانیم و ببینیم چه آینده ای در انتظار وان پلاس 2.0 خواهد بود. آیا این شرکت می تواند در سال 2022 با عملکرد خوب خود، نهمین سالگر تولد خود را به بهترین شکل ممکن جشن بگیرد یا شاهد نهمین مورد به عنوان بدترین دوره تاریخ این شرکت خواهیم بود.

منبع: AndroidAuthority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 19 بهمن 1400 بروزرسانی: 19 بهمن 1400 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 1938

به "وان پلاس در گذر زمان؛ بزرگ ترین موفقیت ها و شکست ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وان پلاس در گذر زمان؛ بزرگ ترین موفقیت ها و شکست ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید