چرا فروش بلیط چارتر هواپیما ممنوع شد ؟

به گزارش مرجع مقالات، خبرنگاران- فروش بلیط چارتر هواپیما بالاخره ممنوع شد. بعد از دستور وزیر راه وشهرسازی، سازمان هواپیمایی کشور بخشنامه ای را به شرکت های هواپیمایی و فروش بلیط ابلاغ نموده و قرار است از روز 10 مرداد فروش بلیط چارتر هواپیما تا اطلاع ثانوی ممنوع گردد. با حذف فروش بلیط چارتر هواپیما در قدم اول شرکت های چارترکننده از رانتی که دراختیارشان قرار می گرفت، محروم می شوند و در قدم های بعدی اگر همه چیز طبق برنامه جلو برود، بساط تخلف و تقلب هایی که داد مسافران را درآورده هم برچیده می گردد. از همه مهمتر اینکه خود سازمان هواپیمایی با حذف فروش بلیط چارتر می تواند کنترل بیشتری روی قیمت بلیط هواپیما داشته باشد.

چرا فروش بلیط چارتر هواپیما ممنوع شد ؟

شماره یک | حذف رانت فروش بلیط چارتر

ممنوعیت فروش بلیط چارتر دسترسی شرکت های چارتر نماینده به رانت را از بین می برد و آن ها امکان دریافت سود بیشتر نسبت به نرخ مصوب را نخواهند داشت. به عنوان مثال قیمت بلیط هواپیما تهران - مشهد به وسیله هواپیمایی ماهان یا ایران ایرتور و آتا برای فردا یک میلیون و 250 هزار تومان اعلام می شود، اما معمولا شرکت های چارترنماینده بخشی از بلیط ها را با قیمت یک میلیون و 500 هزار تومان می فروشند. بعد از رزرو شدن چندتا بلیطی که شرکت چارتر نماینده برای آن ها یک میلیون و 500 هزار تومان قیمت معین نموده، قیمت بلیط به یک میلیون و مثلا 300 هزار تومان می رسد و نهایتا بعد از اینکه شرکت چارترنماینده بابت سودش مطمئن شد، آن را با هزار منت و تخفیف و به نام بلیط لحظه آخری برای فروش می گذارد. با ممنوعیت فروش بلیط چارتر هواپیما از روز 10 مرداد می توانیم به حذف رانت شرکت های کوچک و گمنام در حوزه حمل ونقل هوایی امیدوار باشیم. آنالیز ها نشان می دهد که خریداران بزرگ مسیر های پروازی پرتقاضا، آژانس های مسافری نیستند و در بعضی از مواقع پای صاحبان هتل های بزرگ در شهر های توریستی وسط می آید که اقدام به چارتر مسیر های پرتقاضا می نمایند.

شماره دو | کنترل قیمت بلیط هواپیما

ممنوعیت فروش بلیط چارتر می تواند در کنترل قیمت بلیط هواپیما موثر باشد. همین الان علاوه بر کمبود بلیط هواپیما در خیلی از مسیر های هوایی، ارقام اعلام شده به وسیله شرکت های چارتر نماینده نسبت به نرخ مصوب سازمان هواپیمایی بالاتر است. مثلا در مسیر تهران - مشهد که نرخ مصوب قیمت بلیط هواپیما یک میلیون و 200 هزار تومان است، بلیط چارتر هواپیما تهران - مشهد را یکی از شرکت های چارترنماینده با قیمت یک میلیون و 400 هزار تومان برای فروش گذاشته است. مشکل اینجاست که شرکت های چارترنماینده قیمت بلیط هواپیما را نسبت به نرخ مصوب بالاتر اعلام می نمایند و سازمان هواپیمایی فقط می تواند یقه شرکت های اصلی و مطرح را بگیرد. حالا با ممنوعیت فروش بلیط چارتر به شرکت های کوچک، سازوکار فروش بلیط هواپیما فقط به وسیله شرکت های اصلی طی می شود و اینطوری کنترل قیمت ها برای خود سازمان هواپیمایی هم راحت تر است.

شماره سه | حذف تقلب در فروش بلیط هواپیما

ممنوعیت فروش بلیط چارتر امکان تقلب و کلاهبرداری شرکت های چارترنماینده را به حداقل می رساند. مثلا ممکن است بابت مسیر هواپیما تهران - شیراز چهار گزینه برای ساعت های پنج، پنج ونیم، شش و هفت صبح وجود داشته باشد و بلیط ساعت پنج را با قیمت کمتری بفروشند. اینطوری ممکن است پیش خودتان فکر کنید بهتر است گزینه مقرون به صرفه تر را خریداری کنید. از طرفی جلوی همان بلیط مقرون به صرفهی که ساعت پرواز آن پنج صبح است، نوشته شده چارتر و فقط دو نفر ظرفیت دارد. ممکن است هول شوید و برای از دست ندادن پرواز، همان بلیط ساعت پنج را رزرو کنید. یک روز قبل پرواز به شما زنگ می زنند و می گویند پرواز ساعت پنج کنسل و به ساعت هفت موکول شده است. ناراحت می شوید. اما چون تاخیر کمتر از سه ساعت است، هواپیمایی جریمه ای پرداخت نمی کند و اساسا تغییر ساعت پرواز های چارتری را هم کسی گردن نمی گیرد. نکته دقیقا اینجاست. اگر به سایتی که از آن بلیط خریدید مراجعه کنید، متوجه می شوید چهار پرواز ساعت های پنج، پنج ونیم، شش و هفت صبح همه با یک شماره پرواز فروخته می شوند و از همان اول هواپیمایی ایران ایرتور یا هر هواپیمایی که آن پرواز را برای ساعت هفت صبح تنظیم نموده، اصلا پروازی برای ساعت های پنج تا شش نداشته. خلاصه که شرکت چارتر نماینده از عجله شما سوءاستفاده نموده و به روشی که نامش را چیزی جز تقلب نمی توانیم بگذاریم، بلیط را با قیمت بیشتری فروخته است. فروش همزمان دو بلیط به یک مسافر هم یکی دیگر از شگرد های قدیمی چارتر نماینده هاست.

شماره چهار | حذف تخلف در فروش بلیط هواپیما

فروش بلیط هواپیما با اقامت اجباری یکی از ترفند های قدیمی شرکت های چارتر نماینده است. آخرین باری که این اتفاق سروصدای زیادی به پا کرد، به ابتدای سال برمی شود. آن موقع گزارش های زیادی از فروش بلیط هواپیما برای تعطیلات نوروزی به همراه یک شب اقامت اجباری به وسیله شرکت های چارترنماینده وجود داشت و نهایتا به واکنش و ابلاغ بخشنامه سازمان هواپیمایی منتهی شد. طبق بخشنامه سازمان هواپیمایی کشور آن موقع فروش تور به همراه بلیط برای متقاضیانی که فقط خواهان بلیط هواپیما بودند، ممنوع شد. اما همین الان در خیلی از سایت های معروف ردپای بلیط هایی که رزرو آن ها به خرید تور و اقامت اجباری در هتل وابسته است، وجود دارد. حالا اساسا با حذف بساط بلیط چارتری می توانیم منتظر اتمام این مدل تخلف ها باشیم.

منبع: فرارو
انتشار: 7 مرداد 1402 بروزرسانی: 7 مرداد 1402 گردآورنده: atusocialscience.ir شناسه مطلب: 2261

به "چرا فروش بلیط چارتر هواپیما ممنوع شد ؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "چرا فروش بلیط چارتر هواپیما ممنوع شد ؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا فروش بلیط چارتر هواپیما ممنوع شد ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید